ILAVA. Na včerajšom zasadnutí zastupiteľstva v Ilave schválili jednomyseľne všetci poslanci rozpočet mesta pre rok 2018, ktorý je záväzný. Rozpočtové provizórium tým skončilo. Našiel sa kompromis, zapracované sú v ňom aj návrhy poslaneckých zmien, ktoré vychádzajú z pripomienok k návrhu z decembra. Našli sa prostriedky aj na rekonštrukciu osvetlenia na jednej ulici a tiež na investície v Klobušiciach.
Je po provizóriu
Zasadnutie zastupiteľstva viedol včera v Ilave Anton Bajzík, ktorý je zástupcom primátora. Štefan Daško sa nezúčastnil. Ospravedlnil sa poslancom, že čerpá dovolenku, rezervovaný mal dlhodobo rekondičný pobyt. „Prijatie rozpočtu v Ilave hodnotím ako zástupca mesta určite kladne. Je lepšie ak mesto funguje so schváleným rozpočtom, nie v rozpočtovom provizóriu,“ konštatuje Bajzík. Poslanci urobili s mestom komprosmis oproti pôvodnému návrhu, proti ktorému mali viacero výhrad. „Rozpočet mesta je živý organizmus, ktorý sa dá v určitých medziach v rozpočtovom roku meniť,“ dodal ešte Bajzík s tým, že zmeny, ktoré sa zapracovali do nového rozpočtu neohrozia bežné fungovanie mesta.

Zmena pri osvetlení
Návrh na zmenu rozpočtu dávali dvaja poslanci. Jednu, ktorá sa týkala zabezpečenia financovania rekonštrukcie osvetlenia predkladal poslanec Viktor Wiedermann.
„Zmeny sú výsledkom dohovoru s mestom Ilava. Ide o minimalistické zmeny. Pôvodne sme požadovali vyčleniť väčšiu čiastku na kapitálový výdaj rekonštrukcie verejného osvetlenia v Ilave. Nakoniec po prísľube mesta, že sa bude zámer financovať aj z prebytku roku 2017 sme pristúpili na jednu rozpočtovú zmenu. Vyčlenili sme 20-tisíc eur na prefinancovanie rekonštrukcie osvetlenia na Košeckej ulici,“ informoval Wiedermann. Podľa našich informácií sa pôvodne uvažovalo s čiastkou 50-tisíc eur. Tá ktorá je v rozpočte na osvetlenie vybranej ulice postačí. „Ďalšie ulice potom očakávame, že sa budú riešiť z prebytku. Poslanci nikdy nesúhlasili, aby sme išli do ďalšieho úveru,“ hovorí Wiedermann.
Vlastné peniaze a zdôvodnenie výberu
Zdroje sa snažili poslanci nájsť v rámci mestských peňazí. „Preto sme aj urobili túto zmenu v rozpočte a 20-tisíc eur sme našli v bežnom rozpočte, v rámci kolónky odstupné a odchodné. Aj keď sa to ponížilo, financovanie mesta je aj naďalej zabezpečené,“ vysvetľuje Wiedermann. Ulicu Košeckú nevybrali preto, že by bola v najhoršom či havarijnom stave. „Na tejto ulici sa už robila rekonštrukcia, vymieňal sa asfalt a je to akoby dokončenie rekonštrukcie,“ hovorí poslanec.
Pri škôlke súhlasia s úverom
Pri rozšírení materskej školy v Klobušiciach, kde žiada mesto o eurofondy, súhlasili poslanci s čerpaním úveru. „Považujeme to za prioritu,“ hovorí Wiedermann. Neschválenie rozpočtu v decembri túto akciu podľa neho neohrozilo.
Ohrozenie eurofondov a prebytok
Anton Bajzík, ktorý zastupoval vedenie mesta nemal informácie, že by neschválenie rozpočtu zatiaľ ohrozilo čerpanie eurofondov. „Zrušené boli verejné obstarávania, čo sa týka rekonštrukcie aj prístavby materskej školy aj verejného osvetlenia, budú prebiehať nanovo. Momentálne ale nemám informáciu, že by dotácia z eurofondov bola nejakým spôsobom ohrozená. Obstarávania však neboli zrušené pre neschválený rozpočet,“ vysvetľuje Bajzík.
K prebytku, ktorý by sa mohol v budúcom roku použiť na rekonštrukciu verejného osvetlenia sa Bajzík konkrétnejšie vyjadriť nedokázal. „Nemáme ešte konkrétnu sumu, ale v rozpočte už na rok 2018 je sa počíta s prebytkom na úrovni približne 240- tisíc eur. Podľa vyjadrenia vedúceho finančno-majetkového oddelenia nevedia však ešte zaručiť presnú výšku. Budeme múdrejší na februárovom zastupiteľstve,“ spresnil Bajzík.
Investícia do Klobušíc
Druhú zmena, ktorú poslanci schválili v rozpočte, predložil Milan Porubčan. „Chceme, aby sa za rok niečo spravilo v každej mestskej časti. Teraz ma kolegovia poslanci podporili, aby sa investovalo do mestskej časti Klobušice. Stále sa to odkladá, nikdy nie sú peniaze. Už v predošlom volebnom období sme žiadali rekonštrukciu chodníkov na cintoríne a dali sme si akciu aj naceniť. Vyšla asi na 10-tisíc eur. Navrhol som preto teraz takúto sumu v rozpočte. Mala by postačovať,“ vysvetľuje Porubčan. Dodáva, že financie sa podarilo nájsť krátením na iných položkách. „niektoré výdavky sa mi zadali duplicitné napríklad na údržbe ihrísk a tiež boli peniaze z Centra voľného času, lebo pani riaditeľka je dlhodobo PN a tak sa neminuli. Presúvalo sa na akciu v Klobušiciach,“ hovorí poslanec Porubčan.
Oprava sa podľa neho mala riešiť už dávno, aby sa urobilo zadosť dôstojnej reprezentácii mesta pri zahraničných návštevách. „Na klobušickom cintoríne sa nachádza aj kultúrna pamiatka, hrobka Gábora Baroša a chodia tam aj zahraničné návštevy. Chodníky sú v dezolátnom stave, treba ich riešiť. Netreba investovať len do námestia v Ilave. Hrobka je zrekonštruovaná, idú na to sponzorské peniaze. Keď však prídete na cintorín a musíte ísť po neupravenom teréne, objekt môže byť aj pozlátený a celkový dojem nie je dobrý,“ zdôvodňuje Porubčan. Gábor Baross, alebo Gabriel Baroš bol významný uhorský politik slovenského pôvodu. Pochádzal z obce Pružina pri Považskej Bystrici a veľkú časť života prežil v okolí Ilavy. Do histórie sa zapísal najmä ako minister dopravy a verejných prác. V druhej polovici 19. storočia previedol veľkú reformu dopravy.
Čo ďalej s centrom voľného času
V súvislosti s ďalším fungovaním Centra voľného času pri schvaľovaní rozpočtu potvrdili poslanci vôľu začleniť ho pod základnú školu. V minulosti poukázal hlavný kontrolór na zlé nakladanie s financiami a upozornil na viaceré pochybenia. Poslanci chceli preto zefektívniť fungovanie organizácie, no nestalo sa tak. Uznesenie, ktoré prijali, nebolo splnené. Aj toto bola výhrada pri schvaľovaní rozpočtu. „CVČ môže fungovať v takom režime ako celý minulý rok, keď bola na pani riaditeľka práceneschopná, teda v rámci krúžkov pod základnou školou. Momentálne je prijatá zamestnankyňa, ktorá plní aj úlohy zastupujúcej riaditeľky a bude vypísané nové výberové konanie na túto funkciu,“ vyjadril sa zástupca primátora Bajzík. Výberové konanie už mesto vypísalo, bolo však neúspešné. „Uvidíme, či sa v novom podarí v požadovanej kvalifikácii človeka zohnať. Pokiaľ nie, myslíme si ako poslanci, že začlenenie pod základnú školu je najlepšie riešenie, aby sa zachovalo jeho fungovanie,“ dodáva Bajzík.