POVAŽSKÁ BYSTRICA. Mesto dostalo informáciu o havarijnom stave lávky na jeseň. Statik vydal správu s rozhodnutím, že sa nemá láska používať.
Ide o dôležitý peší ťah a mesto sa preto snaží vyriešiť situáciu čo najskôr.
V minulosti len kozmetické úpravy
Anton Kňažko, zástupca prednostu mestského úradu, informoval, že nosníky, ktoré boli použité na lávku, neboli vyrobené na účel, na ktorý sa nakoniec využili. „Nie sú určené do vonkajšieho prostredia,“ vysvetlil Kňažko s tým, že negatívne na ne pôsobil hlavne zimný posyp a vlhkosť.
V roku 2001 došlo síce k oprave lávky. Podľa Kňažka však išlo len o kozmetické úpravy, statický stav sa neriešil. Oprava dokonca mohla skôr poškodiť ako pomôcť. „Statici sa obávajú, keď je takýto stav, aby nedošlo k deštrukcii,“ uzavrel Kňažko.

Namiesto betónu kov a termíny
Pri rekonštrukcii lávky by sa mala zmeniť aj konštrukcia lávky, a to z predpätého betónu na kovovú konštrukciu. „Lávka by nebola taká masívna ako teraz a dokázali by sme ju zrekonštruovať rýchlejšie,“ vysvetlil Kňažko.
Mesto sa snaží zvoliť takú technológiu, aby sa v prípade demontáže aj výmeny, dali práce vykonať v priebehu asi troch týždňov. „Tak do polroka by sme mohli problém s lávkou vyriešiť. Určite k tomu bude aj mimoriadne zastupiteľstvo,“ povedal Kňažko.
Predpoklad statikov bol, že mesto by malo počítať s investíciou okolo 200-tisíc eur.
Nadkrytie a osvetlenie
Poslanec František Matušík tlmočil požiadavky obyvateľov, či by nebolo dobré urobiť lávku aj nadkrytú. Pripomenul, že aj zimná údržba je nákladná a soľ bude navyše konštrukciu opäť poškodzovať.
Kňažko reagoval, že pri takejto údržbe sa odporúča používať špeciálnu ekologickú soľ. Tá je však veľmi drahá, a nie je zaručené, že sa bude naozaj uprednostňovať. V tomto smere by preto prekrytie určite tiež pomohlo. Vyjadril však názor, že určite treba riešiť osvetlenie lávky. „Prekrytie by sa mohlo teraz pripraviť a urobiť trochu neskôr, aby naraz nevyšla mesto oprava tak draho. Už aj tak sa s ňou nepočítalo a odoberie veľa z rozpočtu mesta,“ dodal Kňažko.