Prioritou zostáva duálne vzdelávanie

Sieť týždenníkov MY, ktoré patria k najčítanejším týždenníkom na Slovensku, pripravila diskusné stretnutia MY S VAMI. Hostia i čitatelia diskutujú počas nich so županmi.

Beseda so županom.Beseda so županom. (Zdroj: Deta Pitoňáková)

TRENČÍN. Po Žiline, Nitre a Bratislave mali čitatelia a partneri týždenníkov MY možnosť diskutovať so županom Trenčianskeho kraja Jaroslavom Baškom. „Chceme sa s našimi partnermi a čitateľmi stretávať na diskusných podujatiach a v jednotlivých regiónoch diskutovať na témy, ktoré sú tam aktuálne. Pred pár mesiacmi skončili župné voľby na Slovensku, preto sme sa rozhodli usporiadať stretnutia s novozvolenými županmi,“ predstavil projekt riaditeľ siete MY Milan Mokráň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Trenčíne diskutovali o víziách a prioritách v kraji, duálnom vzdelávaní a zamestnanosti a rozvoji dopravy. Vyjadrovali sa k nim aj odborníci a priestor na otázky dostali nielen hostia, možnosť mali aj čitatelia týždenníkov MY.

SkryťVypnúť reklamu

Z posledného na druhé miesto

Trenčianska župa bola pred niekoľkými rokmi hodnotená v rámci Ineko ako najhoršie hospodáriaca. Po štyroch rokoch sa hodnotenie zmenilo. Skočila z posledného miesta na druhé. Aj tejto oblasti sa dotkol župan Jaroslav Baška s tým, že kraj prevzali s dlhom takmer 90 miliónov eur. Spojením dvoch úverov a optimalizáciou sa kraju podarilo ušetriť 300-tisíc eur.

Taktiež poukázal na to, že kraj sa snaží otvoriť obyvateľom kraja projektom Otvorená župa, ktorý im umožňuje sledovať hospodárenie počas celého roka.

Investície do zdravotníctva

Medzi priority považuje zlepšenie v oblasti zdravotníctva. „Pred štyrmi rokmi bolo zdravotníctvo vo veľmi zlom stave, chýbalo základné vybavenie. Investovali sme už do neho milióny eur. V nemocnici v Považskej Bystrici sme napríklad otvorili prvé geriatrické oddelenie v krajských nemocniciach, otvorili nové ambulancie, po dlhých rokoch sa konečne dostalo aj na nedostavaný chirurgický pavilón v bojnickej nemocnici,“ poukázal s tým, že v nemocniciach boli v minulosti predané všetky ziskové činnosti súkromníkom.

SkryťVypnúť reklamu

Mrzí ho, že sa nepodarilo odstrániť zadlženie nemocníc. Niektoré kroky už týmto smerom podnikli, napríklad centrálne obstarávanie pre všetky tri krajské nemocnice.

Problémom podľa neho však je, a netýka sa len Trenčianskeho kraja, že na Slovensku je nedostatok lekárov a zdravotných sestier.

Integrovaná doprava

Cestujúcich v autobusoch hromadnej dopravy ubúda. Preto sa SAD snaží zatraktívniť tento spôsob prepravy pre obyvateľov aj projektom integrovanej dopravy, ktorý zatiaľ realizujú len v Trenčíne a je v tretej etape zo šiestich. „Zjednotili sa tarify, cestovné, cestujúci môžu využívať jednu čipovú kartu,“ vysvetlil riaditeľ SAD Trenčín Juraj Popluhár.

Týmto krokom sa im podľa neho podarilo zastaviť pokles cestujúcich, dokonca ich počet mierne narástol. „Ľudia si musia uvedomiť aj to, že cestovanie verejnou autobusovou dopravnou je jedno z najbezpečnejších,“ doplnil.

SkryťVypnúť reklamu

Opravy ciest

Autobusy premávajú najmä po krajských cestách. Tie budú podľa župana tento rok poriadne rozkopané, pretože samosprávnemu kraju sa podarilo získať peniaze z eurofondov na ich rekonštrukciu.

Nevyhol sa ani otázke rýchlostnej cesty R2, ktorá by mala spojiť Trenčín s hornou Nitrou. Prisľúbil, že sa v jej dobudovaní bude angažovať. „Verím, že pomôže nielen vláda, ale aj Európska komisia, pretože chceme, aby pracovné miesta na hornej Nitre zostali zachované, nesmie to byť hladová dolina,“ odpovedal aj v súvislosti s Hornonitrianskymi baňami.

Školstvo potrebuje reformu

Podľa Martina Hoštáka, tajomníka Republikovej únie zamestnávateľov SR, sa podnikateľské prostredie na Slovensku zhoršilo. Chýbajú najmä kvalifikovaní zamestnanci. V strednodobom horizonte vidí riešenie v reforme školstva, v krátkodobom v dovoze zamestnancov z iných krajín.

„Treba zásadnú zmenu systému vzdelávania. Dnešný produkuje absolventov, ktorí sa stretávajú s požiadavkami trhu práce, zamestnávatelia ich musia rekvalifikovať alebo odchádzajú do zahraničia. Školy otvárajú odbory, ktoré nemajú opodstatnenie,“ poukázal.

Duálne vzdelávanie

Spôsobom, ako zabezpečiť kvalifikovanú pracovnú silu, je duálne vzdelávanie. V tejto oblasti patrí Trenčiansky kraj medzi lídrov na Slovensku. V súčasnosti sú do neho zapojené všetky stredné odborné školy, je do neho zapojených takmer 600 žiakov.

Ako príklad župan Baška uviedol spoločnosť PSL, ktorá mala podpísanú zmluvu so Strednou odbornou školou strojníckou v Považskej Bystrici ešte skôr, ako sa začalo duálne vzdelávanie. Doplnil ho Ludovít Francl, generálny riaditeľ PSL, a.s. spol. koncernu Thyssenkrupp, s tým, že zamestnali už vyše dvesto žiakov. „Dnes si už vyberáme, ktorých žiakov do duálu zapojíme,“ povedal s tým, že potrebujú aj stredné technické kádre. „Preto podporujeme žiakov, ktorí sú úspešní, aby pokračovali na vysokej škole,“ dodal.

Podľa Michala Bartóka, riaditeľa Štátneho inštitútu odborného vzdelávania, sa na Slovensku podarilo konečne naštartovať duálne vzdelávanie, pričom Trenčiansky a Žilinský kraj robia polovicu duálu na Slovensku.

Prví absolventi duálneho vzdelávania vyjdú zo škôl až v lete. Podľa zamestnávateľov však nie je istota, že zostanú u nich pracovať, a tak financie, ktoré do ich vzdelávania vložili, sa im nevrátia a kvalifikovaní zamestnanci im budú chýbať. „Je to dobré hlavne pre ľudí, ktorí chcú zostať v odbore,“ povedal Anton Vatala, konateľ a riaditeľ závodu Osobné pneumatiky – Continental Matador Rubber.

Rodičia ani žiaci nemajú informácie

Problém malého záujmu vidia zamestnávatelia v tom, že rodičia a deti nemajú informácie o tom, ako sa výroba zmenila, zmodernizovala, že pracoviská už nie sú také ako kedysi. Aj preto chce samosprávny kraj zriadiť krajské centrum kariérneho poradenstva, jeho pracovníci budú komunikovať s rodičmi detí v základných školách.

Spoločnú reč našli župan i zamestnávatelia v tom, že pozornosť treba venovať žiakom už v nižších ročníkoch, podporovať u nich vzťah ku technike.

Jedným zo spôsobov je projekt samosprávneho kraja Hrdina remesla, ďalším sú besedy v školách či návštevy podnikov.

Odbory prispôsobiť požiadavkám trhu práce

„Potrebujeme, aby sa štát začal zaoberať prognózovaním trhu práce, začali sa prispôsobovať počty žiakov v odboroch. Na prvý pohľad to môže vyzerať ako krok pred rok 1989, ale štát si v tom musí spraviť poriadok,“ skonštatoval Martin Hošták.

Chýbajú kvalifikovaní zamestnanci

Na Slovensku je nedostatok kvalifikovaných zamestnancov. Aj keď ich firmy získajú, väčšinou ide o „pretiahnutie“ od iného zamestnávateľa.

Riešenie nevidia ani v dovoze pracovnej sily zo zahraničia. Záujem o prácu vo firmách v kraji nie je ani v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. Štát by sa mal skôr snažiť o návrat Slovákov zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 253
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 460
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 853
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 385
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 6 959
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 054
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 338
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 209
  1. Marián Gunár: 8. apríl - Medzinárodný deň Rómov. Ja ho venujem tým, ktorých ešte nikto neobjal.
  2. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  3. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  4. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  5. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  6. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  7. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 812
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 358
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 76 159
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 704
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 15 109
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 13 656
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 10 232
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 648
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marián Gunár: 8. apríl - Medzinárodný deň Rómov. Ja ho venujem tým, ktorých ešte nikto neobjal.
  2. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  3. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  4. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  5. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  6. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  7. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 812
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 358
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 76 159
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 704
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 15 109
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 13 656
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 10 232
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 648
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu