MESTEČKO. K fašiangom patrí okrem zabíjačkových špecialít a tradičných koláčov aj niečo tradičné tekuté. O tom majú v Púchovskej doline jasnú predstavu. Musí byť domáce pálené. V Mestečku dokonca súťažia, kto ho má najlepšie.

Zaujímavá tradícia
V Mestečku usporadúvajú už tradične na fašiangovej zábave súťaž o najlepšiu domácu pálenku. Podujatie sa volá Koštfest a príspevky do neho zbierajú masky počas sprievodu po domoch. „Vymyslel to Miroslav Václavík starší, je to už 11. ročník. Medzi ľuďmi sa nápad výborne ujal. Na zábave hodnotí destiláty nezávislá komisia,“ vysvetľuje Zuzana Ofúkaná, členka kultúrnej komisie obce. Ľudia odovzdajú maskám svoj destilát, ktorý vypálili či už v miestnej pálenici alebo inej. Väčšinou ide o pollitrové fľašky. Označia ich číslom. To sa zapíše do zoznamu spolu s menom a číslom domu, odkiaľ je vzorka. Podľa čísla sa potom hodnotí. Nikto teda nevie, z akého páleného koštuje.
Vždy sa nejaká nájde
Aj Zuzana Gajdošíková odovzdala do súťaže fľaštičku pálenky počas pochodu masiek. „Každý rok dávame. Páliť chodíme už tradične do pálenice tu v obci. Pálené patrí k fašiangom. Máme ovocný sad, slivky bývajú, žiaľ, už menej a tak aj slivovičky býva skromnejšie. Vždy sa však nejaká fľaštička odkladá,“ prezradila pani Zuzana.
Jozef Zigo získal v súťaži dvakrát prvú cenu. Prispel aj teraz. „Musia byť dobré slivky a tie sú, len ak sa vydarí pekný rok. To je raz za desať rokov. Ak už sú, vždy je úspech,“ hovorí pán Jozef. Keď je dobrá domáca, poteší vraj na revanš viac ako peniaze. Tak to bolo kedysi a aj teraz.
Bohuslav Gabčan sa posťažoval, že už druhý rok nebolo poriadne ovocia. „Čerpáme staré zásoby. Všetko na jar zmrzlo. Problém nebol len s ovocím, s úrodou, ale aj so včelami. Keď počasie vystrája, niet medu ani páleného,“ posťažoval sa.
Okrem dobrého jedla aj niečo tekuté
Jaroslav Fujerík síce neprispel, ale poučil nás, že dobrá slivovica je liek. „Ráno jeden štamprlík a je pohoda.“ Dôchodkyňa Božena Kuchtová hovorí, že na fašiangy musí byť u nich isto huspenina, šišky alebo fánky a z alkoholu určite slivovica. Domáca. „Aj my sme doma kedysi pálili, ale teraz som už sama a pália zaťovia,“ prezrádza.
Ako odmena
K fašiangom slivovica patrí aj podľa Oľgy Krchňákovej. „Nechodím síce do krčmy, tak neviem, čo sa pije tam, ale doma slivovica býva, ak je ovocie. U nás sa dá aj robotníkom z nej, keď prídu niečo urobiť, aj sa podaruje a tak,“ vysvetľuje pani Oľga. Syn Miroslav Krchňák hovorí, že je absolútne samozrejmé, že pália. „Každý chlap u nás v rodine zatiaľ pálil. Keď máte jablká či slivky, treba s nimi do suda,“ dodáva s tým, že išlo aj do súťaže. Veď ako inak.
Špeciálne vozidlo
Miroslavovi Galatovi a jeho pomocníkovi Patrikovi Ofúkanému sa ušla česť zbierať príspevky do súťaže. Mali aj špeciálne vozidlo. Dômyselne upravený fúrik. Nezbierali sa však len fľaštičky. „Máme aj do molitanu obalený päťlitrový demižónek schovaný dolu. K nemu ide hadička na víno cez štupeľ. Na druhom konci je lievik, starostlivo pripevnený, aby sa ani len nepohol. Každej kvapky je škoda. Cez ten sa leje zo štamprlíkov. Takže do suda ide fľaštička na súťaž a to po štamprlíkoch pozbierané v demižóniku vypijeme na fajront,“ prezradil Miroslav Galata.
Spoločný nápad
Miroslav Václavík tvrdí, že súťaž o naj pálené počas fašiangov bol spoločný nápad, keď začínali asi pred štrnástimi rokmi so sprievodom. „Aby bol humor, veselosť, aby sa ľudia zapojili. Potom prídu skôr aj na zábavu. A keď sa robí brigáda alebo sa ide na turistiku, tak sa poulieva z toho, čo sa donieslo. Zoberie sa aj kus slaninky a toho vyzbieraného, aby sa nebodaj nepokazilo,“ smeje sa pán Václavík. Na záver ešte dodáva, že pil už všelikde a všelijaké pálené, ale najlepšie je predsa len to ich mestecké.