Rozpočet na druhý pokus schválili, primátor na zasadnutí nebol

Návrh rozpočtu, ktorý predložilo mesto Ilava poslancom v decembri, nedostal zelenú. Na včerajšom zasadnutí ho so zmenami schválili všetci prítomní poslanci. Primátor neprišiel, čerpá dovolenku.

Na druhý pokus po zapracovaní zmien poslanci rozpočet schválili. Na druhý pokus po zapracovaní zmien poslanci rozpočet schválili. (Zdroj: BERNADETTA PITOŇÁKOVÁ)

ILAVA. Na včerajšom zasadnutí zastupiteľstva v Ilave schválili jednomyseľne všetci poslanci rozpočet mesta pre rok 2018, ktorý je záväzný. Rozpočtové provizórium tým skončilo. Našiel sa kompromis, zapracované sú v ňom aj návrhy poslaneckých zmien, ktoré vychádzajú z pripomienok k návrhu z decembra. Našli sa prostriedky aj na rekonštrukciu osvetlenia na jednej ulici a tiež na investície v Klobušiciach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je po provizóriu

Zasadnutie zastupiteľstva viedol včera v Ilave Anton Bajzík, ktorý je zástupcom primátora. Štefan Daško sa nezúčastnil. Ospravedlnil sa poslancom, že čerpá dovolenku, rezervovaný mal dlhodobo rekondičný pobyt. „Prijatie rozpočtu v Ilave hodnotím ako zástupca mesta určite kladne. Je lepšie ak mesto funguje so schváleným rozpočtom, nie v rozpočtovom provizóriu,“ konštatuje Bajzík. Poslanci urobili s mestom komprosmis oproti pôvodnému návrhu, proti ktorému mali viacero výhrad. „Rozpočet mesta je živý organizmus, ktorý sa dá v určitých medziach v rozpočtovom roku meniť,“ dodal ešte Bajzík s tým, že zmeny, ktoré sa zapracovali do nového rozpočtu neohrozia bežné fungovanie mesta.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Rozpočet neschválili, rizikové môžu byť eurofondy Čítajte 

Zmena pri osvetlení

Návrh na zmenu rozpočtu dávali dvaja poslanci. Jednu, ktorá sa týkala zabezpečenia financovania rekonštrukcie osvetlenia predkladal poslanec Viktor Wiedermann.

„Zmeny sú výsledkom dohovoru s mestom Ilava. Ide o minimalistické zmeny. Pôvodne sme požadovali vyčleniť väčšiu čiastku na kapitálový výdaj rekonštrukcie verejného osvetlenia v Ilave. Nakoniec po prísľube mesta, že sa bude zámer financovať aj z prebytku roku 2017 sme pristúpili na jednu rozpočtovú zmenu. Vyčlenili sme 20-tisíc eur na prefinancovanie rekonštrukcie osvetlenia na Košeckej ulici,“ informoval Wiedermann. Podľa našich informácií sa pôvodne uvažovalo s čiastkou 50-tisíc eur. Tá ktorá je v rozpočte na osvetlenie vybranej ulice postačí. „Ďalšie ulice potom očakávame, že sa budú riešiť z prebytku. Poslanci nikdy nesúhlasili, aby sme išli do ďalšieho úveru,“ hovorí Wiedermann.

SkryťVypnúť reklamu

Vlastné peniaze a zdôvodnenie výberu

Zdroje sa snažili poslanci nájsť v rámci mestských peňazí. „Preto sme aj urobili túto zmenu v rozpočte a 20-tisíc eur sme našli v bežnom rozpočte, v rámci kolónky odstupné a odchodné. Aj keď sa to ponížilo, financovanie mesta je aj naďalej zabezpečené,“ vysvetľuje Wiedermann. Ulicu Košeckú nevybrali preto, že by bola v najhoršom či havarijnom stave. „Na tejto ulici sa už robila rekonštrukcia, vymieňal sa asfalt a je to akoby dokončenie rekonštrukcie,“ hovorí poslanec.

Pri škôlke súhlasia s úverom

Pri rozšírení materskej školy v Klobušiciach, kde žiada mesto o eurofondy, súhlasili poslanci s čerpaním úveru. „Považujeme to za prioritu,“ hovorí Wiedermann. Neschválenie rozpočtu v decembri túto akciu podľa neho neohrozilo.

SkryťVypnúť reklamu

Ohrozenie eurofondov a prebytok

Anton Bajzík, ktorý zastupoval vedenie mesta nemal informácie, že by neschválenie rozpočtu zatiaľ ohrozilo čerpanie eurofondov. „Zrušené boli verejné obstarávania, čo sa týka rekonštrukcie aj prístavby materskej školy aj verejného osvetlenia, budú prebiehať nanovo. Momentálne ale nemám informáciu, že by dotácia z eurofondov bola nejakým spôsobom ohrozená. Obstarávania však neboli zrušené pre neschválený rozpočet,“ vysvetľuje Bajzík.

K prebytku, ktorý by sa mohol v budúcom roku použiť na rekonštrukciu verejného osvetlenia sa Bajzík konkrétnejšie vyjadriť nedokázal. „Nemáme ešte konkrétnu sumu, ale v rozpočte už na rok 2018 je sa počíta s prebytkom na úrovni približne 240- tisíc eur. Podľa vyjadrenia vedúceho finančno-majetkového oddelenia nevedia však ešte zaručiť presnú výšku. Budeme múdrejší na februárovom zastupiteľstve,“ spresnil Bajzík.

Investícia do Klobušíc

Druhú zmena, ktorú poslanci schválili v rozpočte, predložil Milan Porubčan. „Chceme, aby sa za rok niečo spravilo v každej mestskej časti. Teraz ma kolegovia poslanci podporili, aby sa investovalo do mestskej časti Klobušice. Stále sa to odkladá, nikdy nie sú peniaze. Už v predošlom volebnom období sme žiadali rekonštrukciu chodníkov na cintoríne a dali sme si akciu aj naceniť. Vyšla asi na 10-tisíc eur. Navrhol som preto teraz takúto sumu v rozpočte. Mala by postačovať,“ vysvetľuje Porubčan. Dodáva, že financie sa podarilo nájsť krátením na iných položkách. „niektoré výdavky sa mi zadali duplicitné napríklad na údržbe ihrísk a tiež boli peniaze z Centra voľného času, lebo pani riaditeľka je dlhodobo PN a tak sa neminuli. Presúvalo sa na akciu v Klobušiciach,“ hovorí poslanec Porubčan.

Oprava sa podľa neho mala riešiť už dávno, aby sa urobilo zadosť dôstojnej reprezentácii mesta pri zahraničných návštevách. „Na klobušickom cintoríne sa nachádza aj kultúrna pamiatka, hrobka Gábora Baroša a chodia tam aj zahraničné návštevy. Chodníky sú v dezolátnom stave, treba ich riešiť. Netreba investovať len do námestia v Ilave. Hrobka je zrekonštruovaná, idú na to sponzorské peniaze. Keď však prídete na cintorín a musíte ísť po neupravenom teréne, objekt môže byť aj pozlátený a celkový dojem nie je dobrý,“ zdôvodňuje Porubčan. Gábor Baross, alebo Gabriel Baroš bol významný uhorský politik slovenského pôvodu. Pochádzal z obce Pružina pri Považskej Bystrici a veľkú časť života prežil v okolí Ilavy. Do histórie sa zapísal najmä ako minister dopravy a verejných prác. V druhej polovici 19. storočia previedol veľkú reformu dopravy.

Čo ďalej s centrom voľného času

V súvislosti s ďalším fungovaním Centra voľného času pri schvaľovaní rozpočtu potvrdili poslanci vôľu začleniť ho pod základnú školu. V minulosti poukázal hlavný kontrolór na zlé nakladanie s financiami a upozornil na viaceré pochybenia. Poslanci chceli preto zefektívniť fungovanie organizácie, no nestalo sa tak. Uznesenie, ktoré prijali, nebolo splnené. Aj toto bola výhrada pri schvaľovaní rozpočtu. „CVČ môže fungovať v takom režime ako celý minulý rok, keď bola na pani riaditeľka práceneschopná, teda v rámci krúžkov pod základnou školou. Momentálne je prijatá zamestnankyňa, ktorá plní aj úlohy zastupujúcej riaditeľky a bude vypísané nové výberové konanie na túto funkciu,“ vyjadril sa zástupca primátora Bajzík. Výberové konanie už mesto vypísalo, bolo však neúspešné. „Uvidíme, či sa v novom podarí v požadovanej kvalifikácii človeka zohnať. Pokiaľ nie, myslíme si ako poslanci, že začlenenie pod základnú školu je najlepšie riešenie, aby sa zachovalo jeho fungovanie,“ dodáva Bajzík.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 178
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 913
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 787
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 481
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 863
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 561
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 766
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 100
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 730
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 46 712
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 195
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 068
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 217
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 12 933
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 613
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 100
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 730
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 46 712
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 195
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 068
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 217
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 12 933
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 613
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu