POVAŽSKÁ BYSTRICA. Výstavná miestnosť kina Mier ožila pestrofarebnými obrázkami prírody, kvetov či zátiší. Keby sme k jednotlivým dielkam privoňali, snúbil by sa prijemný obrazový vnem možno aj s čuchovým. Svoje obrazy totiž vytvára Ľudmila Grancová netradičnou technikou, pri ktorej namiesto farieb používa vosk.
Maľovala už v mladosti
Vzťah k maľovaniu mala Ľudmila Grancová už ako dievča. „Maľovala som portréty uhlom, tuhou, tiež som maľovala krajinky. Potom som už ako učiteľka vyučovala popri svojich aprobačných predmetoch prírodopis a zemepis aj výtvarnú výchovu. Mala som jednoducho tomu dobrý vzťah, tak ma to vždy dali učiť,“ spomína si šikovná maliarka.
Známa je maľovaním kraslíc
Keď bola mladšia pri deťoch, ale neskôr aj vnúčatách, nemala veru veľa času, aby sa venovala maľovaniu. Takéto aktivity prišli až po odchode na dôchodok. „Začala som s kraslicami. Tie som maľovala, vyrábala som však aj dierkované, madeirové kraslice,“ hovorí pani Ľudmila. Jej výrobky môžete nájsť aj v mnohých umeleckých obchodoch po celom Slovensku. S maľovaním kraslíc sa prezentovala aj na umeleckých súťažiach. Túto umeleckú činnosť rozšírila neskôr o maľovanie krajiniek.
Netradičná technika
Ako pani Ľudmila sama hovorí, pri maľovaní obrazov sa vrátila vlastne k tomu, čo ju bavilo už v mladosti. „Keď som začala, otvorila som si jednoducho internet, aby som preskúmala akou technikou sa teraz maľujú krajinky, ale aj zátišia či kvety. Tam som narazila na enkaustiku,“ spomína si pani Grancová. Hneď ju zaujala. Ide o totiž, ako hovorí, o zaujímavú a veľmi starú, vlastne najstaršiu maliarsku techniku. „Maľuje sa horúcim, tekutým voskom. Ten je samozrejme farebný. Zaujalo ma, že pri takomto maľovaní netreba vôbec používať vodu ani akékoľvek farby, ba ani štetec“ spomína si maliarka. Dodáva, že pri troške trpezlivosti a maliarskeho nadšenia sa dajú urobiť veľmi pekné obrazy. „V Považskej Bystrici je aj veľmi dobrá predajňa umeleckých potrieb, kde sa dajú pomôcky na túto techniku pozháňať. Obchodík je pod výškovou budovou bývalého Diamonu smerom od potravín. Objednávam však aj z internetu,“ hovorí pani Grancová s tým, že táto technika vyžaduje naozaj špeciálne pomôcky.
Obrázky, ktoré sú vystavené v kine a zhotovené touto technikou sú nádherne farebné. Pri ich pozeraní vás obleje príjemný pocit radosti a pokoja. Určite stoja za pozretie. Výstava Ľudmily Grancovej potrvá v kine Mier do 18. februára.
Niečo o enkaustike
Enkaustika je maliarska technika, pri ktorej sa ako farbiace médium používa roztavený farebný vosk. Nástrojom na maľovanie sú rozohriate kovové paličky, alebo špeciálne vyhrievané perá, prípadne tzv. enkaustické žehličky.
Metóda farbenia je známa už z čias 100-300 rokov p.Kr., tzv. fajjúmskych portrétov z Egypta. V staroveku sa používal včelí vosk zmiešaný s farebnými pigmentami a práškovým kovom. Roztavený vosk sa nanášal na pripravený drevený podklad. Dnes sa používajú syntetické farebné vosky, alebo podomácky zafarbené vosky pomocou práškového pigmentu. Vosk sa nanáša na papier, drevo, plátno a iné podklady. Nástrojom je hlavne enkaustické pero s elektrickou vyhrievacou špirálou, s meniteľnými nástavcami. Iným spôsobom je predhrievanie vosku v mištičkách alebo priamo na vyhrievanej kovovej doske, ohrievanie teplovzdušnou pištoľou, maľovanie žehličkou a pod. Vytvorený obraz je stály a relatívne odolný. Zdroj: wikipedia