POVAŽSKÁ BYSTRICA. Okresný úrad každý rok organizuje pracovné stretnutie starostov a primátorov okresov Považská Bystrica a Púchov. Zamestnanci úradu im na nich poskytujú informácie, ktoré bezprostredne súvisia s činnosťou obcí a ich obyvateľov. Tento rok sa zamerali na viaceré oblasti.
Vždy o novinkách
Na pracovnom stretnutí sa starostovia zaoberajú vždy novinkami v zákonoch. To považuje prednosta okresného úradu Jozef Smatana za hlavný prínos. „Navzájom sa informujeme o nových legislatívnych zmenách, ktoré majú vplyv aj na obyvateľov a prácu starostov a primátorov. Zároveň majú možnosť spýtať sa na nejasnosti, čo im uľahčí aplikáciu v praxi,“ povedal Smatana s tým, že sa zaoberali životným prostredím, dopravou, cestami i pozemkami.
„Tento rok sme vybrali z novely vodného zákona a zákona o odpadoch informácie, ktoré budú prínosom pre lepšiu prácu starostov a flexibilnejšiu prácu úradu, pretože niektoré zdĺhavé procesy nám spôsobovali zbytočné zdržiavanie,“ doplnil Pavel Petrík, vedúci odboru životného prostredia okresného úradu.
Na tohtoročnom stretnutí zazneli aj informácie o činnosti polície, hasičov, úradu práce. V prípade záujmu okresný úrad rozšíri prednášajúcich aj z ďalších štátnych inštitúcií.
Pomohlo im to
Starostovia vo všeobecnosti ocenili možnosť dozvedieť sa o nových zákonoch a novelách prostredníctvom kompetentných pracovníkov okresného úradu.
S aplikáciou zákonov majú problém najmä v menších obciach. „Zabezpečuje ich starosta a jedna pracovníčka úradu, takže nám môže niečo uniknúť. Ľudia však vidia iba to, čo sa v obci spraví, papierovačky okolo už nie,“ podotkla starostka Bodinej Marcela Filová.
„Uvítal by som, keby prišli aj ľudia z Bratislavy, napríklad zo Slovenského pozemkového fondu, ktorý má aj v našej obci pozemky. Problém je s ich kosením, problémy sú i s pozemkami pod cestami,“ doplnil starosta Domaniže František Matušík.
Kto je zodpovedný?
Starosta Beluše Ján Prekop považuje pracovné stretnutia za prínos, keďže majú možnosť porozprávať sa s odborníkmi a taktiež si vypočuť aj názory iných starostov. „Niektoré zákony sú ale pre samosprávu ťažko vykonateľné. Napríklad teraz žumpy a studne. Ľudia ich užívajú už niekoľko desiatok rokov, mnohí z nich sú už v pokročilom veku. Teraz majú dávať žiadosti? Kto to bude za nich robiť?“ pozastavil sa. „Je to trochu pritiahnuté za vlasy. Sme 6-tisícová obec, ale nemáme kanalizáciu. Takže najprv ju treba vybudovať a zrekonštruovať čističku, ktorá v súčasnosti už nepostačuje,“ doplnil.
Taktiež zareagoval aj na informácie týkajúce sa pozemkov. „Naša obec je koncovou pre viacero potokov, treba ich čistiť, pretože pri veľkých dažďoch zaplavuje aj diaľnicu. Chceli sme vybudovať val, preto sme požiadali Slovenský pozemkový fond, ktorý je vlastníkom pozemkov o povolenie. Zamietol. Kto bude mať zodpovednosť, keď sa niečo stane a je tam verejné ohrozenie? To je pomoc štátu, aby sme chránili občana?“ dodal.