POVAŽSKÁ BYSTRICA. Ľudia bez domova mohli v nocľahárni na Mládežníckej ulici, ktorá tu fungovala niekoľko rokov, nielen prespať. Mali k dispozícii aj sprchu a priestor na prípravu teplého jedla. Prišli prvé mrazy a dvere zariadenia sa neotvorili. Istý čas sa zdalo, že zima bude pre považskobystrických bezdomovcov horšia ako iné. Samospráva však nakoniec našla náhradu.
Zlé vyhliadky
Juraj Jakubech je na ulici asi sedem rokov. Keď sa dozvedel od muža, ktorý robil v zariadení na Mládežníckej ulici, že nocľaháreň nebude fungovať, jeho slová trochu až zamrazili.
„Keď začnú mrazy, asi zmrznem,“ povedal Juraj a len ťažko skrýval emócie. Má nejaké útočisko, ale keď prídu tuhé mrazy, nestačí to vraj.

Riešenie našli
Pán Juraj ani ostatní ľudia bez domova, ktorí využívali nocľaháreň, však nakoniec počas vianočných sviatkov a ani zvyšku zimného obdobia nezostanú v noci bez strechy nad hlavou. Majú možnosť využiť zariadenie, ktoré núdzovo zriadilo mesto ako náhradu nocľahárne. Už počas sviatkov ho využili podľa slov Jozefa Bielika, vedúceho odboru sociálnych vecí, školstva a kultúry mesta, desiatky ľudí. „Nejde však o nocľaháreň v pravom slova zmysle, takú, aká fungovala na Mládežníckej ulici. Priestory, aby malo zriadenie tento štatút, sa nám nepodarilo zohnať,“ hovorí Bielik.
Nie je ľahké nájsť ich
Primátor Karol Janas hovorí, že mesto sa nechcelo zbaviť povinnosti postarať sa o ľudí bez domova. Väčšina tých, ktorí využívali nocľaháreň, boli podľa jeho slov Považskobystričania. Vznikol však problém s priestormi. „Spoločnosť, ktorá vlastní tie, kde bolo zariadenie doteraz, sa rozhodla objekt prerobiť a ďalej nám ho neprenajala. Taktiež priestory, ktoré má v meste Trenčiansky samosprávny kraj, sú na sto percent obsadené a majú navyše aj úplne iný charakter. Preto sme hľadali náhradu,“ hovorí Janas s tým, že nie je ľahké nájsť vhodné priestory. Ako jediné možné sa javili unimobunky bývalej betonárky na Dušianici, kde je elektrina a dá sa tu aj s veľmi malými nákladmi vybudovať sociálne zariadenie. Objekty sú súkromné a pozemok je mestský.
Možnosti
Jozef Bielik vysvetľuje, že priestory sa dajú vykúriť, ľudia majú možnosť zohriať si jedlo, uvariť si čaj a prečkať noc v prípade zlých poveternostných podmienok, k dispozícii majú aj sprchu. „Je tu aj služba, ako aj v pôvodnej nocľahárni. Prísť môžu ľudia o siedmej hodine večer a prečkať v zariadení do siedmej ráno. Predpísané sú, samozrejme, tak ako aj predtým, určité pravidlá, ktoré musia dodržiavať,“ dodáva Bielik.
Mesto má objekty v prenájme zatiaľ do marca.
Nocľaháreň je základ
Peter Adam z občianskeho združenia Vagus, ktoré sa už roky venuje práci pre ľudí bez domova, konštatuje, že zánik nocľahárne v meste je určite veľkým mínusom.
„Ak chýba zariadenie, poznáme z praxe stanové mestečká, ktoré zriaďoval úrad civilnej obrany s ministerstvom vnútra aj s magistrátom napríklad v Bratislave. Ide však len o veľmi krízové riešenia.“
Pomôžu podľa neho len počas najhoršej zimy prenocovať určitému množstvu ľudí, ale problematika by sa mala riešiť systematicky. Nocľaháreň patrí podľa neho k základnej sieti sociálnej služby krízovej intervencie spolu s terénnou sociálnou prácou a nízkoprahovými dennými centrami.