POVAŽSKÁ BYSTRICA. Mestské zastupiteľstvo schválilo štvrté zmeny a doplnky územného plánu ešte koncom minulého roka všeobecne záväzným nariadením.
Pri schvaľovaní došlo aj k vyňatiu jednej lokality, aby sa vyhovelo petícii obyvateľov. K plánu boli aj viaceré pripomienky.
Čo priniesli zmeny a doplnky
Podľa vedúcej oddelenia územného plánovania Daniely Šešovej platný územný plán mesta schválili poslanci v roku 2008, menili a dopĺňali ho v rokoch 2009, 2010 a 2012. Posledné zmeny sa pripravujú od roku 2014. „Sú vypracované na základe stoviek žiadostí od občanov a organizácií na doplnenie plôch bývania, priemyselnej výroby, športu a rekreácie s príslušnou dopravnou a technickou infraštruktúrou,“ skonštatovala Šešová.
Súčasťou zmien sú aj dve väčšie rozvojové plochy. „O ďalšie územie sa dopĺňa priemyselný areál v mestskej časti Šebešťanová a územia časti Šurabová, ktorá je výhľadovo dlhodobo riešená ako plocha pre individuálnu bytovú výstavbu,“ spresnila Daniela Šešová z mestského úradu. Ďalšími dôležitými plochami, ktoré sa riešili, sú plochy pre rekreáciu. „Mesto má 11 mestských častí, krásne prostredie, takže zmeny a doplnky v jednotlivých mestských častiach dopĺňajú rekreačné plochy.“
Koľkým vyhoveli?
Spoločnosť posudzujúca zmeny a doplnky územného plánu odovzdala mestu odborné posúdenie 148 lokalít od 390 žiadateľov. Z posudzovaných žiadostí bolo po odbornej stránke odporúčané spracovateľom na ďalšie vypracovanie návrhu zmien a doplnkov asi 150 žiadostí.
Lokalita na Dedovci
Mestský parlament schválil štvrté zmeny a doplnky územného plánu ešte koncom minulého roka. Najviac sa diskutovalo o problémoch v lokalite Šurabová. Na zastupiteľstvo prišlo aj viacero občanov.
Boli však aj iné pripomienky. Došlo napríklad k vyňatiu lokality na Dedovci, aby sa vyhovelo obyvateľom a zachovalo sa detské ihrisko. Občania tu v minulosti za jeho zachovanie spísali aj petíciu.
Nedodržiavanie predpisov
V diskusii k zmenám územného plánu vystúpil aj poslanec Ján Kunovský s problémom v Dolnom Milochove. „V jednom vyhodnotení pripomienok, ktoré dal vodohospodársky podnik, je, že v ochrannom pásme, ktoré žiada nechať bez trvalého oplotenia, nie je prípustná výstavba, a treba ho nechať neoplotené,“ pripomienkoval Kunovský a požiadal zamestnancov stavebného úradu, aby toto prišli skontrolovať. „Zistia, že všetky pozemky sú oplotené až po vodu,“ skonštatoval poslanec.
Dodal ešte, že keď jedno záujmové združenie žiadalo oplotenie, umožnili im to až po vodnú hladinu. „Chcem aby sa to kontrolovalo, aby to nebolo len na papieri,“ požiadal Kunovský. Primátor prisľúbil kontrolu. „Dali ste podnet, stavebný úrad musí reagovať. Berieme ho ako oficiálny a začneme s tým pracovať,“ povedal Janas.
Pripomienky k doprave v Orlovom
Poslanec Ľubomír Kubovič v diskusii zase pripomenul, že v návrhu územného plánu je aj lokalita Orlové, konkrétne kaštieľ, kde by sa mala uskutočniť výstavba a mal obavy z dopravy.
„Chcem požiadať mestský úrad, aby v prípade územného rozhodnutia či stavebného povolenia rešpektoval skutočnosť, aby ťažká stavebná technika neprechádzala mestskými časťami Orlového. Dopravu treba smerovať po hlavnej ceste, a potom smerom do kaštieľa po vlastných komunikáciách.“
Dodal, že cesty v Orlovom sú veľmi zničené a v poslednom čase sú aj veľmi znečistené, zablatené. „Chcem aby sme sa tomuto vyhli a mestský úrad rešpektoval túto požiadavku,“ povedal Kubovič.
Primátor Janas reagoval, že toto bude súčasťou stavebného konania. „Bude možnosť pripomienkovať a pripomienky ľudí bude úrad zohľadňovať,“ povedal primátor.