POVAŽSKÁ BYSTRICA. Budova Diamonu bola kedysi honosnou administratívnou budovou obrovského strojárskeho koncernu z dôb socializmu. Históriu pripomínalo aj megalogo na budove, ktoré len nedávno demontovali. Znázorňovalo výrobok, ktorý sa v obrovských objemoch vyvážal aj za hranice – ložisko. Ložisková výroba sa však v meste zachovala dodnes. Logo bolo už dosť poškodené, a tak poputuje do šrotu. Išlo o reklamný prvok, znak, z dôb socializmu.
V minulosti tu fungovala pod výškovou budovou Diamonu aj fontána, ktorú už tiež poriadne nahlodal zub času. Aký bude jej osud?
Nehodilo sa k novej architektúre
Rekonštrukcia objektu v centre Považskej Bystrice pokračuje. Z budovy Diamonu v centre mesta už zmizlo veľké kovové logo, ktoré pripomínalo využitie budovy v minulosti aj strojársku históriu regiónu. Už keď sa začalo s rekonštrukciou objektu, deklaroval konateľ spoločnosti, ktorá je majiteľom objektu, Jaroslav Klimek, že logo demontujú a zhodnotia iba za cenu materiálu. O jeho zachovaní neuvažovali. „Je to z dôvodu novej architektúry,“ vyjadril sa Klimek.
Oprávneným užívateľom loga je spoločnosť ZVL SLOVAKIA, a.s. Registrovaná je ako ochranná známka. Rovnako však podľa vyjadrení Klimeka netrvala ani spoločnosť na zachovaní na budove.

Znak – vznik a výroba
Pavol Mikuš, ktorý sa venuje zachovávaniu histórie strojárskej výroby v meste, hovorí, že znak ZVL na budove bol ochranou známkou. „Išlo vlastne o bokorys ložiska s názvom ZVL, teda Závody valivých ložísk. Kto bol autorom a kde sa logo vyrábalo, je dnes ťažké s určitosťou zistiť,“ hovorí Mikuš.
Skonštruované však bolo asi súčasne, ako sa budova stavala, v osemdesiatych rokoch minulého storočia. „Logo už bolo údajne zakomponované do stavby. Budova je vysoká 41 metrov a aby získala trošku pestrosti na vzhľade, preto mala aj logo. Bolo to už preberanie reklamy, ako fungovala v západných krajinách. Na vysokých správnych budovách majú takéto logá bežne umiestnené,“ hovorí Mikuš.
Jaroslav Klimek, ktorý vychádza z informácií od pamätníkov, hovorí, že logo ZVL na budove vznikalo ako dielo v považskobystrickej fabrike. Ide o kovovú konštrukciu, na ktorej boli pripevnené hliníkové pláty. Z diaľky pôsobila určite mohutnejšie, bola však zvnútra dutá, a keď ju zložili, bola aj dosť poškodená.

Čo pripomínal
Logo bolo spomienkou na veľký socialistický podnik, ktorý skončil nakoniec v likvidácii.