Obranný priemysel zažíva na Slovensku znovuzrodenie

Obranný priemysel na Slovensku zažíva po rokoch opäť boom. Je to i zásluhou skupiny MSM GROUP so sídlom v Dubnici nad Váhom, ktorá zrevitalizovala a revitalizuje prevádzky a spoločnosti s orientáciou na vojenskú výrobu. Tie pod jej správou dosahujú mimoriadne výsledky. Rok 2017 nám zhodnotil riaditeľ pre rozvojové projekty Ing. Michal Baláž, PhD.

Michal Baláž.Michal Baláž.

- Čo sa tržieb týka, čaká nás opäť dobrý výsledok. Tak ako minulý rok, kedy spoločnosť MSM Martin, s.r.o. dosiahla zaujímavý zisk 6,4 milióna eur, aj tento bude skokový. Lídrom je prevádzka v Novákoch, ktorej nosným programom je predĺženie životnosti munície. Obrovský kus práce odviedla aj prevádzka v Trenčíne, zameraná na pozemnú vojenskú techniku. Nové nastavenie procesov umožnilo zvýšenie výrobných možností. Prevádzka Trenčín rozšírila svoje pôsobenie z opravárenského závodu do oblasti modernizácií a výroby. Za predchádzajúci rok získala zaujímavé zahraničné zákazky v oblasti modernizácií samohybných húfnic, raketometov, bojových vozidiel pechoty a pripravujú sa ďalšie výrobné programy.

Rovnako dobre môžeme hodnotiť posun výsledku, ktorý dosiahla Banská Bystrica, kde sme práve v týchto dňoch obhájili tender s Indiou pre leteckú autoritu na dodávku ôsmich mobilných veží s opciou na ďalších 10 kusov. V hre sú i ďalšie zákazky, zamerané na špeciálnu kontajnerovú techniku.

Čo spôsobilo taký výrazný posun?

- Jednak rozšírenie portfólia, ale i technických schopností jednotlivých prevádzok. Veľkú úlohu zohral aj personál, ktorý sa doplnil o kľúčových ľudí, vychovaných z vlastných radov, ktorí sú garanciou odbornosti. Trh tu bol vždy. Museli sme sa naučiť opäť pracovať na zahraničných trhoch a byť úspešný v medzinárodnej konkurencii. Ukázalo sa, že ide len o tvrdú prácu a trpezlivosť.

Posun nastal aj vďaka investíciám. Kde všade smerovali?

- K výraznejším investíciám do novej kaliacej a žíhacej linky sme pristúpili v Snine. Do konca roka nás ešte čakajú dôkladnejšie opravy na lisoch. V súčasnosti je Snina ukážková prevádzka, kde sme za posledné dva roky posunuli výrobu na takmer dva a pol násobok a počet zamestnancov sa v prevádzke strojnásobil. V Snine je vidieť výsledky tvrdej práce tamojšieho vedúceho prevádzky Karola Kuneca.

V spoločnostiach ZVS holding a ZVS IMPEX sa investovalo vo zvýšenej miere za účelom zvýšenia objemu výroby strojárskych komponentov do veľkokalibrovej munície. Došlo k modernizácii strojového parku v oblasti CNC zariadení, čo výrazne posunulo kapacity. Ďalšie investície budú smerovať do výroby v priebehu dvoch rokov. Moderné technológie sú už dnes nevyhnutnosťou. Moderné zariadenia vyžadujú preškolenie ľudí a zvyšovanie odbornosti personálu, čo dáva lepšie predpoklady na kvalitu odvedenej práce.

Spomenuli ste veľkú zákazku z Indie, ktorú získala prevádzka v Banskej Bystrici. Aké ďalšie prieniky sa udiali na trhoch počas roku 2017?

- V roku 2016 sme rozpracovali projekt s Izraelom, na ktorý sme kontinuálne nadviazali aj v tomto roku. V súčasnosti je Izrael maximálne spokojný s tempom výroby a s plnením harmonogramov, ktoré sme si navzájom odsúhlasili. Sme radi, že môžeme pracovať pre Izrael, lebo je to jedna z najväčších zbrojárskych bášt sveta. Procesy sú už nastavené na vysokej úrovni a nás tento projekt vo veľa veciach posunul vpred. Získali sme skúsenosti, ktoré nás posúvajú dopredu. Okrem Izraela sa nám veľa obchodných príležitostí rozvíja aj v ďalších spriaznených arabských krajinách. Významné z hľadiska zákaziek sú pre nás aj krajiny EÚ, kde momentálne dodávame pre viaceré zložky NATO. Tu chystáme výraznejší prienik pre ozbrojené zložky Poľska a Čiech, teda aj produkty modifikujeme tak, aby boli plne kompatibilné s požiadavkami NATO.

Rozsah zákaziek ovplyvňuje i účasť na medzinárodných výstavách. Akých výstav ste sa v tomto roku zúčastnili?

- Boli to výstavy po celom svete - od Strednej Ameriky cez USA, Emiráty, Indonéziu, Anglicko, Francúzsko, Poľsko, Čechy a Slovensko. Bolo to náročné. Práve na výstavách však dochádza k nadviazaniu vzťahov a tvorbe rôznych spoločných projektov. Je nevyhnutnosťou stretávať sa v medzinárodnom prostredí.

Akými novinkami ste sa prezentovali?

- Vo všetkých exponátoch bola zhodnotená práca minulého a tohto roka. Ide o veci, ktoré sme dlhodobo budovali aj spolu s českými partnermi. Máme vlastnú samohybnú húfnicu, modernizovaný raketomet, širokú škálu munície... Ďalšie inovácie pripravujeme priebežne.

V Banskej Bystrici sme urobili veľký krok vpred v alternatívach mobilných veží a takisto v rádionavigačných systémoch, kde sa ukončil vývoj vyššieho stupňa.V ďalšom vývoji pokračujeme. Pracuje sa na nových štartovacích zariadeniach pre lietadlá a vrtuľníky. Výsledky práce prevádzky v Banskej Bystrici sa odzrkadľujú nielen v tržbách, ale aj v tom, že získavajú čoraz zaujímavejšie zákazky.

Aká je súčasná realita. Sú krajiny z hľadiska vybavenosti schopné čeliť hrozbám?

- Realita je taká, že mnohé krajiny za posledných 20 rokov výrazne zanedbávali obnovu v oblasti investícií do ozbrojených síl a nedodržiavali ani záväzky, ktoré im plynuli z členstva NATO. To jasne hovorilo o minimálnej úrovni investícií na vynakladanie zdrojov cca 1,5 percenta HDP. Až polovica krajín toto nedodržiavala. To spôsobilo, že veľa krajín nie je pripravených čeliť súčasným hrozbám, ktoré sú reálne, hoci sa to od súčasného sveta očakáva. Vyššie vynakladanie zdrojov je teda nevyhnutné.

Z hľadiska objemu a kapacít výroby ste boli vždy orientovaní v rámci medzinárodného meradla...

- Slovensko je malý štát a považujeme za svoju česť dodávať pre slovenské ozbrojené sily. Zároveň však považujeme za povinnosť byť úspešní aj na zahraničných trhoch, kde bude vždy gro našich objemov, čo je v konečnom dôsledku vzhľadom na zamestnanosť a odvádzanie daní reálny prínos pre Slovensko.

Najnovšie aktivity smerujú do Srbska. S akým cieľom?

- V Srbsku momentálne realizujeme akvizíciu spoločnosti 14. OKTOBAR, ktorá je pol na pol orientovaná na obranný aj civilný priemysel. V oblasti civilu sú to najmä transportné systémy pre ťažobný a spracovateľský priemysel, v zbrojárskej oblasti ide o lisovanie tiel pre veľkokalibrovú muníciu. Výroba má obrovský strojársky potenciál, ktorý chceme rozvinúť a využiť aj pre naše potreby v oblasti obrábania aj zvárania.

Je v Srbsku dostatok technicky zdatných ľudských zdrojov?

- Určite áno. Srbsko si zachovalo kvalitnú úroveň vzdelávania. Či už ide o robotníkov, technológov či konštruktérov, je z čoho vyberať. Ľudia sú tu kvalifikovaní.

Srbsko je charakteristické vysokou nezamestnanosťou. Zamestnávate ľudí z tejto krajiny?

- Na Slovensku sme zatiaľ schopní zamestnávať ľudí z domáceho prostredia. Zahraničnú pracovnú silu nevyužívame. Ľudí motivujeme a oni do nás vkladajú dôveru. Ak prídu ľudia zo zahraničia, je to pre nich dočasné zamestnanie. Každý sa rád vráti domov. Rozširovanie kapacít bez možnosti obsadzovania pracovnou silou zo Slovenska má logiku len do určitej miery. Napríklad v prípade dočasných nárastov výroby.

Spoločnosť MSM group je zameraná na revitalizáciu starších firiem s tradíciou. Zatiaľ sa vám darí..

- Áno, snažíme sa tieto prevádzky oživiť, pretože cítime za to určitú zodpovednosť. Je to práca predchádzajúcich pokolení a myslím, že je na nás všetkých dedičstvo zachovať a ďalej rozvíjať. Rovnakým spôsobom to robíme aj v krajinách, ktoré sú nám blízke, ako napríklad Srbsko, ktoré je slovanským národom. Vždy ide o to dať prácu ľuďom v domácom prostredí.

Aké sú plány do budúcnosti?

- Napĺňame ciele, ktoré sú čoraz ambicióznejšie. Veľkým plusom je, že v súčasnom období vytvárame holdingové riadenie, ktoré bude plne funkčné od januára 2018. Personál sme si vo vlastných radoch vychovali, takže ide len o určitú formalizáciu. Za posledné roky sme dosiahli veľké úspechy vo všetkých prevádzkach. Treba za tým hľadať prácu celého tímu. Preto všetkým kolegom ďakujem za ich prínos a progres, ktorý je vo všetkých prevádzkach a firmách viditeľný.

DANA VALACHOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 77 936
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 385
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 090
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 023
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 210
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 202
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 274
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  3. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  4. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  5. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  6. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  7. Otilia Horrocks: Bože, ako hlboko vie jeden klesnúť...
  8. Jaroslav Karahuta: Boj veľkých proti malým neskončil ani po 21 rokoch od vstupu do EÚ. Čaká nás kolonizácia vidieka ?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 616
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 556
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 52 764
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 310
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 338
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 949
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 634
  8. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 9 611
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Ilustračné foto

Ich počet klesol medziročne o 16.


TASR
Kubínski turisti na Jilemnického 25-ke.

Zmeny sa udiali v dôsledku zosuvu skál v úžine.


Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Pán Jozef Šamaj využíva inteligentnú domácu asistentku vyše roka.

Trenčianska župa za ňu získala ocenenie.


  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  3. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  4. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  5. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  6. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  7. Otilia Horrocks: Bože, ako hlboko vie jeden klesnúť...
  8. Jaroslav Karahuta: Boj veľkých proti malým neskončil ani po 21 rokoch od vstupu do EÚ. Čaká nás kolonizácia vidieka ?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 616
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 556
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 52 764
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 310
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 338
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 949
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 634
  8. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 9 611
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu