Boli šikovní mäsiari, počuli sme aj príbeh o túlavom prasati

Jaternice, klobásky, tlačenka a výborné mäsko. Bez toho sa nezaobíde fašiangové obdobie. Ak sú dobrí majstri , mäsiari, vydarí sa vždy aj obecná zabíjačka. A býva veselo.

Mladý mäsiar Rudo a starší Ondrej sú už zohraná dvojka. Mladý mäsiar Rudo a starší Ondrej sú už zohraná dvojka. (Zdroj: BERNADETTA PITOŇÁKOVÁ)

PREČÍN. Počas fašiangov organizujú v obci už tradične zabíjačku. Býva na nej veselo. Porozpráva sa totiž kadečo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už bola v plnom prúde

Na obecnú zabíjačku do Prečína sme prišli, keď už bola v plnom prúde. „Máme bôčik a krájame ho na pečenie. Predchvíľou sme rezali kožky, ktoré pôjdu do tlačenky a do jelítok. Tu máme pripravené suroviny na topenie na škvarky," opisuje, čo všetko robia aj stihli urobiť, mladý mäsiar Rudolf Briestenský.

Od rána už prasa zabili, rozobrali a čakajú pokiaľ sa všetko uvarí. Budú ešte robiť tlačenku, jaternice, klobásky.

SkryťVypnúť reklamu

Pri druhom stole stojí starší pán a tiež má plné ruky práce. „Šľamujem tenké bravčové črevá. Zbavujem ich vnútornej sliznice a blany, až zostane len vlastná stena. Musia byť čisté," hovorí Ondrej Bírošík. Je starší a zažil už množstvo zabíjačiek.

Nedá sa odolať, keď sú šikovní majstri

Prečítajte si tiež: Ako sa vyrábali na dedine zabíjačkové špeciality Čítajte 

Gazdiné v kuchyni už urobili pečienku, mozočky. „Koštujeme pečienku. Je to tradičné jedlo, ktoré sa ponúka v polovici zabíjačky pre majstrov a pomocníkov,“ hovorí Jaroslav Kopáč, ktorí prišiel na zabíjačku pomáhať.

Okrem pečienky sa však vždy teší aj na pečené mäso, alebo len také uvarené v paráku.

„Robí sa z neho tlačenka a človek si na ňom pochutná rád, keď sa ešte len chystá,“ hovorí. Keď vraj zavonia, nedá sa odolať. Vtedy sa žiada zahryznúť každému. Na zabíjačke však musia byť majstri. „Títo sú zohraná dvojica," hovorí o Rudovi Briestenskom a Ondrejovi Bírošíkovi Jaro.

SkryťVypnúť reklamu

Remeslo vraj zaniká

Ondrej Bírošík robí mäsiara už od roku 1973. Pamätá si veru tých zabíjačiek poriadne veľa. „Aj zimy som si pri nich užil poriadne. Raz som zabíjal, keď bolo 26 stupňov pod nulou. Čo som chytil, všetko sa mi na ruky prilepilo,“ spomína si starý mäsiar.

Teraz chodí akurát na obecnú zabíjačku, keď ho zavolajú. „Už 66 rok ťahám, tak čo už dnes budem smrdieť pri koryte,“ dodáva so smiechom. Je to veselá kopa, stále všetko obracia na žart. Klobásky aj iné mäsové výrobky má rád. „Hlavne však vtedy, keď ich nemusím robiť ja," opäť zažartuje. Za mäsiara sa učil v Žiline a po roku 1989 sa vraj všetko pokazilo. Remeslo zaniká.

Aj prsty mal porezané, jeden si pomlel

Keď si pýtame špeciálny recept na klobásy, pán Ondrej sa len smeje a hovorí, že taký je ak je dobrá peňaženka, keď sa nešetrí. Zabrúsi trochu aj do politiky a konštatuje, že teraz máme demokratické peňaženky, tak aj klobásky sú demokratické. „To sú také, no neporiadne,“ hovorí Ondrej Bírošík.

SkryťVypnúť reklamu

Synovec Rudo bol učňom pána Ondreja. Chodieval s ním po mnohých zabíjačkách. Zaujímalo ho to. „Je už včiľ lepší ako ja,“ dodáva pán Bírošík. Prezrádza tiež, čo je najhoršie pre mäsiara. „Keď ochorie. Vtedy nič nezacíti. Viete ako sa zle robí bez chuti. Na kočku,“ hovorí s tým, že všetko musí robiť veľmi opatrne. Tiež radiť sa s pomocníkmi a ľuďmi dookola, koľko prichutiť.

Prsty mal vraj pán Ondrej tiež porezané často. Ukazuje jeden a smeje sa. „Aha, skončil v mlynku." Veru, je akýsi čudne pokrútený. Mäsiarčina nie je vraj ľahká robota. „Mal som ísť radšej za mnícha, spočítaval by som babám hriechy a nenaháňal by som sa toľko,“ robí si opäť žarty Ondrej Bírošík.

Na remeslo sa dal synovec

Synovia pána Bírošíka sa dali na iné remeslo ako otec, po dedovi. Sú stavbári a tesári. Prečo sa Rudo Briestenský vybral v Ondrejových stopách, to najprv nevie zdôvodniť. Neskôr však dodáva. „Aj doma sme chovávali kadečo. Kedysi to tak bolo. Dve prasce do roka, dvadsať kačíc, morky a tak. A vzťah k mäsiarskemu remeslu máme v rodine. Bolo treba pokračovať,“ hovorí mladý mäsiar.

Manželka ho aj hreší

Za robotou sa mladý tatko dosť nachodí. „Manželka už ma hreší, som preč skoro každú sobotu,“ hovorí Rudo Briestenský. Najlepší je na zabíjačke vraj fajront. „Keď si pobalím veci, dám si kávu a idem domov.“

„Zle je hlavne na fašiangy. Nebýva doma celé dni, nevidíme ho. Je to ťažká práca. Aj pri nej poriadne vymrzne,“ hovorí Viera Briestenská, Rudova manželka. Ona by nechcela, aby bol syn mäsiarom. Ale ktovie, lebo na zabíjačke sa motkal Tomáško pri tatovi od rána. Len mäso mu veľmi nechutí. Prezradil, že radšej si dá nejaký dobrý koláčik. Zato jeho sestrička Tatianka má veľmi rada hlavne dobrú tatovu slaninu a pečené jaterničky.

Príbehy

Mäsiari majú vždy aj pomocníkov. Jeden z nich na obecnej zabíjačke, Milan Dubec, si rád aj zaspomínal na to, ako sa u nich na zabíjačke kadečo prihodilo. „Zavolali sme si raz k svokrovi mäsiara. Choval čínske prasce. Jeden sa volal Mišo a druhé Marína,“ začína s opisom príhody Dubec. Bude asi veselá, lebo chlapi, čo stoja dookola, sa odrazu začnú akosi viac usmievať a krútia hlavami. No a pán Dubec pokračuje, ako mu ten mäsiar pri zabíjaní „dobre" poradil, aby zobral dvere a tlačil prasce do rohu. „Lenže prasa nečakalo, vyskočilo na dvere. Zaskočilo ma to a odrazu som bol na zemi. Ležal som na chrbte. Nado mnou dvere. Nuž a milé prasa si pekne ako po mostíku prebehlo, a poď ho na dvor. Bola naháňačka,“ spomína si Milan Dubec. Dodáva, že potom zavolali iného majstra mäsiara. No a koho iného, ako Ondreja Bírošíka. „Ten to rýchlo vyriešil,“ dodáva Dubec.

V Prečíne si veru pamätajú aj na slávnu dvojku, pravdepodobne Dubkáčika a Budkáčika. Pred šiestimi rokmi viezli totiž na zabíjačku prasa z Rajca do Prečína. Na prívesnom vozíku. To však akoby vytušilo, že je zle-nedobre a po ceste sa mu podarilo ujsť. „Ľudia ho potom videli pobehovať medzi Malou a Veľkou Čiernou,“ spomína Dubec. Vtedy však ušlo ešte jedno prasa, ktoré zase pobehovalo pri malých Ledniciach. Nuž, ktovie, možno potomkovia dvoch slávnych prasiatok, ktoré mali túlavé ratičky. Všetci poznáme ich príbeh z rozprávkovej knižky od Jozefa Cígera Hronského.

Pomáhajú aj ženy

Na zabíjačke pomáhajú vždy aj ženy. „Začalo sa mozočkami, dali sme ich chlapom, ktorí robili prípravu. Potom prišla na rad pečeň. Teraz čakáme na vývary. Idú sa variť krúpy. Popripravovali sme si aj cesnak, keď pán mäsiar pôjde robiť výrobky. Teraz sa bude mäso na plechy ukladať tak, aby mali návštevníci aj mastné aj plané, ako má kto rád,“ hovorí Jarmila Briestenská o tom, čo všetko robia šikovné gazdiné.

U pani Jarmily doma už nezabíjajú. „Kupujeme si hotové. Ale dobre padne aspoň takáto obecná zabíjačka. Mäsko, huspenina, tlačenka. To patrí k fašiangom. Veru je v tom čase nedostatok paprčiek a koží v mäsiarstve,“ smeje sa pani Jarmila.

Na obecnú zabíjačku chodí stála partia ženičiek zo školskej jedálne a obecného úradu. „Všetko fičí, ako má. Ale chlapi sú dnes akísi pomalí,“ dodáva. Na zabíjačku mali toho roku viac času ako zvyčajne. Tak sa nemuseli veľmi ponáhľať, čo je dobre. Veď pri robote sa treba trochu aj porozprávať, zasmiať sa. A tak sme sa aj my všeličo zaujímavé dozvedeli. Na prečínskej zabíjačke býva jednoducho fajn.

.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 138
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 446
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 325
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 135
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 846
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 634
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 235
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 386
  1. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  2. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  3. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  4. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  5. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  6. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  7. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  8. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 411
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 50 305
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 587
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 26 971
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 457
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 864
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 220
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 931
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Veľkonočná výzdoba v centre Považskej Bystrice.

Pozrite si veľkonočnú výzdobu miest Považská Bystrica a Púchov.


Stredná priemyselná škola Dubnica nad Váhom.

Nové materiálno-technické vybavenie dostanú viaceré dielne.


TASR
Ilustračné foto.

Kamerové záznamy chýbajú.


ilustračné foto

Prehľad noviniek v kluboch VIII. ligy.


  1. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  2. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  3. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  4. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  5. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  6. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  7. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  8. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 411
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 50 305
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 587
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 26 971
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 457
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 864
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 220
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 931
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu