POVAŽSKÁ BYSTRICI. Na námestíčku pred domom kultúry zneli dnes od piatej večer slová, piesne. Každý hovoril trochu inak, niečo iné, ale myšlienka bola spoločná. Ľuďom nešlo o podporu toho, či onoho. Prišli jednoducho pripomenúť, že bolo dosť. Oživiť prišli obyčajnú slušnosť, ktorá v našej krajine chradne, zomiera. Zmobilizoval ich násilný odchod dvoch mladých ľudí zo sveta.

Prišli oživiť slušnosť
Pripomenúť hroznú udalosť a volať po slušnosti v krajine, ktorá sa vytratila, prišli ľudia aj na námestie pred dom kultúry v Považskej Bystrici. „Išla som z Domaniže autobusom. Rada, aj keď to nie je s dvoma malými deťmi veru ľahké,“ povedala mladá mamička Silvia Fajth. Obec je vzdialená od okresného mesta asi trinásť kilometrov. Neváhala však prísť podporiť myšlienky, ktoré ju oslovili. „O politiku som sa veľmi nezaujímala, ale toto ma zobudilo, čo sa stalo. Doteraz u nás bežali len rozprávky a teraz už aj správy,“ hovorí mladá mamička s tým, že niečo by sa malo zmeniť.
Stanislav Rojko je už muž v rokoch. Cítil to však podobne ako mladá žena. „Chcem, aby Slovensko bolo slušné. Hovorí sa, že sa nemá ťahať do toho, čo sa deje politika. Ale politika ovplyvňuje náš život,“ vysvetľuje. Dodáva, že potrebujeme slušných politikov, inak nebudeme slušne žiť. „Od nás všetkých závidí, či sa niečo v tomto smere zmení,“ myslí si pán Rojko. Dodáva, že sila ľudí dokáže veľa.
S tým, aká situácia vládne v krajine, nesúhlasí ani mladý muž Martin Pračko. „Potrebujeme neskorumpovanú vládu, od toho sa potom všetko odvíja,“ prezradil.
Nepáči sa mu, čo sa deje v krajine
Na protestnom zhromaždení sa striedali piesne s hovoreným slovom. Odznel aj list brata Jána Kuciaka. Aj v ňom sa často skloňovalo slovo slušnosť. Na záver podujatia znela hymna. A ľudia spievali. Odhodlane. Aj tí mladí. „Prišiel som, aby som odovzdal odkaz, že sa mi nepáči, čo sa v tejto krajine stalo. Nechcem, aby sa ďalej niečo takéto dialo,“ hovorí mladý fotograf Marek Pupák, víťaz súťaže Slovak Press Foto. So svojím objektívom sa dostal aj do tých najzastrčenejších kútov našej krajiny. Žiaľ, čo zachytil, je väčšinou Slovensko sklamané, letargické, neznášanlivé. Čo sa stalo nedávno, je už podľa Mareka Pupáka priveľa. „Chcem aby sa vyvodili dôsledky za to, čo sa stalo. Aby sa zodpovední prestali navzájom vyhovárať a aby našli odvahu a povedali si , že to nemá takto význam, lebo ľudia dávno prekukli, o čo ide,“ hovorí mladý fotograf.
Vie, že slušných ľudí je stále veľa
Za mamičky v Považskej Bystrici sa všetkým prihovorila z pódia Danka Barbosová
„Nie je nám jedno, čo sa deje. Naše deti vyrastajú v krajine, kde je pošliapaná slušnosť, spravodlivosť a robí sa to úplne otvorene,“ hovorí mladá mamina. Ľudia sú u nás podľa nej v letargii. „Ale ja ich za to neviním. Mnohokrát boli vyburcovaní, s nádejou a vierou išli do zmeny, a boli oklamaní. Takže chápem, že neveria.“ Dúfa však, že v sebe nájdu nádej v to lepšie, krajšie. „Viem, že slušných ľudí je stále veľa.“
Aby slová ľudí začali politikom niečo hovoriť
Organizátor podujatia z CoolTajneRa Tomáš Bořuta je presvedčený, že situácia v krajine je neúnosná. „Usudzujem to aj podľa toho, koľko ľudí prišlo aj v našom malom mestečku“ povedal Tomáš. Občas je totiž trochu ospalé. Do politiky musí podľa neho prísť slušnosť, morálka a spravodlivosť. „Ak nie, je to rozklad demokratického štátu,“ je presvedčený. Stretal sa v ostatných dňoch s mnohými kamarátmi, známymi a viedli dlhé diskusie. Každý sa podľa neho pýta, či majú byť predčasné voľby. To však nie je podľa Bořutu o ich proteste. „My tu nie sme za koalíciu či opozíciu. Sme tu za elementárnu ľudskú slušnosť. Aby slová ľudí začali politikom niečo hovoriť, aby ich začali počúvať,“ hovorí Tomáš.