O význame podujatia, ale aj o ďalších aktivitách sme sa porozprávali s predsedom Spektrum SZ Štefanom Žilovcom.
Aký bol tretí ročník oproti predchádzajúcim?
- Spolu bolo šesť pretekov, okrem tradičných usporiadateľov v Súľove, Dohňanoch a Pružine sme mali tri nové lokality – Horné Sŕnie, Praznov a v pláne bola aj Teplička. Bohužiaľ, tam sa preteky nekonali, ale pomocnú ruku podali Dohňany, kde sa tak uskutočnili dva diely. Tretí ročník bol v znamení motta My deťom a deti deťom“. Symbolické štartovné jedno euro bolo určené v prospech združenia Deti s rakovinou. Oproti prvému ročníku, keď sme mali niečo viac ako päťsto účastníkov v celom seriáli, teraz ich bolo 813. Nakúpené hračky a spoločenské hry sme potom odovzdali deťom v onkologickom centre, aby si aspoň trochu spríjemnili neľahkú situáciu.

Je po sezóne, ale zaiste už máte plán štvrtého ročníka. Aký bude?
- Dúfam, že malých cyklistov pribudne, v pláne máme sedem pretekov, čo je o jeden viac ako v tomo roku. Dejiskami by mali byť Praznov, Šebešťanová, Papradno, Súľov, Dohňany, Dubnica a Pružina. Otázny je Trenčín, ktorý by mohol mať v lige premiére. O termínovom kalendári sa ešte hovoriť nedá, čakáme na kalendár Slovenského zväzu cyklistiky, aby termíny nekolidovali.
Na Slovensku existuje populárna Detská tour Petra Sagana. Vnímate ju ako konkurenciu?
Vôbec nie, táto súťaž je celoslovenská, kým naša je regionálna, aj keď by sa dalo povedať, že za tri roky prerástla hranice regiónu. Snažíme sa podchytiť deti z nášho okolia, ale vítaný je každý, kto sa zúčastní. Na pretekoch sme mali účastníkov až z Prahy, či z rôznych kútov Slovenska. Snažíme sa robiť preteku v okruhu do štyridsať kilometrov, aby boli dostupné pre každého, pretože nie všetci rodičia si môžu dovoliť absolvovať výjazdy do rôznych kútov Slovenska. Cieľom je dať deťom šancu pretekať, a pokiaľ sa im darí, môžu sa posunúť do cyklistických klubov a začať pretekať v Slovenskom pohári. Podobné regionálne súťaže ako je Detská Považská cykloliga, sú na Slovensku už iba v Turci a na východnom Slobensku.
Na Vašich pretekoch vidieť nielen žiakov, ale aj tých najmenších.
- Okrem kategórii starších a mladších žiakov, mili, mini a mikro máme aj kategóriu baby pre deti od 0 do štyroch rokoch. Najmenší cyklisti jazdia iba na odrážadlách po krátkej rovinke za výdatnej asistencie rodičov. Je to pre ne veľký zážitok a atmosféru pretekov zažijú už v útlom veku.
S kým spolupracujete pri organizácii jednotlivých kôl?
V Súľove je to Slavo Strečanský, Dohňanoch Ivka a Jožko Štefánikovci, Martin Riška, v Praznove Maťo Ržonca a Maťo Smatana, v Hornom Sŕní Pavol Húserka a v Pružine Ján Priedhorský. Všetkým spolu s ich kolegami patrí veľká vďaka za hladký priebeh.
Máte ešte aj iné aktivity, ktorými sa môžete pochváliť,
Členovia nášho klubu Jaroslav Cisík, Peter Faktor, Braňo Šukala, Miško Rzonca a Roman Nižník sa stali majstrami Česko-Slovenska v 24 hodinových pretekoch, keď predstihli najväčších konkurentov Lednické kone. Tento pekný úspech by sme chceli potvrdiť aj o rok, kedy sa naviac na Slovensku konajú ME, kde by sme radi nominovali dva tímy. Aj keď je nás iba dvanásť, záber našej činnosti je široký. Pomáhali sme pri organizácii maratónu v Dohňanoch, dokončili náučný Chodník Marikovská dolina - dolina povestí, sedemkilometrový single track z Kýčery do Besného či zorganizovali cyklistickú Omšu v Prosnom. Na budúci rok chceme sprístupniť ďalší náučný chodník v Klapoch a pomáhať na maratóne v Dohňanoch. Jednoducho povedané, nie je to len cyklistika, naše spektrum záujmov je široké. JOZEF ŠPROCHA