POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pokiaľ zamestnávateľ dostane štatút chránenej dielne alebo pracoviska, musí dodržiavať aj podmienky, ku ktorým sa zaviazal. Podľa pracovníka referátu kontroly považskobystrického úradu práce niektoré z nich zamestnávatelia podceňujú alebo na ne pozabudli. Riskujú preto, že o štatút prídu.
Zabúdajú na nahlasovanie zmien
Štatút chráneného pracoviska a dielne priznáva úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Urobiť tak môže na základe súhlasného stanoviska úradu verejného zdravotníctva, že žiadateľ spĺňa všetky podmienky. Pri uzavretí zmluvy s úradom sa potom žiadateľ zaviaže, že ich bude aj dodržiavať.
A to je podľa Miroslava Ondrišíka z referátu kontroly považskobystrického úradu práce kameň úrazu. „Každú jednu zmenu, napríklad presunutie pracoviska na iné miesto, zmenu podielu zdravotne postihnutých voči ostatným zamestnancom a podobne, musí zamestnávateľ nahlásiť na úrad práce. Túto povinnosť zamestnávatelia často podceňujú,“ hovorí.
Ondrišík uviedol aj konkrétne príklady. „Začali sme robiť u týchto zamestnávateľov kontroly a zistili sme nedostatky, na základe ktorých môže dôjsť k odňatiu priznaného štatútu. Ďalšie zistené nedostatky môžu mať vplyv napr. na výšku poskytovania príspevku na prevádzku chránenej dielne alebo pracoviska a môže dôjsť až k situácii, že budú musieť poskytnuté peniaze aj vrátiť,“ vysvetlil.
Pri kontrole jednej púchovskej firmy zistili také závažné nedostatky, že jej odobrali štatút chránenej dielne a podali polícii podnet na podozrenie poškodzovania finančných záujmov Európskeho spoločenstva. Ako Ondrišík ďalej povedal, prípad je stále v riešení.
Najprv osveta, potom kontroly
Na základe doterajších poznatkov podľa riaditeľa úradu Jána Haranta kontroly u zamestnávateľov, ktorí majú priznaný štatút chránenej dielne alebo pracoviska, kontroly pozdržali. „Zistili sme, že zabudli alebo podcenili podmienky vyplývajúce zo zmluvy. Aby sme predišli nedorozumeniam, chceme pre zamestnávateľov pripraviť seminár, na ktorých opäť budeme informovať o podmienkach, ktoré musia dodržiavať pri prevádzkovaní chránenej dielne alebo chráneného pracoviska,“ dodal.
Majú aj náhradné plnenie
Zamestnávateľom, ktorí majú viac ako 20 zamestnancov, zákon určuje povinný podiel zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím. V okresoch Púchov a Považská Bystrica je takýchto zamestnávateľov vyše dvesto, chránených pracovísk a dielní je len necelá stovka.
„Zákon umožňuje aj náhradné plnenie, a to, že môže dať zákazku chránenej dielni,“ dodala Emília Dubcová, vedúca oddelenia aktívnych opatrení trhu práce, s tým, že túto možnosť využíva väčšina zamestnávateľov.