Ako im utekal kopec či záchrana kaplnky, tiež vyhliadka na Maníne

História projektovania najmladšieho sídliska či plány do budúcnosti, napríklad niečo o vyhliadkovej veži na Veľkom Maníne. To všetko si môžete pozrieť v MG Art Galérii.

Architekt Stanislav Toman vysvetľuje, ako sa projektovalo a stavalo sídlisko Rozkvet, Architekt Stanislav Toman vysvetľuje, ako sa projektovalo a stavalo sídlisko Rozkvet, (Zdroj: BERNADETTA PITOŇÁKOVÁ)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. V galérii si môžete do 9. marca pozrieť práce dvoch architektov vzdialených vekových kategórii, Stana Tomana a Mareka Turošíka. Zistíte vďaka nim ako sa v meste projektovalo v minulosti, napríklad sídlisko Rozkvet a tiež si môžete popozerať rôzne návrhy, ako by sa mohlo mesto vyvíjať architektonicky ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nechceli satelit

Stanislav Toman je starší architekt, ktorý má na výstave svoje práce. Keď prišiel v minulosti pred takmer štyrmi desaťročiami do Považskej Bystrice, mala asi 20-tisíc obyvateľov. Úlohou tímu, ktorého bol súčasťou, bolo rozšíriť mesto. „Snažili sme sa vyhnúť tomu, aby sídlisko zostalo ako satelit. Napríklad ako Nová Dubnica k Dubnici nad Váhom. Zvyklo sa to takto robiť. Inak sa však rozvíjala Žilina, kde sa postupne nadväzovalo na staré mesto a pribúdali Hliny I.,II. až VIII. A tak vzniklo kompaktné mesto. Aj my sme sa snažili rozšíriť mesto čo najbližšie k centru,“ spomína si Stanislav Toman, ktorý bol vtedy ešte mladučkým architektom. Dodáva, že život ukázal správnosť ich cesty.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ho zastavať a problémy

Architekt Toman si tiež spomína si, že mali holý kopec nad mestom, ktorý museli zastavať. Riešili ako. „Nakoniec prešiel náš návrh obvodového obostavania,“ dodáva. Stavať však v takomto teréne sídlisko nebolo rozhodne jednoduché. Objavilo sa veľa zložitých problémov. Napríklad čo so stabilitou kopca, tiež boli polemiky, ako riešiť vykurovanie. „Dobré bolo, že sme presadili napojenie na tepláreň a nerobili blokové kotolne. Tým by sme zasmradili celý kopec,“ spomína len niektoré z problémov architekt Toman.

Kaplnka a jej záchrana

Perličkou je, že pri výstavbe sídliska mala ísť dolu aj Kaplnka sv. Heleny. Architektom sa však podarilo stavbu zachrániť. Pomohla aj malá lesť, aby obhájili dôležitosť jej existencie. „ Keď som sem prišiel a videl ju, nedalo mi to. Bola síce vybrakovaná, zničená, ale mala dobrú strechu a vedel som, že sa dá zachrániť. Tak sme bojovali za zachovanie,“ hovorí Toman. Argumentovali vraj v tom čase všeličím, ale najväčším argumentom bolo, že kaplnka je pevný orientačný bod. Vojaci vedia, čo to je a akú má funkciu, prečo sa takýto bod nesmie odstrániť. Bola to vtedy jediná stavba na kopci.

SkryťVypnúť reklamu

Uvidíme, čo bude ďalej

Z toho, čo nájdu ľudia nakreslené na výstave na obrovskom výkrese ako sídlisko Rozkvet, sa realizovala len polovica. „Polovica čaká na dokončenie a mrzí ma, že sa nepostavilo všetko. Som však šťastný, že vidím aspoň niečo. Mnohí tvorcovia urbanistických návrhov sa totiž vôbec nedožijú ich realizácie,“ hovorí Toman s tým, že najkrajšie plochy zostali a budúcnosť ukáže ako sa dokážu pri nových technológiách zužitkovať.

Riešenie centra mesta

Marek Turošík je mladý architekt, ktorý skončil štúdium len nedávno. Pracuje teraz v architektonickej kancelárii profesora Pásztora v Košiciach. Už ako študent sa zaoberal riešeniami pre Považskú Bystricu, teda pre mesto, kde sa narodil a dlho žil. „Napríklad námestie v centre mesta, to je moja bakalárska práca. Už na škole som sa snažil riešiť problémy mesta, ktoré ma trápili. Považská Bystrica nemá centrum. V mojom architektonickom návrhu sa ho snažím nájsť. Pokúšam sa obnoviť stratené súvislosti historického mesta, aby ľudia mohli zažiť atmosféru z minulosti, teda atmosféru domov so sedlovými strechami. Tiež priblížiť ľudí k riečke, pretože už názov Považská Bystrica pochádza z Váhu a riečky Bystričky, čo je Domanižanka,“ hovorí mladý architekt. Jedna výrazná budova v návrhoch je inšpirovaná históriou, I.W. Kráľom a išlo mu aj o prepojenie s prírodou.

SkryťVypnúť reklamu

Pri fontáne

Marek Turošík je rád, že sa konečne začalo v centre mesta, konkrétne pri fontáne, niečo diať, že sa mesto posunulo ďalej. „Počas výstavby fontány som sa snažil angažovať a tiež som písal poradné listy, aby to dobre dopadlo,“ hovorí Marek Turošík s tým, že aj on vytvoril návrh na riešenie tejto plochy a to pre potreby cooltajneristov. Tí výrazne zasahujú do kultúrneho diania v meste a chceli tu tiež mať svoj program. V návrhu sa snažil vytvoriť zázemie, ktoré by bolo pozadím k hlavnému súsošiu fontány, ktoré je epicentrom priestoru. V návrhu je aj zaujímavé prestrešenie.

Veľký potenciál

Mesto Považská Bystrica má však podľa Turošíka okrem centra mnoho zaujímavých lokalít, ktoré by sa mali rozvíjať, majú totiž obrovský potenciál. „Máme napríklad hrad a dva kaštiele a hneď na druhej strane Váhu Manínsku Tiesňavu, Kostolec, Bosmany. To sú nadregionálne významné prírodné bohatstvá. Tie keby sa spojili, mohli by vytvoriť uzol pre obyvateľov mesta, aby sa mohli rekreovať a prilákali by určite aj turistov mimo mesto či Slovensko. Nestačí však vybudovať len lávku, ale riešiť priestor trochu komplexnejšie. Dva póly treba priblížiť tak, aby vzniklo niečo príťažlivé,“ hovorí Turošík.

Vyhliadková veža

Už ako architekt košickej architektonickej kancelárie vytvoril architekt Turošík zaujímavé dielko, ktoré určite upúta hlavne považskobystrických turistov. Ide o vyhliadkovú vežu na Veľkom Maníne, ktorú si môžu tiež návštevníci výstavy pozrieť. Mladý architekt v súvislosti s ňou hovorí. „Zatiaľ je to len štúdia, ale verím, že sa bude pokračovať ďalej.“

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 163
  2. Každý piaty zomrie 8 940
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 777
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 603
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 801
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 835
  1. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  2. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  3. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
  4. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  5. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  6. Tupou Ceruzou: RTVS
  7. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  8. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 218
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 765
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 722
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 670
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 778
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 160
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 367
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 758
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


Ilustračné foto.

Pre chrípku museli minulý týždeň v TSK prerušiť vyučovanie v jednej materskej škole.


TASR
Ďalší rekordman za volantom.

Zo zrážky so zábradlím vyviazol bez zranení.


Ilustračná fotografia.

V bezplatnej právnej poradni advokáti odpovedajú na čitateľské otázky.


  1. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  2. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  3. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
  4. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  5. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  6. Tupou Ceruzou: RTVS
  7. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  8. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 218
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 765
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 722
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 670
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 778
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 160
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 367
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 758
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu