POVAŽSKÁ BYSTRICA. Obyvatelia Horného Milochova zažívajú po začatí rekonštrukcie železnice každý deň veľmi nepríjemné chvíle. Cesta, po ktorej smeruje doprava v súvislosti s výstavbou, je pre takúto dopravu nevhodná, úzka, s nestabilným podložím. Ľudia sa cítia ohrození a nevypočutí. Spísali petíciu a pohrozili aj zablokovaním dopravy. Petíciu doručili obyvatelia aj na Okresný úrad v Považskej Bystrici. Ten zvolal rokovanie, kde sa problémy riešili.
Potrebné bolo širšie rokovanie
Jozef Smatana, prednosta Okresného úradu v Považskej Bystrici, hovorí, že aj oni dostali petíciu občanov. Okrem iného ju adresovali aj Národnej rade, ministerstvu dopravy, úradu vlády a na mnohé iné miesta. Zareagoval okresný úrad.

„Ľudia sa sťažujú na problémy, ktoré im spôsobuje výstavba železničnej trate. Vo všetkých požiadavkách okresný úrad nevie vyhovieť, lebo jeho kompetencie a právomoci nie sú také široko rozsiahle. Bolo potrebné určiť, kto a ako má problémy sanovať a riešiť,“ hovorí Smatana. Hovorí, že miestnym šetrením zistili, že niektoré požiadavky občanov sú oprávnené, keďže tu robia štátny dohľad v oblasti životného prostredia a cestnej dopravy. Podľa Smatanu však bolo potrebné zvolať široké rokovanie za účasti investora, zhotoviteľa stavby, petičného výboru a miestnej samosprávy. „Zastúpené boli Železnice SR jej riaditeľom, Doprastav, riaditeľmi, vedúcimi a projektantmi, petičný výbor,“ spresnil Smatana. Prítomný bol aj petičný výbor a poslanec Ján Kunovský. Primátor poslal zástupcov mesta, prednostu a jeho zástupcu.
Požiadavky a plnenie
Jozef Smatana si osobne myslí, že povoľovať stavbu takého obrovského rozsahu verejnou vyhláškou nebolo šťastné riešenie, pretože z požiadaviek občanov sa do plánu dostalo naozaj málo.

„Ukázalo sa pri výstavbe, že problémy nakoniec prišli a je na nás, aby sme ich sanovali. Deklarujem, že 95 percent požiadaviek bolo zo strany investora a zhotoviteľa akceptovaných. Či už ide o náhradné bývanie, sanáciu problémov, ktoré vznikajú dopravou alebo pohybom stavebných strojov. Boli tu aj zástupcovia polície aj kolegovia z nášho úradu z odborov životného prostredia a dopravy. Dohodli sme sa, kto má aký problém riešiť, kto je kompetentný a zodpovedný.“
Po dvoch mesiacoch opäť
Smatana hovorí, že plnenie úloh bolo aj časovo ohraničené. „Dohodli sme sa, že po dvoch mesiacoch si opäť sadneme a budeme vyhodnocovať plnenie dohôd.“
Adresované aj mestu
Bolo aj niekoľko požiadaviek adresovaných mestskému úradu. „Predpokladáme, že pán prednosta ich predostrie vedeniu a budeme ich spoločne riešiť,“ povedal prednosta. „Jedná sa napríklad o údržbu miestnej komunikácie, osadenie zastávky, prípadne pomoc pri dočasnom bývaní pre dve mladé rodiny. Počas výstavby by sa odsťahovali z miestnej časti a po ukončení by sa vrátili späť. Budeme čakať na spätnú väzbu.“
Odľahčenie cez železnicu a náhradná cesta
Odľahčenie dopravy tým, že by sa nejaký materiál vozil aj po železnici, je podľa Smatanu nereálnym riešením. „Obmedzila by sa železničná doprava aj medzinárodné rýchliky, nie je odstavná koľaj na nakladanie a vykladanie materiálov, museli by sa meniť grafikony, čo je takmer nemožné uskutočniť,“ spomenul niektoré problémy Smatana, pričom zdôraznil, že ich je ďaleko viac. Do úvahy neprichádza podľa neho ani budovanie náhradnej cesty cez Cerov. „Dohodla sa však vysprávka cesty. Išlo o dohodu medzi poslancom a zhotoviteľom stavby a investor to odsúhlasil.“
Inteligentné semafory a kamery
Cesta v Hornom Milochove je pri doprave ťažkých mechanizmov, ktoré obsluhujú stavbu, absolútne nevyhovujúca aj šírkovo. Po prvotnom váhaní vyhoveli obyvateľom a namontovali tu semafory, ktoré zabezpečujú jednosmernú dopravu.

„Dopravný inžinier sa spočiatku vyjadril proti osadeniu semaforov,“ vysvetlil Smatana. „Nemôžeme mu to však mať za zlé. Jedná sa o dlhý úsek, kde má byť semaformi usmerňovaná doprava len v jednom smere. Je tu však aj miestna doprava, lebo obyvatelia vychádzajú na cestu z chalúp, ktoré sú v takto riadenom úseku. Nevedia však zistiť, či je červená alebo zelená a v ktorom smere. Môžu vyjsť do protismeru a hrozí potom kolízia. Preto dopravný inžinier najprv zvažoval.“
Dodal, že teraz už jednosmerná doprava funguje a chce požiadať obyvateľov, aby boli opatrní. „Miestni vodiči musia čakať na vlnu, ktorá ide jedným smerom, aby sa zaradili a potom nemôže dôjsť k stretu vozidiel,“ tlmočil požiadavku Smatana.
Namontovať však chcú na ceste aj inteligentné semafory.
„Je to aj termínovo dohodnuté a počíta sa aj s osadením kamerového systému. Ten bude fungovať v krátkej dobe,“ dodal Smatana.