ILAVA. Mesto zatiaľ nemá schválený rozpočet na rok 2018. Provizórium, hlavne ak by trvalo dlhšie, môže obmedziť rozvoj a je rizikom aj pre čerpanie eurofondov. Primátor hovorí o obštrukciách, ktoré sa môžu vypomstiť pri eurofondoch. Poslanci nechcú, aby sa investičné akcie riešili len čerpaním úveru. Hovoria o vôli schváliť rozpočet a chcú o ňom aj mimoriadne rokovať.
Podľa primátora nepochopiteľné
Primátor Štefan Daško hovorí, že rozpočet bol pripravený v súlade so všetkými legislatívnymi predpismi, včas zverejnený, prerokovaný vo finančno-majetkovej komisii a odporučil ho schváliť aj hlavný kontrolór mesta. „Na decembrovom zasadnutí zastupiteľstva pri schvaľovaní návrhu rozpočtu predložili poslanci ešte na poslednú chvíľu niekoľko zmien, s ktorými neoboznámili vedenie mesta a primátora. Všetky boli schválené bez toho, aby som ich rozporoval,“ hovorí primátor s tým, že ďalšie požiadavky neboli. Podľa neho bolo neschválenie rozpočtu nepochopiteľné.
Zmeny rozpočtu sa týkali podľa hlavného rozpočtára mesta Stanislava Fuseka transférov a navýšenie rozpočtu nebolo po ich zapracovaní potrebné. „Poslanci tiež požadovali zmenu rozpočtu pri Centre voľného času Ilava, ktorá síce prešla, ale mesto s ňou nesúhlasí,“ informoval Fusek. Poslanci požadovali aj zníženie rozpočtu technických služieb, aby mohli prostriedky použiť na rekonštrukciu základnej umeleckej školy. Pripomienka však bola z rokovania stiahnutá. „Prítomná bola riaditeľka školy, ktorá povedala, že našla prostriedky vo svojom rozpočte,“ vysvetlil Fusek.

Eurofondy a obava
Štefan Daško sa obáva problémov hlavne pri europrojektoch, ktorých má mesto rozbehnutých viacero. V návrhu rozpočtu boli zapracované aj spoluúčasti na tieto eurofondové projekty a jeden projekt na environfond. „V tejto chvíli nemáme aktivity finančne kryté. Veľmi vážna vec je to hlavne v súvislosti s europrojektom rekonštrukcie a rozšírenia materskej školy v Klobušiciacho o dve triedy, teda asi o päťdesiat žiakov,“ hovorí Daško. Túto skutočnosť museli oznámiť podľa primátora aj riadiacemu orgánu.

Ďalšie návrhy
Primátor hovorí, že poslanec Viktor Wiedermann, ktorý je aj členom finančno-majetkovej komisie, garantoval po neschválení, že poslanci doručia do konca roka 2017 ďalšie návrhy na úpravy rozpočtu. „On mal byť garant. Neprišli však žiadne ďalšie návrhy. Nemáme na čom pracovať,“ hovorí Daško. Považuje to za zlyhanie časti zastupiteľstva, za obštrukcie a konanie vedené proti záujmom mesta.
Stále je ešte čas
Poslanec Wiedermann hovorí, že zagarantoval stretnutie poslancov do konca roka, aby pripomienky dali včas. Zdôraznil, že ide o iniciatívu viacerých poslancov. „Stretli sme sa 5. januára, teda začiatkom tohto roka a ďalšie stretnutie máme dnes. Stále je čas, aby sme naše pripomienky do rozpočtu zapracovali,“ hovorí poslanec. Nevidí problém, že by s mestom nekomunikovali alebo nechceli komunikovať. „Skôr naopak. Na dnešnú mimoriadnu poradu poslancov sme pozvali pána primátora aj prednostu a všetkých kompetentných pracovníkov mesta. Mohli sme predebatovať veci, ktoré požadujeme. Zatiaľ je reakcia taká, že pracovníci buď čerpajú dovolenku alebo majú iné pracovné povinnosti a pán primátor je odcestovaný,“ hovorí Wiedermann. Nevidí, že by sme boli v nejakom časovom sklze. „Ide len o to stretnúť sa, vydiskutovať si veci,“ dodáva.
Dôvody a reakcia primátora
Poslanci neschválili rozpočet podľa Wiedermanna preto, lebo majú inú predstavu o financovaní niektorých akcií. „Pri súčasných finančných podmienkach mesta nie je možné riešiť všetky investičné akcie len čerpaním úveru. Zásadná myšlienka je, že chceme alokovať peniaze, aby sa riešilo verejné osvetlenie v meste, ktoré je v zlom stave, dokonca bolo definované ako havarijný stav. Z nášho pohľadu je potrebné, aby bola vyčlenená čiastka v mestskom rozpočte, z ktorej by sa to dalo riešiť. V návrhu rozpočtu neboli vyčlenené prostriedky na rekonštrukciu verejného osvetlenia,“ hovorí Wiedermann. Verejné osvetlenie chcú v Ilave rekonštruovať po etapách.
Primátor Daško hovorí, že v závere roka predložili projektovú dokumentáciu na rekonštrukciu časti verejného osvetlenia, najhavarijnejšie vetvy v kalkulačnom objeme asi 500-tisíc eur. „Ak sa podarí zákazku dobre vysúťažiť, môže to byť menej. Päťdesiat percent budeme možno schopní prefinancovať z prebytkov rozpočtu. A nevidím dôvod prečo neísť aj do úveru. Ak nezoberieme úver, budeme odovzdávať mesto s dlhom tesne pod 20 percent. Ak by sme zobrali úver vo výške 50 percent, teda do výšky 300-tisíc eur, stále sa udržíme na hranici 30 percent,“ hovorí Daško s tým, že kritická hranica, keď musí samospráva informovať ministerstvo financií je päťdesiat percent. Veľmi zle je ak je to už šesťdesiat percent. Primátor si myslí, že nakoniec vygenerujú prebytok rozpočtu z minulého roku niekoľko stotisíc eur.

Ohrozenie europrojektov nepovažuje poslanec Wiedermann až za také závažné ako primátor. „My to takto nevnímame, lebo je uznesenie, v ktorom je napísané, že berieme na to úver 170-tisíc eur a prostriedky na to mesto vyčlenené bude mať. Práve preto sme z poslaneckej iniciatívy navrhli stretnutie hneď v januári, kde je naším cieľom rozpočet schváliť. Nemyslím si preto, že sme ohrozili nejaký projekt. V konečnoim dôsledku ešte neprebehlo ani verejné obstarávanie na projekt,“ hovorí Wiedermann.

CVČ je v patovej situácii
Viktora Wiedermanna sa dotkol aj problematiky Centra voľného času Ilava, ktorá je v meste dlhodobo horúcou témou. CVČ je podľa neho v patovej situácii, lebo poslanci prijali uznesenie ešte v minulom roku, ktoré je platné a zaviazali mesto, aby ho previedlo pod základnú školu. Hlavný kontrolór upozornil na zasadnutí poslancov ešte skôr na nedostatky pri financovaní a poslanci chceli zaradenie pod školu z dôvodu lepšieho fungovania. „Riaditeľka bola dlhodobo PN a momentálne nie je vedúci v organizácii. Vrátili sa nám nejaké peniaze. Trváme na tom, aby mesto v tejto veci konalo a uznesenie naplnilo. Prostriedky sa ušetria. Toto tiež nie je doriešené,“ hovorí Wiederman.
Nie je to tragédia
Eva Balážová, prezidetka Asociácie komunálnych ekonómov, vysvetľuje, že ak poslanci neschvália rozpočet do 31. 12. pre ďalší rok, mesto alebo obec ide do rozpočtového provizória. Pre ďalšie dva roky ho berú len na vedomie. Provizórium znamená podľa Balážovej určite nejaké obmedzenia. „Nejde však o niečo, čo by sa nedalo v januári prekonať,“ hovorí Balážová. Dodáva, že ak sa neschválil rozpočet v decembri, nebolo dozreté komunikovanie okolo neho a nedosiahol sa konsenzus. „Rozpočtové provizórium je možné mať až do konca roka, ale nie je to účelné. Poslanci a primátor musia nájsť konsenzus,“ zdôrazňuje Balážová. Ak netrvá provizórium príliš dlho, nejde podľa prezidentky o veľkú tragédiu. Je to možnosť pre hľadanie optimalizácie návrhov.
Provizórium a obmedzenia
Rozpočtové provizórium však prináša aj obmedzenia. „Nie je napríklad možné poskytovať dotácie podľa všeobecne záväzného nariadenia mesta pre rôzne subjekty. Činnosť mnohých organizácií je na nich pritom závislá. Či už ide o subjekty z oblasti športu, kultúry a či iné. Obmedzené sú tiež úverové možnosti, kapitálové výdavky,“ hovorí Balážová.
Ak sú kumulované zdroje alebo je potrebné zobrať úver na spolufinancovanie zo strany mesta, je tu tiež určité ohrozenie. „Počas provizória je ťažké ho získať, dokonca až nemožné. Banka posudzuje rozpočet a keď ho organizácia nemá, nemá čo posúdiť,“ vysvetľuje Balážová.
Počas rozpočtového provizória má samospráva limitovanú výšku mesačných výdavkov na 1/12 celkových výdavkov predchádzajúceho roka.