PRUSKÉ. V slovenských kostoloch sa zachovalo veľa historických organov. Podľa organológa Andreja Štafuru z Ústavu hudobnej vedy SAV sú aj v najmenšej dedinke, čo nie je pravidlom ani v mnohých krajinách západnej Európy. „Sú to unikáty a mnohé boli najväčšími nástrojmi vo svojej dobe. Ich technicko-umelecký stav je však v drvivej väčšine zlý až kritický a ich obnova súčasnými dostupnými finančnými prostriedkami je problematická,“ upozornil.
Unikátny organ z dielne Pažických z Rajca majú aj vo farskom kostole v Pruskom. Aj ten potrebuje rekonštrukciu.
Jeho zvuk je nenapodobiteľný
Je až obdivuhodné, že vyše dvestoročný organ stále funguje bez väčších zásahov. Jedinou zmenou bolo prerobenie mechov na elektrický pohon. Vyše štyridsať rokov na ňom hráva organista Pavol Koyš. Ako chlapec ťahal mechy vtedajšiemu organistovi Jozefovi Jendraššákovi. Keď ten náhle ochorel, potrebovali nového. Organ ho lákal, a tak ako štrnásťročný sa začal na ňom učiť hrať. Najprv jedným prstom, potom pridával ďalšie. „Najťažšie bolo naučiť sa hrať podľa nôt. Ešte aj dnes sa mi podarí niekedy pomýliť, napríklad preskočiť riadok alebo pri obracaní listu,“ smeje sa.

Na pruštiansky organ nedá dopustiť. Jeho zvuk je podľa neho nenapodobiteľný. „Hrávam aj v Tuchyni, kde majú už novodobý organ. No to sa nedá porovnať. Pruštiansky má nádherný zvuk.“
Doteraz bez väčších zásahov
Historický organ postavil v roku 1777 Ondrej Pažický z Rajca. Nielen jeho zvuk je krásny, ale aj vzhľad. „Zatiaľ si väčšiu opravu nevyžiadal, čo je podľa odborníkov, ktorí sa naň boli pozrieť, veľmi dobre, pretože je stále v pôvodnom stave,“ hovorí správca farnosti Ivan Kňaze.
Roky používania sa však na nástroji podľa neho už podpísali. „Potrebuje rekonštrukciu zvnútra i zvonku. Už sme sa pokúšali získať grant, ale nepodarilo sa nám to. Preto nás potešilo, keď nás oslovili z nadácie VÚB, že je zaradený medzi deviatimi organmi, ktoré sa uchádzajú o 30-tisícový grant. Vari dostaneme dosť hlasov, hlasovanie trvá do 25. februára,“ povedal. O súťaži informuje na svojej webovej stránke farnosť i obec Pruské.
Pruštiansky organ podľa Kňazeho potrebuje už rozsiahlejšiu rekonštrukciu. Pred niekoľkými rokmi si dali vypracovať projekt, práce by vyšli na 100-tisíc eur. „Ak by sa nám podarilo vyhrať spomínaných 30-tisíc, v prvom rade by sme začali s rekonštrukciou vnútra organu,“ predstavuje plány správca farnosti.
Doplnil, že ak v súťaži neuspejú, budú sa snažiť získať financie na rekonštrukciu tohto historického skvostu inými projektmi. „Tento nádherný organ si to zaslúži a zaslúžia si aj ľudia, aby jeho zvuk počas svätých omší počúvali ešte mnoho rokov,“ dodal.