POVAŽSKÁ BYSTRICA. Neskorobaroková kaplnka s rokokovým oratóriom, vybudovaná v západnom krídle kaštieľa zo 17. storočia, patrí k jeho najkrajším skvostom. Prístupná je priamo z obytných priestorov. Podnet k jej vybudovaniu dal gróf František Balaša, ktorý pôsobil v službách cisárskeho dvora vo Viedni. Kaplnka bola zasvätená sv. Jánovi Nepomuckému, ktorý je vyobrazený na hlavnom oltárnom obraze.
Dobový interiér kaplnky dopĺňala pultová kazateľnica a na poschodí nachádzajúce sa rokokové oratórium s imitáciou mramorového obkladu. Do kaplnky v Orlovom sa pôvodne vchádzalo z vonkajšej strany bočného krídla. Okolo oltára boli spolu s rozličnými kusmi starej zbroje rozmiestnené víťazné, slávnostné a smútočné zástavy. Na výkon cirkevných obradov v kaplnke si Balašovci vydržiavali svojho kňaza. Súčasný interiér kaplnky (na poschodí s oratóriom) okrem dvoch oltárov, bohato zdobenej rokokovej kazateľnice dopĺňa organ pochádzajúci z 19. stor.
Na stenách kaplnky sú umiestnené dva obrazy Narodenia a Obetovanie Krista v chráme, pochádzajúce pravdepodobne od neznámeho autora viedenského umeleckého okruhu. Vedľa nich je umiestnený veľkoplošný závesný obraz sv. Ladislava, uhorského panovníka, ktorý namaľoval slovenský maliar Jozef Božetech Klemens. Obraz (pôvodne oltárny) pochádza z kostola sv. Ladislava v Považskom Podhradí.
Kaplnka v neskorobarokovom štýle je miestom slávnostných okamihov a svadobných obradov. Aj orgánový koncert Marty Gáborovej, ktorý sa koná v jej priestoroch po prvý krát, a to 1. apríla o 18. hodine, prinesie návštevníkom nevšedný zážitok. V jej repertoári hrá významnú úlohu dielo Petra Ebena, Marcela Duprého a Oliviera Messiaena, ako i slovenská hudba skladateľov Andreja Očenáša, Ilju Zeljenku, Jozefa Grešáka, Jozefa Podprockého, Vladimíra Godára a i.