Spoločnosť HF NAJUS sa ako prvá na Považí zapojila v roku 2015 do systému duálneho vzdelávania. V rovnakom roku spustila činnosť špecializovaného strediska, kde v adaptačnom procese pripravuje výrobných pracovníkov. Spoločnosť neustále vyvíja osvetu a absolvuje viacero akcií, vďaka ktorým vstupuje do povedomia stredoškolákov a vysokoškolákov.
Súťaž robotov
Jednou z akcií sú aj Robotické dni v Trenčíne, kde sa na jednom mieste stretávajú žiaci základných, stredných a vysokých škôl. Strojárska firma HF NAJUS sa ich zúčastňuje pravidelne. Ako tvrdí koordinátor DV Karol Šperka, pre spoločnosť má akcia veľký význam už len z toho dôvodu, že tu nájdu nielen potencionálnych študentov a budúcich zamestnancov, ale stretnú aj žiakov nižších ročníkov ZŠ, ktorí majú záujem o techniku a potenciál môžu rozvinúť už počas štúdia v Základnej škole.

Dobrú skúsenosť má spoločnosť aj so študentmi SOŠ pod Sokolicami. Podľa slov koordinátora sú to šikovní chlapci, z ktorých už niektorí pracujú vo firme na CNC strojoch. Vzájomne sa spoznali aj vďaka Robotickým dňom.
Prví maturanti
HF NAJUS je vybudovaním systému vzdelávania spoločensky uznávaná v rámci celého Slovenska. Pochváliť sa môže slušným počtom dualistov, ktorých je ku dnešnému dňu dvadsaťosem. Ako vo firme tvrdia viacerí, pred rokmi študentov naberali, teraz si ich vyberajú. Spoločnosť je pre stredoškolákov značka. Kritériom pri výbere sú predovšetkým zručnosti, vzťah k práci a prospech. Študentom spoločnosť poskytuje rôzne benefity, ktoré ich zvýhodňujú pred klasickou praxou. Po skončení školy garantujú okamžité zamestnanie, čo je najvzácnejší benefit. „Ako prví sme začínali s duálom a ako prví budeme mať maturantov. Oči sa momentálne upierajú na nás. Všetci chcú vidieť výsledky.“
Alarmujúce štatistiky
O päť rokov odíde do dôchodku cca 30 percent zamestnancov firiem. Potvrdzujú to i štatistiky v rámci Slovenska. Pokiaľ sa firmy nespamätajú, dieru budú musieť zaplátať ľuďmi zo zahraničia, čo vzhľadom na odlišnú mentalitu nie je podľa Šperku najlepší spôsob. „Osobne si myslím, že trend duálneho vzdelávania zabezpečí dlhodobý prísun zamestnancov pre fabriku“.
Podchytiť by bolo dobré nielen 4-ročné, ale aj 3-ročné remeselné odbory. Na jednej strane je obava firiem, či študenti po skončení duálu zostanú, na strane druhej rodičov, ktorí nemajú záujem, aby sa ich dieťa viazalo zmluvou. „Osobne si myslím, že obavy sú zbytočné. Verím, že pri dojednaní slušných podmienok dualisti zo známeho prostredia neodídu. Že sa zachovajú k zamestnávateľovi lojálne. Ak aj na chvíľu odídu na skusy do zahraničia, iste sa vrátia do prostredia, ktoré je pre nich vyhovujúce,“ tvrdí Šperka.
Na absolventov firma HF NAJUS netrpezlivo čaká. Ak všetko dopadne dobre, prví zamestnanci by mali pribudnúť od septembra budúceho roku. V ročníku, ktorý bude končiť, pribudne 8 mechanikov nastavovačov a jeden mechanik – mechatronik, takže posila bude v tejto zostave silná.
Adam Prekop, žiak 2. ročníka SOŠ Dubnica nad Váhom
Dôvod, prečo som sa zapojil do duálneho vzdelávania, je jednoduchý. Do školy som išiel preto, aby som sa čo najviac naučil o strojárine. Nielen teoreticky, ale i prakticky. Osobne si myslím, že práve v tomto systéme získam najviac. Moji spolužiaci s klasickou výučbou majú podstatne menej praxe. Mňa práca baví a učím sa od inštruktora s 30-ročnou praxou. To vás žiadna škola nenaučí, čo tento človek. Chcem sa posúvať stále ďalej a čo najlepšie ovládať stroje. V tom vidím budúcnosť. Okrem toho, že dostávame príspevok na stravu, pracovný odev a podnikové štipendium, môžeme si neskôr zarobiť aj produktívnou prácou. Vo firme sa mi páči a chcel by som v nej zostať pracovať aj po skončení školy.
DANA VALACHOVÁ