POVAŽSKÁ BYSTRICA. Rodičia v aute a pred nimi húkajúca sanitka. V nej päťročný Šimonko bojujúci o život. V tých chvíľach aj veľký, neopísateľný strach dvoch milujúcich ľudí, čo sa bude diať, keď sa v nemocničnom areáli konečne otvoria dvere záchranky. Prežije? Veľké otázniky, ktoré sa objavujú často.

Keď bol menší
„Šimonko sa narodil zdravý, bez komplikácií,” spomína si Marta Malobická. „Vyvíjal sa v pohode. Len sa nám nepáčilo, keď mal asi 13 mesiacov a nepúšťal sa do priestoru. Prešiel okolo stola držiac sa nás za ruky, vyliezol na posteľ, hral sa ako zdravé dieťa, ale toto sa nám zdalo čudné.“
Zvrat
Začali sa intenzívne zaujímať a postupne sa dostali na špeciálne vyšetrenia. Začali riešiť problém, cvičiť, rehabilitovať. Darilo sa. Veľký zvrat k horšiemu však nastal, keď prekonal chlapec kiahne. Choroba ho postupne úplne položila. „Mal asi dva a pol roka,“ hovorí pani Malobická.
Odchádza im pred očami
Chlapec odvtedy doslova odchádza rodičom pred očami. „Nemá vraj žiadnu imunitu, už veľakrát sme bojovali so zápalom pľúc. Minulý rok v decembri skončil na áre v Martine,” vracia sa Šimonkova mamina k udalosti, keď sa obávali najhoršieho.
Iné deti prekonajú mnohé choroby bez problémov, Šimonko nie. „Keď mal ten posledný, zatiaľ najsilnejší zápal, dostal ešte RS vírus, ktorý mávajú deti bežne a zvládajú ho. Šimonkove pľúcka však nevládali. Hrozila tracheo-tómia, lekári mali strach, že to neudýchajú. Chceli mu robiť aj vývody zo žalúdka,” opisuje mladá matka zatiaľ asi najväčšie zhoršenie zdravotného stavu svojho dieťaťa.
Choroby sú vždy hrozba
Problematické je stanoviť podľa rodičov presnú diagnózu, postup liečby, aj nejakú prognózu do budúcnosti. Malobickí prežívajú strach o svoje dieťa zase a znovu. Chvíľu je však aj lepšie, tešia sa, a potom príde choroba a veľký skok dozadu. „Posunie ho nie späť, kde bol pred ňou, ale ešte viac dozadu,” hovorí Marian Malobický, ktorý poctivo cvičil so synom, keď bol mladší, Vojtovu metódu. Vyrobil na to aj špeciálnu posteľ. Prišli však epileptické záchvaty a pri nich sa robiť nedá.
Rodičia skúšajú naozaj všetko, čo sa dá. „Keď sme chodili do Lúžnej cvičiť, prišiel vo veľmi dobrom stave. Za mesiac dostal chrípku a bolo zle. Keď sme chodili cvičiť v špeciálnych oblekoch do Svetielka v Trenčíne, v pohode. Prišlo ochorenie a zase návrat,” hovorí Šimonkov otec. Každé, aj nevinné zakašľanie, je pre rodičov hrozbou niečoho zlého, čo sa nemusí, ale môže stať.
„My už nevieme kam by sme išli, aby niekto nášmu synovi pomohol. A sme ochotní urobiť čokoľvek,” hovorí mamina. Boli už na všelijakých možných vyšetreniach. „Všetko negatívne. Nikto nevie presne povedať, čo vlastne Šimonkovi je,” hovorí pani Malobická a len ťažko potláča slzy.
Staré fotografie
Pozeráme staré fotografie. Na nich Šimon stojí, beží, hrá sa sám aj s bratom, smeje sa od ucha k uchu zababraný omáčkou, na ktorej si pochutnáva, kúpe sa v bazéne. Usmievame sa nad záberom, kde sa naťahuje na výlete s bratom, či videu, kde behá na odrážadle.
Teraz
Mamina pripúšťa, že so všetkým začínal trochu neskôr, ale napredoval. Prečo však nastal až taký strašný zlom, sa rodičia len domnievajú. Dnes Šimonko leží, nerozpráva, sám sa nenaje. Musia ho nosiť, v posteli obracať. Vyklepkávať a odsávať, aby sa zbavil hlienov, lebo to by bolo zlé.
Tak krásne mu zažiaria oči
Chlapček sa však snaží komunikovať. „Keď napríklad počuje štekať nášho psa alebo mu poviem, že ide jeho brat Riško, či čokoľvek, čo ho poteší, tak krásne sa mu rozsvietia oči,“ hovorí pani Malobická a stisne svojho chlapca v náručí. Teší sa aj z minimálneho pokroku, no tŕpne, či syna nenapadne zase nejaké ochorenie.
Len nech netrpí
„Všetko vydržím, len nech on netrpí. Keby som mala aspoň kyslíkový prístroj doma, keď začne mať problémy s dýchaním a nemuseli by sme zakaždým bežať do nemocnice či volať záchranku,” vysvetľuje starostlivá mamina. To je len zlomok toho, čo by pomohlo rodičom Malobickým.
Utiahnuť všetko z jedného platu nie je ľahké. Deti majú totiž dve. Nejako to však ide, nesťažujú sa. Vieme však veľmi dobre, že určite nie ľahko. „Len keby sa našiel niekto, kto by nám poradil, čo ďalej. Išla by som kamkoľvek, urobila čokoľvek,” hovorí milujúca mama. Tie chvíle, ktoré prežívala v sanitke a neskôr v nemocnici v Martine, či na ubytovni, kde zostala, lebo pri synovi nemala možnosť byť pri lôžku stále, už nechce prežiť. Nie pre seba, ale pre tú bezmocnosť a nemohúcnosť, keď nevie poriadne, čo má robiť, aby jej dieťa netrpel.

Divadlo aj pre Šimonka
Projekt Noc divadiel v jednu noc spája divadlá naprieč celým kontinentom. V sobotu 18. novembra bude divadlom žiť aj Považská Bystrica.
Hrať sa bude na troch miestach
Počas považskobystrickej Noci divadiel sa predstavia domáce i cezpoľné umelecké súbory. Akcia bude postupne na troch miestach.Prvá časť v Ateliéri Milana Sládka Základnej umeleckej školy Imra Weinera Kráľa, druhá v divadelnej sále Domu kultúry OZ KOVO a následná afterpárty s nezvyčajným programom prebehne v kaviarni Retro v dome kultúry.
Hrajúcich ľudí je veľa, bohatý program
S myšlienkou pritiahnuť do mesta Noc divadiel sa pohrávali organizátori už dlhšie.Až tento rok sa im však konečne podarilo vstúpiť do aktívneho organizovania. „Keďže je v našom meste mnoho herecky nadaných ľudí, celkom plynule sa nám naskladal veľmi pútavý program,“ hovorí Tomáš Bořuta z občianskeho združenia CoolTajneR, ktoré v Považskej Bystrici Noc divadiel zastrešuje.
Martinské konzervatoristky aj žilinskí humoristi
Prvá, podstatná časť divadelných predstavení sa odohrá v Ateliéri Milana Sládka. „Predstaví sa tu Detský divadelný súbor Imro, ktorý pôsobí na pôde základnej umeleckej školy s bábkovým divadlom aj s činohrou. Po detských predstaveniach bude nasledovať predstavenie herečiek z martinského konzervatória, tie na pódiu vystrieda domáci súbor Napíšte si výpoveď a program na tomto mieste zavŕšia hostia žilinského divadla Na hrane so svojimi Humoristickými dialógmi,“ spresnil Bořuta.
Hrajú herci aj diváci
Po skončení programu v ZUŠ IWK sa program presunie do domu kultúry, kde opäť ožije dlhé roky nepoužívaná divadelná sála vďaka interaktívnej hre súboru Považský NOIR. „Jedným z atribútov Noci divadiel je aj interakcia s divákmi. Svojho času špičková sála domu kultúry preto poslúži pre interkatívne predstavenie pod vedením Ivy Semančíkovej, ktoré pripravuje s absolventami dramatických krúžkov bystrickej zušky,“ dodáva Bořuta.
Súťaž pre improvizátorov
Posledným miestom programu v rámci považskobystrickej Noci divadiel bude kaviareň Retro, kde sa uskutoční 1. ročník súťaže o Bystrický Jamb. „Do súťaže sa môže zapojiť ktokoľvek, kto rád improvizuje a vymýšľa vtipné texty, ktoré bude zároveň na klavíri zhudobňovať Martin Albrecht,“ informoval Bořuta.
Aj pre chlapca
Celé podujatie bude mať navyše v Považskej Bystrici silný benefičný rozmer. „Vstupné na podujatie bude za dobrovoľný príspevok, ktorý vďaka Nadáci Medeko, ZUŠ IWK, Aha Slovakia a spoločnosti Amaltheia poputuje v plnej výške na pomoc rodine Malobických a ich synčekovi Šimonkovi,“ vysveetlil Bořuta. Narodil sa ako zdravý chlapček, no neskôr sa jeho zdravotný stav po každom ochorení zhoršoval. V súčasnosti je odkázaný na nepretržitú starostlivosť svojich rodičov. „Radi by sme spoločne s divákmi aspoň takouto formou pomohli jemu a jeho rodine,“ uzatvára Bořuta
Presný program Noci Divadiel v Považskej Bystrici
16:00 – Ateliér Milana Sládka ZUŠ IWK
DDS IMRO ZUŠ IWK Považská Bystrica hrá:
ŠVEC A ČERT – bábkové divadlo
MY TO DÁME – činohra
17:15 – Ateliér Milana Sládka ZUŠ IWK
Kvarteto Konzervatória Martin hrá:
VERONA
18:00 – Ateliér Milana Sládka ZUŠ IWK
Divadelný súbor Napíšte si výpoveď (PB) hrá:
PRÍBEHY Z KUCHYNE
19:30 – Ateliér Milana Sládka ZUŠ IWK
Divadlo Na Hrane (ZA) hrá:
HUMORISTICKÉ DIALÓGY
21:00 – Divadelná sála Domu kultúry OZ KOVO
Považský NOIR (PB) hrá:
TEMNÁ PARTIA
22:00 Retro Music & Coffee
1. ročník súťaže o bystrický JAMB