
D. LIESKOV/TŔSTIE. V Tŕstí posväcovali nedávno veľký drevený betlehem. Stojí pred kaplnkou. Ľudia sú na novinku pyšní. Pri príprave predvianočných trhov, ktorých výťažok ide na pomoc deťom, si pomáhajú ľudia z viacerých obcí doliny. Súdržnosť je podľa nich veľmi dôležitá.
Veď je to krása
Pred kaplnkou v Tŕstí pribudla novinka. Pripomínať má vianočný čas a potrebu človeka zamýšľať sa, rozjímať a nezabúdať na duchovné hodnoty. Betlehem posväcovali počas trhov, ktoré organizujú už šiesty rok. Ich výťažok ide vždy na pomoc deťom.
Obyvateľka Tŕstia Marta Bušíková hovorí, že majú už peknú kaplnku a teraz sú šťastní, že pribudlo ešte niečo iné. „Ľudia sú tu u nás dobrí, tešia sa z toho. Veď je to krása. Ešte tu nebolo nikdy tak veľa ľudí na začiatku sviatkov,“ prezradila. Myslí si, že by sme mali javiť viac záujmu jeden o druhého. „Robíme to aj na trhoch. Minulý rok sa vyzbierané peniažky použili na pomoc rodine, ktorá prišla o maminku, po tom, čo ťažko ochorela. Aj teraz sa bude pomáhať deťom,“ hovorí dôchodkyňa.
Ľudia sa podľa nej stretávajú, keď podujatie pred Vianocami pripravujú, majú potom k sebe bližšie, a tiež sa tešia z toho, že môžu pomôcť.
Pripomenutie posolstva
Existenciu betlehema ocenil aj farár Pavol Gavenda, ktorý dielo posväcoval. „Každému, kto pôjde okolo, pripomenie, o čom je advent a Vianoce. Advent je príprava na radostné slávenie sviatkov pokáním, aby sme ich mohli prežívať s čistým a radostným srdcom. Vzniklo miesto, kde sa môžu ľudia zastaviť, pozamýšľať a pripomenúť si toto posolstvo,“ hovorí duchovný Gavenda. Pripomenul tiež, aká dôležitá je svätá spoveď. „Ale taká, ktorá ide z hĺbky srdca,“ dodáva farár s tým, že pomôže človeku zachovať ľudské hodnoty v srdci – radosť, lásku a pokoj.

Sú súdržní
Tŕstie je súčasťou obce Dolného Lieskova. Jeho starosta Ján Križan hovorí, že betlehem je aj poďakovaním ľuďom a jeho rodine, ktorá mu veľmi pomáha.
„Tŕstie je malé, má len 186 obyvateľov. Sme veľmi súdržní a je to už šiesty ročník podujatia, ktoré robíme pred Vianocami. Teraz to bolo vo väčšom, určite aj kvôli novému betlehemu,“ vysvetlil.
Nápad a výroba
Pri prácach na tvorbe betlehema pomáhala aj hlava obce, aj nápad prišiel od starostu. „Robil som však len jasličky a konštrukciu,“ povedal. Sochy vytvorili šikovné ruky miestneho rezbára. „Volám ho dedko Janko. Musím ho ospravedlniť, nemohol prísť na jeho posvätenie, lebo má chorú ženu,“ povedal na slávnosti starosta.
Dielo sa rodilo asi rok. Niečo mu ešte chýba, no do Vianoc k dreveným sochám určite pribudne. Je to anjel s rozprestretými krídlami, ktorého rezbár ešte dorába. Ten má strážiť a ochraňovať dedinu.
Na výrobu betlehema ochotne prispeli aj miestne firmy. Zabezpečili drevo. Starosta zatiaľ ešte nevie, či nechajú betlehem pred kaplnkou celoročne, ale pravdepodobne áno. „Bol by som rád, keby sa mohli ľudia potešiť po celý rok. Je uponáhľaná doba, treba sa naučiť trochu zastaviť,“ vysvetľuje.

Lepšie sa sadá k sviatočnému stolu
Predvianočné trhy s benefičným zámerom sa stali v Tŕstí už tradíciou. Anna Hrkotová počas nich ponúkala všelijaké pekné vecičky a aj výborné koláčiky.
„Peniažky za to, čo sme pripravili, vyrobili, napiekli, navarili, idú na pomoc ľuďom, ktorí to potrebujú. Každý rok sa vytypuje niečo iné. Akciu pripravuje v podstate celá dedina. Ženy pečú priebežne,“ hovorí Anna a pripúšťa, že to chce aj kúsok obetavosti. Je to však podľa nej vďačná obetavosť, keď vďaka nej vzniká pomoc. „Lepšie sa nám sadá k vianočnému stolu,“ dodáva.
Ivan Hrkota za chlapov zhodnotil, že oni ako silnejšie polovičky robia ženám vždy ochotne technické zabezpečenie. „Ony sú dušou a my sme tá fyzicky silná podpora,“ hovorí so smiechom.
Aj iné obce
Pri trhoch sa nespájajú pre dobrú vec len ľudia z malej obce Tŕstie, ale aj zo širšieho chotára. Pomoc prišla aj tento rok zo Sverepca a tiež z Pružiny. Sverepčania navarili kapustnicu a Pružinčania prispeli zabíjačkovými špecialitami. Rozvoniavalo aj varené vínko.
Starosta Sverepca Maroš Ondráš hovorí, že sú spoločná dolina a vychádzať by mali spolu dobre. „Všetci by sme mali ťahať za jeden koniec,“ dodal Ondráš.
Nevyrezával len do Trśtia, jeho sochy sú aj inde
Sochy do betlehema v Tŕstí vyrezával Ján Palko. Nie je povolaním rezbár ani stolár. Vyučil sa za zámočníka, potom si dorábal priemyslovku a neskôr robil majstra odborného výcviku.
V zamestnaní síce s drevom nerobil, ale takáto práca ho aj tak sprevádza celý život. „Od malého chlapca sa tomu venujem. K rezbárčine som sa dostal vďaka jednému kňazovi, ktorý si všimol, že viem kresliť a mám cit pre takúto prácu. Začal som k nemu chodiť, veľa ma naučil,“ hovorí. Odvtedy ho to drží.
Jeho sochy nie sú len v Tŕstí. Len tých v nadživotnej veľkosti urobil asi dvesto. Konkrétne, jeden veľký betlehem s postavami v nadživotnej veľkosti robil na cintorín do obce Kechnec pri Košiciach. K práci sa dostal cez svojich priateľov, rezbárov. „Prizvali ma na výpomoc a odvtedy robím pravidelne pre túto obec,“ dodáva pán Palko. Spoločne s ďalším priateľom robil aj betlehem do Plaveckého Štvrtku.
Momentálne robí betlehem na Oravu. „Ale ten je kamenný , čo je zase niečo celkom iné. V nadživotnej veľkosti som však rezal aj sochy pre pána Hlinu,“ spomína si ešte pán Palko s tým, že je mu veru ťažko pospomínať si, čo všetko už robil.
Betlehem, ktorý robil do Tŕstia, nie je ešte vo finálnej podobe. Vyžaduje si dokončenia. Pri rezaní boli trochu aj problémy, lebo drevo nebolo dosušené. Ťažili ho síce v lete, ale kmene boli veľmi hrubé, potrebovali dlhší čas.
Sochy tak musia ísť ešte späť do ateliéru. „Aby sa dosušili, prebrúsili. Dokončiť musíme tiež ešte detaily, drapérie, ozdoby, ornamenty. Potom už bude mať betlehem takú podobu, ako sa patrí,“ hovorí šikovný majster Ján Palko.