
BOLEŠOV. Po pretekoch na táčkoch pripravili mladí ľudia ďalšie podujatie. Tentoraz bolo venované najmä deťom. Ale ani dospelí nezostali bokom. Okrem občerstvenia si mohli napríklad nakúpiť aj rôzne vianočné ozdoby z prírodných materiálov.
Park sa zapĺňal
Aby čakanie na Mikuláša nebolo príliš dlhé, organizátori podujatia pripravili aj mikulášsky jarmok. „Pochodili sme veľa vianočných trhov v mestách a povedali sme si, že by takéto niečo mohlo byť aj na dedine. Teraz je to už druhý ročník a môžem povedať, že jarmok u nás má inú, i keď stále sviatočnú atmosféru. Je komornejší, ľudia sa poznajú, svoje výrobky ponúkajú hlavne domáci výrobcovia, takže aj tí sú známi,“ hovorí Dominika Šlesaríková.
Výber bol skutočne bohatý – výrobky z dreva, mydielka, medovníčky, sviečky, ozdoby na stromčeky.
Výrobky lákali
Pri stolíkoch sa neustále zastavovali ľudia, obzerali si výrobky a aj kupovali. Martina Kaksová sa rozhodla pre vianočné ozdoby z vosku. „Doma mávame prírodný stromček, zdobíme ho pomarančmi, orieškami, niekedy jablkami. Teraz pribudnú aj ozdoby z včelieho vosku,“ potešila sa. Podujatie sa jej veľmi páči. „Malo by byť častejšie,“ stručne zhodnotila akciu.

Michal Beňo, ktorý ponúkal výrobky z včelieho vosku, doplnil aj radu, ako narábať s nimi. „Nedržať ich v teple, aby sa nezdeformovali. A ak zostanú aj na rok, tak môžu chytiť akúsi patinu. Tá sa dá opatrne odstrániť fénom. A keďže sviečky z včelieho vosku horia rýchlejšie, najlepšie je nakvapkať na alobal a tak položiť na tanierik.“
Veľa detí sa zhŕklo pri stolíku Dominiky Polákovej. Veď koho by nelákalo mať vlastný obrázok na magnetke z dreva? Deti kreslili a Dominika potom obrázok vypaľovala do dreva. Táto možnosť zlákala aj zopár dospelých.
Okrem toho deti zdobili v parku aj stromček vlastnoručne vyrobenými ozdobami. „Môžu zdobiť aj medovníčky, ale v chlade farby stuhli, tak ich musíme najskôr ohriať,“ hovorí Jolana Petrušková z únie žien a taktiež členka kultúrnej komisie pri obecnom zastupiteľstve. Prezradila, že medovníčky napiekla Katarína Burdejová, veľmi pomohla aj Iveta Kobelová.
Pri čakaní na rozpustenie medovníčkových farieb si deti čas krátili maľovaním papierových ozdôb. Bolo vidieť, že ich to baví, pretože kým prišiel Mikuláš, tak stromček bol už pekne ozdobený.
Peniaze pôjdu na kroje
Mikulášske podujatie malo dva ciele. Prvým bolo pripraviť niečo pre ľudí, druhým, aby pribudli do pokladničky peniaze na kroje, ktoré si chcú mladí Bolešovčania kúpiť. Preto pripravili pre návštevníkov občerstvenie, výťažok z neho dajú na kroje.
„V obci robíme rôzne akcie, na ktorých ich používame, ale dosiaľ sme si ich museli požičiavať. Výhodnejšie pre nás je mať vlastné. Boli by sme radi, keby boli autentické pre Bolešov,“ vysvetľuje Matej Beňa s tým, že pátrali, aké kroje sa v obci nosili. „Podarilo sa nám zistiť, že už v tridsiatych rokoch minulého storočia tu neboli, požičiavali si ich z iných obcí,“ doplnil.
Keďže kroje sú finančne náročná záležitosť, zatiaľ sú v plánoch skromní. Najskôr si chcú našetriť dostatok peňazí, a tak všetky, čo sa im podarilo získať počas rôznych akcií, napríklad fašiangov, odkladajú na ne. „Zatiaľ chceme kúpiť štyri mužské a štyri ženské kroje. Teraz máme peniaze len na mužské,“ skonštatoval.
Aktivitu mladých ľudí víta aj starosta Martin Rác. „Som veľmi rád, že mládež sa zmobilizovala a robí nielen podujatia, ale chce si kúpiť aj kroje,“ dodal.