Duál je pomyselný návrat k modelu, ktorý v minulosti fungoval

Podľa riaditeľa Štátneho inštitútu odborného vzdelávania Michala Bartóka zamestnanecký model duálneho vzdelávania na Slovensku začali dcérske firmy nemecky hovoriacich spoločností. Viac porozprával po stretnutí s trenčianskym županom.

Michal Bartók.Michal Bartók. (Zdroj: Deta Pitoňáková)

O téme duálneho vzdelávania sa v poslednej dobe hovorí veľa, nie každý jej ale rozumie. Čo nové táto forma vzdelávania Slovensku prináša?

– Keď hovoríme o duálnom vzdelávaní, tak si treba povedať, čo je to odborné vzdelávanie. Je to časť času, ktorý trávi žiak v škole na teoretickom vyučovaní a časť na praktickom vyučovaní. Máme tri možnosti, ktoré môžu nastať. Prvá je praktické vyučovanie v škole – napríklad študent sa učí za pekára a škola má vlastnú pekáreň, kde pečú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhá možnosť je taká, že študent robí síce u zamestnávateľa, ale pod dohľadom školy, teda škola vysiela žiakov ako keby na prax.

SkryťVypnúť reklamu

Treťou a najnovšou možnosťou je zamestnanecký model. Pri ňom študent robí iba u jedného zamestnávateľa a ten je zaňho zodpovedný. Celé to vzniklo na dopyt zamestnávateľov. Školy vyzývajú, aby k nim pustili svojich žiakov, ktorým ponúknu moderne vybavené prevádzky praktického vyučovania a naučia ich presne to, čo budú v budúcom zamestnaní potrebovať.

Od prvého ročníka sa v tomto prípade vytvára vzťah medzi študentom a budúcim zamestnávateľom. Žiak sa naučí pracovným návykom, spozná firmu a naopak. Vzťah je oveľa bližší ako v klasickom školskom systéme.

Tretí model predpokladá, že študenti po ukončení školskej dochádzky zostanú vo firme, ktorá si ich vychovala. Absolvent školy ale zmluvnú povinnosť zamestnať sa v spoločnosti nemá.

Legislatíva je nastavená tak, že nevieme a ani nemôžeme zaviazať žiaka ani zamestnávateľa, aby pokračovali v pracovnoprávnom vzťahu po ukončení školy. Tento rok nám zo zamestnaneckého modelu vyjdú prví absolventi, tak sme sami zvedaví, ako sa k ponukám od firiem postavia.

SkryťVypnúť reklamu

Skúsenosti, ktoré máme z Nemecka, Rakúska a Švajčiarska, poukazujú na to, že keď študent vo firme strávi tri alebo štyri roky, obe strany sú zväčša spokojné.

Nevidím dôvod, prečo by to následne nemalo pokračovať klasickým pracovnoprávnym pomerom.

U zamestnávateľa ale môže dôjsť k situácii, že z nejakého dôvodu ukončí výrobu a žiakovi zmluvu neponúkne.

Duálne vzdelávanie si za svoje vzali iba väčšie firmy, prečo?

– Je verejným tajomstvom, že prvý, kto s ním začal, boli dcérske firmy nemecky hovoriacich spoločností. V spomínanom Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku systém funguje, prirodzene ho preto vzali za svoj aj na Slovensku. Zo začiatku mali problém kvôli administratívnej náročnosti.

Museli vytvoriť pracovisko praktickej výučby, vyčleniť zamestnanca, ktorý sa žiakom bude venovať, a sú to nie malé investície.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa údajov zo Švajčiarska sa ale investície firmy za prvé dva roky zamestnávateľovi v treťom a štvrtom roku prácou žiaka vrátia. Pre firmu by duálne vzdelávanie malo byť plusové.

Ako je to so záujmom malých a stredných podnikov?

– Riešime novelu zákona o odbornom vzdelávaní. Tá by mala odbúrať administratívne prekážky a ideme zvýšiť možnosť daňových odpočtov na strane zamestnávateľa.

Tí aj dnes volajú po inštitúte priamej platby – teda aby štát čiastočne preplácal zamestnávateľom náklady. Aktuálne o tom debatuje ministerstvo školstva a financií.

Je možné vyčísliť sumu, koľko stojí jeden žiak zapojený v duálnom vzdelávaní?

– Nie, je to veľmi individuálne. Veľký rozdiel je pri technických odboroch a iné je to pri službách. Keď sa žiak učí za predavača a bude robiť v obchode, stačí ho vybaviť uniformou a vyčleniť miestnosť, kde sa bude prezliekať. Iné to bude v prípade študenta pracujúceho v strojárskej fabrike.

Nový systém beží tretí rok, zaujímajú sa oň ďalšie školy a firmy?

– V školách problém nevidím, každý mesiac nejaké pribúdajú a dnes ich je asi 70. Môžem ale povedať, že zo začiatku mali odmeraný postoj.

Môže za to trochu nešťastné nastavenie, ktoré školám vzalo časť peňazí na vlastných majstrov odborného výcviku. Novelou to chceme vrátiť späť. Všetci, na čele so zamestnávateľmi, si uvedomujú, že rodičov a žiakov musíme motivovať pre štúdium na odbornej škole.

Kritike sa v posledných rokoch nevyhli gymnáziá.

– V Trenčianskom kraji je ich percento najmenšie, pohybuje sa niekde nad 20 percentami. Najviac gymnázií je v Bratislave, študuje na nich až 40 percent stredoškolákov.

Práve župy môžu tento pomer medzi gymnáziami a stredným odborným školstvom regulovať. Stačí sa zamyslieť – ak by všetci študovali na gymnáziách, kto pôjde robiť odborné profesie?

Do výberu strednej školy vo veľkej časti prípadov hovoria rodičia. Nemôžu viac do rozhodovania zasiahnuť školskí výchovní poradcovia?

– V rámci národného projektu preškolíme 280 výchovných poradcov. Prvých 27 z Bratislavy sme už preškolili a vysvetlili im, čo všetko obnáša samotné duálne vzdelávanie. Povieme im o možnostiach zamestnania v ich meste, kraji aj o tom, ktoré firmy sú v tomto vzdelávaní zapojené.

Často sa nám stáva, že rodičia nevedia, kam dať dieťa, preto ho dajú na gymnázium a voľbu povolania odložia o štyri roky, ale čo ďalej?

Gymnazista ukončí štúdium a nemá žiadnu kvalifikáciu. Loviť šikovných študentov musíme už v 8. a 9. ročníku základných škôl.

Staršie ročníky o duálnom vzdelávaní hovoria, že objavujeme niečo, čo pred rokom 1989 bežne fungovalo. Podniky si vychovali zamestnancov, ktorí nahradili ľudí smerujúcich do penzie.

– Nezabudlo sa na to, iba sa to jemne zdevastovalo. Pred rokom 1989 fungoval klasický model podnikovej školy, ktorá mala vedľa seba učilište. V 90. rokoch ale veľa z týchto podnikov skrachovalo alebo sa rozpadlo na menšie firmy.

Areál stratil jedného pána a jednou z prvých vecí, ku ktorým často po privatizácií dochádzalo, bolo, že školu pri fabrike zatvorili alebo predali. Odbornú školu pokladali za finančnú príťaž a verili, že neviditeľná ruka trhu všetko vyrieši, nestalo sa tak.

Prešlo niekoľko rokov a zrazu sme v polovici minulého desaťročia zistili, že máme veľký problém. Stredné odborné školy mali stále menej žiakov a viac ich smerovalo na školy s humanitným zameraním.

Ekonomika sa rozbehla a zamestnávatelia hlásili problém s nedostatkom pracovnej sily. Duál je možné chápať ako pomyselný návrat k modelu, ktorý v minulosti fungoval.

K naštartovaniu ekonomiky prišlo zhruba po roku 2004. Ako je možné, že duálne vzdelávanie v novej podobe funguje iba tretí rok? Pripravoval sa systém viac ako desať rokov?

– K prvej veľkej zmene v odbornom školstve prišlo v roku 2008, k druhej v roku 2015.

V období medzi nimi sa skutočne pripravoval systém duálneho vzdelávania – zamestnaneckého model, ktorý je stále iba jeden zo systémov. Dlhodobo tu máme tradičný školský systém, s ktorým sa navzájom dopĺňajú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 600
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 375
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 823
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 270
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 062
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 797
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 579
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 434
  1. Ján Franko: F1: Rýchle kolesá a strážcovia času
  2. Vladimír Bojničan: Deti nie sú otrokmi dogmatickej viery. Sú to ľudia s právom racionálne a kriticky myslieť.
  3. Alex Lupták: Maďarská otázka v rokoch 1990 až 1993 Časť II.
  4. Andrea Ostrihoňová: Trochu poézie do prózy života
  5. Juraj Tušš: Tvorba reality, smrť a nekonečnosť
  6. Michael Achberger: Niektoré éčka sú ako jed! Prečo ich výrobcovia stále pridávajú do jedla?
  7. Vladimír Krátky: Gde zobrali tých 1,67 ?
  8. Michal Porubän: Bravoooó, naša neschopná vláda ide ďalej vraždiť (naše chovy).
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 601
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 675
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 24 318
  4. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 19 430
  5. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 7 986
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 7 917
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 773
  8. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 6 006
  1. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  2. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  3. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  4. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  5. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  6. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  7. Tupou Ceruzou: Žandári
  8. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Služba Bikesharing je v meste obľúbená.

V zime prešli pravidelnou údržbou.


ilustračné foto

Prehľad výsledkov, komentárov a tabuliek od II. po VII. ligu.


Po príchode na miesto hliadka zistila, že vo vozidle je zakliesnený vodič.

Havaroval v Hornej Porube.


TASR
Ilustračné foto.

V Poľnohospodárskom družstve Vršatec v obci Pruské v Ilavskom okrese spustili opatrenia proti zavlečeniu a šíreniu slintačky a krívačky ešte skôr, ako ich nariadili štátne orgány.


TASR
  1. Ján Franko: F1: Rýchle kolesá a strážcovia času
  2. Vladimír Bojničan: Deti nie sú otrokmi dogmatickej viery. Sú to ľudia s právom racionálne a kriticky myslieť.
  3. Alex Lupták: Maďarská otázka v rokoch 1990 až 1993 Časť II.
  4. Andrea Ostrihoňová: Trochu poézie do prózy života
  5. Juraj Tušš: Tvorba reality, smrť a nekonečnosť
  6. Michael Achberger: Niektoré éčka sú ako jed! Prečo ich výrobcovia stále pridávajú do jedla?
  7. Vladimír Krátky: Gde zobrali tých 1,67 ?
  8. Michal Porubän: Bravoooó, naša neschopná vláda ide ďalej vraždiť (naše chovy).
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 601
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 675
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 24 318
  4. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 19 430
  5. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 7 986
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 7 917
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 773
  8. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 6 006
  1. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  2. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  3. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  4. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  5. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  6. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  7. Tupou Ceruzou: Žandári
  8. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu