Začiatky v hostincoch
Dubnická história sa začala písať okolo roku 1938, keď sa v Dubnici kolky hrávali podľa prvých správ na starom ihrisku a tiež v hostincoch U Struhára a U Pavlíka. V tej dobe sa hrali pestrejšie varianty hier ako v dnešnej dobe, hlavne za účelom stávok a súperenia medzi návštevníkmi pohostinstiev. Malí chlapci si tiež radi privyrobili pri stavaní kolkov nejakú korunu. Po roku 1945 sa hrávali kolky na kolkárskej dráhe v reštaurácii Šanghaj. Táto existovala do šesťdesiatych rokov, mala drevenú palubovku a hralo sa s betónovými guľami. V Šanghaji to všetko začalo. Otcom myšlienky združiť dubnických kolkárov bol Vojtech Prukner.
Prvý klub
Založil organizovaný kolkársky oddiel (krúžok) v roku 1947 a prihlásil ho do župnej súťaže. Hneď v prvom roku účinkovania Dubničania vo vtedajšej Stredoslovenskej župe skončili na treťom mieste. V roku 1948 bola telovýchova v Dubnici zjednotená a začlenená pod vtedajšie Škodove Závody do Sokola Dubnica. Kolkári sa stali takisto členmi Sokola, a od roku 1952 TJ Spartaka Dubnica.
Modernizácia
Rozmach kolkárskeho športu nastal po roku 1957, kedy sa dostavala dvojdráhová kolkáreň v novom Dome športu. Kolkáreň bola využívaná tiež verejnosťou, nielen organizovanými kolkármi. Nad kolkárňou sa organizovali zábavy. V tej dobe hrávali súťažne kolky za Dubnicu V. Prukner, O. Vlach, V. Beňovský, A. Kabeláč, Š. Šlesarik, L. Hollý, J. Jurák, E. Hvalčák, J. Šavlík, J. Kebísek st. Väčšinou sa hrali v Dubnici krajské kolkárske súťaže Stredoslovenského kraja. V Dome športu zo začiatku boli kolkárske dráhy asfaltové s ručným stavaním kolkov. Až v roku 1975 sa kolkáreň zmodernizovala. Človeka „stavača“ nahradili automatické stavače kolkov Schmidt-Vilatti, asfaltový povrch dráh bol nahradený saduritom. Toto obdobie prinieslo najväčšie športové úspechy pre dubnický kolkársky šport. Hrala sa celoslovenská súťaž (Slovenská národná liga), neskôr II. liga. Dubnickí kolkári sa zúčastňovali celoslovenských kolkárskych preborov, kde sa najmä v juniorskej kategórii umiestňovali na popredných miestach (R. Staňo, Ptáček, Mikuš a iní). Oddiel v tej dobe mal tri družstvá mužov a družstvo dorastencov.Dubnické kolky vtedy reprezentoval J. Fábry, J. Haluza, bratia Kebískovci, bratia Mikušovci, bratia Šlesárikovci, Šošovička, J. Košút, I. Mateička, J. Habšuda mladší aj starší, F. Sabadka, I. Moško, R. Milistenfer, bratia Uhlíkovci I. Mičko, S. Ondráš, a mnohí ďalší. Popri súťažných zápasoch kolkáreň bola často dejiskom športovo-spoločenských akcií vtedajších brigád socialistickej práce. Kolky boli v Dubnici obľúbeným športom a zábavou pre väčšinu zamestnancov podnikov v Dubnici.
Chýbala dráha
Prišla však éra štvordráhových kolkární a takúto Dubničania nemali. Hoci hráči Dubnice disponovali vysokou športovou kvalitou, vzhľadom na to, že za domácim prostredím cestovali do Žiliny, Bánoviec nad Bebravou či Trenčína, rozvoj tohto športu v Dubnici bol pozastavený. Začiatkom 90. rokov sa členská základňa zužovala, až nakoniec zostali iba tí najskalnejší. Na pompézne masové kolkárske akcie a turnaje v Dubnici nad Váhom zostali spomienky.Po rozpadnutí TJ a s nástupom nového spoločenského zriadenia kolkári nemali dostatok financií ani podnikateľských osobností na udržanie kolkárne pod svojou právomocou. Novým majiteľom slúži ku cti, že kolkári našli u nich pochopenie a mohli pokračovať v športovej aktivite za odplatu organizačného zabezpečenia chodu kolkárne pri akciách verejnosti. Vtedy tretiu ligu Trenčianskeho kraja hrali hráči J. Haluza, I. Moško, M. Hajaš, R. Antala, P. Barančík, I. Mičko. Druhú ligu v Novom Meste nad Váhom hrali M. Holba, J. Kebísek, V. Uhlík, M. Uhlík. Po roku 2009 zavial nový vietor v podobe optimistických plánov majiteľov kolkárne F. Mikoláška a S. Holeca v podobe organizovania mestskej ligy v kolkoch, kde sa ukázali aj známe tváre z rokov minulých – A. Barták, R. Milistenfer, J. Šlesarík. Optimizmus rýchlo vyprchal pretože spomenutí majitelia prebudovali z čista jasna kolkáreň na bowling.
Zmena prostredia
Súčasnú športovú kolkársku tradíciu v Dubnici udržuje skupina nadšencov občianskeho združenia Kolkársky Klub FESA Dubnica, ktoré našlo svoje domáce prostredie v Starej Turej. V prebiehajúcej sezóne 2017/2018 hrajú Dubničania druholigovú celoštátnu súťaž skupina „Západ“, kam postúpili po minuloročnom víťazstve v krajskom prebore Trenčianskeho kraja.
Súčasnosť
Členmi FESA Dubnica sú: I. Moško, J. Kebísek, K. Florek, P. Vagovič, J. Haluza, R. Moško, M. Uhlík, A. Minárik, M. Hajaš, M. Holba, R. Pecháček. Oslavy dubnického kolkárskeho športu boli 10. decembra formou výročného kolkárskeho turnaja v kolkárni v Starej Turej, kde dubnickí kolkári hrajú svoje domáce zápasy. Všetci bývalí žijúci hráči kolkárskeho oddielu Dubnice nad Váhom dostali Pamätný diplom. Nedá sa nakoniec nespomenúť to, čo aktívny súťažný kolkársky šport znamenal pre jeho aktérov. Spolupatričnosť, spoločné zážitky v zápasoch, na cestách za súpermi, na brigádach, športový duch a trvalé priateľstvá doma i u súperov, zábava, snaha prekonať seba i súpera, chuť víťaziť. Bola to náplň života, tréningy, športový životný štýl, oddych, partia, kamarátsky – pozitívne naladení ľudia, relax, vášeň, i zábava. Takých bolo 70 rokov medzi kolkármi v Dubnici nad Váhom. Poďakovanie patrí hlavne trénerom, vedúcim družstiev, organizačným pracovníkom a rozhodcom, ktorí často bez nároku na odmenu zabezpečovali v minulosti aj v súčasnosti fungovanie oddielu. Hodu zdar!
ROMAN PECHÁČEK