POVAŽSKÁ BYSTRICA. Od ohniska nákazy, ktorá likviduje diviačiu zver na Morave, je náš región vzdialený vzdušnou čiarou len niekoľko desiatok kilometrov. Veľké riziko prenosu nákazy je práve v tomto období, keď sa diviačia zver pári a migruje.
Problém je tiež, že diviačia zver je premnožená.
Premnožené diviaky
Diviačej zveri v posledných rokoch pribudlo. S tým vzrástlo aj riziko, že môže rozšíriť akútne infekčné ochorenie medzi domácimi prasatami, čo by spôsobilo veľké ekonomické škody.

Stav sa snažili poľovné združenia korigovať už minulý rok vyšším odlovom. „Podľa pravidelných mesačných hlásení z poľovných združení, ktoré posielajú na pozemkový a lesný odbor okresného úradu, sa po informácii o výskyte afrického moru v Českej republike zvýšil odlov zhruba o tridsať percent,“ informoval prednosta okresného úradu Jozef Smatana.
Koľko kusov diviačej zveri žije v nárazníkovej zóne sa dá len odhadnúť. Sú to tisícky zvierat, keďže je od Čadce až po Senicu. Podľa poľovníkov má vplyv na vyšší počet svojím spôsobom aj prikrmovanie, pretože zver je vitálnejšia, ale aj samotná príroda, keďže nie sú výnimkou ani dva vrhy ročne.
Celoročný odlov
Pre lov diviakov podľa Smatanu platil, tak ako aj pre ostatnú divú zver, plán lovu a chovu, ktorý schvaľuje chovateľská rada pozemkového a lesného odboru pri okresnom úrade. „Lov diviačat a lanštiakov bol voľný aj mimo doby lovu, na dospelých diviakov je stanovený limit,“ doplnil.