Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky
MOTORIZMUS

Čunderlík siahal v Poľsku po prvenstve

Poľský Lublin bol 30. apríla a 1. mája dejiskom prvého kola majstrovstiev sveta enduro, ktoré v tomto roku budú mať ešte tri ďalšie diely. Konkurencia bola silná, veď na štart sa postavilo 250 pretekárov z 15 krajín a medzi nimi nechýbala ani slovenská vý

prava. Po oba dni čakali na účastníkov tri neľahké, 105 kilometrov dlhé okruhy s dvoma enduro a jedným motokrosovým testom. Hlavné depo bolo v blízkosti radnice, pred ktorou na námestí bol štart. V blízkom parčíku sa pretekári rozjazdievali, a potom to tam vyzeralo ako na skutočnej trati. Súťažilo sa v piatich kategóriách a nechýbala ani súťaž veteránov. Trať nebola ľahká, pretože hoci sa jazdilo väčšinou po rovine, na pretekárov číhalo blato, piesok a zabrať dali aj časté brodenia sa cez rieky. Práve na vodnú prekážku najviac doplatil mladý Slovák Dózsa, ktorý svoj stroj doslova utopil a nebol klasifikovaný.
Počas prvého dňa si z trojice našich regionálnych pretekárov najlepšie počínal nestor Emil Čunderlík, keď medzi veteránmi dojazdil na výbornom 2. mieste. Púchovčan Zlatko Novosad bol v triede 125 ccm jedenásty a debut na MS vyšiel aj pretekárovi Enduroaktuálu Marekovi Haviarovi. V druhej najpočetnejšie obsadenej kategórii 16 – 23-ročných spomedzi tridsiatich borcov obsadil na prvýkrát solídne 22. miesto. Nepríjemný zážitok mali Slováci a Česi, ktorým každému počítač prirátal po tri trestné minúty. Po proteste sa všetko vrátilo do normálu, iba Svitko, ktorý ohrozoval domáceho Poliaka, dostal 30 sekúnd, aby výhra ostala doma...
Výsledky:
Slováci sobota: 125 ccm Dózsa nedokončil (utopil stroj), Šprlák – nedokončil (zradila ho prevodovka), 5. Kapajčík, 11. Novosad, 21. Kvačkay, 22. Haviar, 250 ccm: 2. Čunderlík, 4. Jakeš, 4 T: 2. Svitko.
Druhý deň boli výsledky o lepšie, no boli aj sklamania. Čunderlík siahal v nedeľu po prvom mieste, no zradil ho výfuk a nakoniec bol rád, že znova skončil druhý. Smolu mal Novosad, ktorý mal problém s motorom, do ktorého sa dostali nečistoty. Po zastávke v depe už motorka napriek veľkému úsiliu jazdca a tímu nenaštartovala a bolo po nádejách. Mladý Haviar sa na trati nestratil a zlepšil sa o päť priečok.
Slováci v nedeľu: 125 ccm: 4. Kapajčík, 13. Kvačkay, 17. Haviar, 250 ccm: 2. Čunderlík, 5. Jakeš, 4 T: 1. Svitko.
Preteky boli súčasne Medzinárodnými majstrovstvami Poľska, kde okrem domácich boli klasifikovaní aj slovenskí a českí pretekári s poľskou licenciou. Najlepšie si počínal Svitko, ktorý po oba dni vyhral, Kapajčík bol druhý a prvý. Z našich bol Novosad prvý deň na 4. a Haviar na 6. mieste. V nedeľu obsadil Haviar opäť 6. miesto spomedzi 19 pretekárov.
Po skončení jury vyhodnotili celkové poradie bez rozdielu kategórií.
Umiestnenie Slovákov: 4. Svitko, 22. Kapajčík, 27. Jakeš, 64. Čunderlík, 68. Kvačkay, 81. Haviar.
Našich pretekárov čaká druhý diel seriálu MS 21. a 22. mája v Taliansku, kde by chceli svoje umiestnenia ešte vylepšiť.