Onkológ: Žijeme často hekticky. Treba spomaliť

Onkologické ochorenia postihujú v rovnakej miere mužov i ženy. U mužov ide o nádory prostaty, hrubého čreva a pľúc, u žien nádory prsníka a gynekologické nádory. Dobrou správou je, že pokročilých štádií rakoviny je v posledných rokoch menej.

Branislav Bystrický hovorí, že prístroje na ožarovanie sú na Slovensku sú už dávno zastarané a opotrebované.Branislav Bystrický hovorí, že prístroje na ožarovanie sú na Slovensku sú už dávno zastarané a opotrebované. (Zdroj: ANDREJ LUPRICH)

O špecifikách onkológie u nás i vo svete, dostupnej liečbe i vplyvom na vznik ochorení sme sa rozprávali s primárom onkologického oddelenia Fakultnej nemocnice v Trenčíne Branislavom Bystrickým.

Ako dlho sa venujete liečbe nádorových ochorení?

Po skončení Lekárskej fakulty Univerzity Komenského som nastúpil do Národného onkologického ústavu ako sekundárny lekár, tak sa dá povedať, že už skoro dvadsať rokov.

Prečo ste sa rozhodli pre tento smer medicíny?

Keď som končil, veľmi som si vyberať nemohol. Chcel som robiť internú medicínu, zaujímali ma aj počítače, chémia, farmakológia. Nakoniec z toho bola onkológia – a teraz si ani neviem predstaviť robiť niečo iné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aká je situácia s onkologickými pacientmi v Trenčianskom kraji. Kde všade im dokážu pomôcť?

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti onkologickým pacientom je multiodborové – teda diagnostika je v rukách patológov a rádiodiagnostikov, chirurgická liečba je rozložená do rôznych chirurgických odborov. Nie len chirurg operuje, ale aj gynekológ, urológ, krčný lekár a podobne. Potom nasledujeme my, onkológovia. Ešte aj v rámci onkológie existujú dve veľké špecializácie – radiačný onkológ a klinický onkológ. Takto je to rozdelené aj v iných krajinách Európy. Môžem povedať, že aj pacientom z nášho kraja sa venuje viacero erudovaných lekárov a sestier pri ich diagnostike a liečbe. V Trenčíne máme aj hospic a paliatívne oddelenie v Považskej Bystrici, kde sú lekári s nadstavbovou špecializáciou v paliatívnej medicíne.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Spôsob života ovplyvňuje zdravie. Západ Slovenska trpí rakovinou Čítajte 

Je podľa vás úroveň starostlivosti o pacientov porovnateľná s okolitými krajinami?

Všeobecne áno, aj keď veľmi záleží či porovnávame dostupnosť liečby s krajinami bývalého východného bloku alebo s Nemeckom či Rakúskom. Samozrejme, bohatšie krajiny vedia zabezpečiť lepšiu dostupnosť niektorých liečebných postupov. Nie je to len o liekoch, ale aj o dostupnosti rôznych prístrojov používaných v liečbe alebo pri operáciach onkologicky chorých pacientov.Taktiež je tam rozvinutá domáca sesterská/paliatívna starostlivosť.

Čo u nás chýba?

Okrem niektorých novších liekov teraz ministerstvo zdravotníctva rozbieha dovybavenie onkologických pracovísk modernými prístrojmi na ožarovanie pacientov. Tie, ktoré máme po celom Slovensku sú už dávno zastaralé a opotrebované.

SkryťVypnúť reklamu

S výskytom ktorých nádorových ochorení sa najčastejšie stretávate? Ktoré majú za posledné roky výrazne stúpajúci trend?

Na našom oddelení liečime skoro všetky nádory. Tie ktoré vidíme najčastejšie, sú na prvých miestach v incidencí u slovenskej populácie. U mužov ide o nádory prostaty, hrubého čreva a pľúc, u žien nádory prsníka a gynekologické nádory.

Kto je na onkologické ochorenie náchylnejší, muži či ženy?

Myslím že je to asi rovnako.

Aký je vývoj ochorení v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi?

Výskyt onkologických ochorení všeobecne stúpa, vzhľadom na starnutie našej populácie a tým narastanie počtu osôb vo vyšších vekových skupinách. Aj my na oddelení sa čoraz častejšie stretávame s osemdesiatnikmi a aj devätdesiatnikmi s onkologickou diagnózou. Pozitívnym zistením zo štatistík je pokles pokročilejších štádií onkologických ochorení. Súvisí to s lepším vyhľadávaním včasných štádií rakoviny, lepšiemu povedomiu ľudí, a aj lepšej medicínskej diagnostike.

Čo podľa vás vplýva na vznik onkologických ochorení? Životné prostredie, znečistený vzduch, voda, strava a obezita, fajčenie, alkohol?

Všetko čo ste menovali, ale hlavne fajčenie a alkohol. To sú faktory ktoré môže každý z nás ovplyvniť. Aj napríklad stravu, ktorú si kupujeme v obchode, môžeme pripraviť zdravšie a dokážeme ovplyvniť aj množstvo. Žijeme často hekticky. Treba sa zastaviť, spomaliť a tráviť viac času s rodinou a priateľmi.

Prečo na rakovinu hrubého čreva alebo na zhubné nádory prsníka na západe Slovenska v porovnaní s inými krajmi zomiera tak veľa ľudí?

Mierna úmrtnosti musí byť štandardizovaná na vekovú kategóriu a vyjadrená ako počet prípadov na stotisíc obyvateľov daného regiónu. Štandardizované dáta treba porovnávať skôr medzi krajinami - tam sa môže manifestovať aj vplyv aktívneho vyhľadávania skorých štádií a dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Ako sme na tom s preventívnymi prehliadkami? Chodí na ne dosť ľudí?

Preventívne prehliadky sú dané zo zákona a robí ich obvodný lekár, gynekológ a urológ. Je na zdravotných poisťovniach dávať pozor na poistencov, aby absolvovali preventívnu prehliadku. Žiaľ, zatiaľ nie je zavedený celoplošný skríning rakoviny krčka maternice, prsníka alebo hrubého čreva.

Ako by mohli ľudia predchádzať ich vzniku, dá sa to vôbec?

Keďže obezita je jeden z hlavých rizikových faktorov rakoviny, jej epidémia, ktorá je aj na Slovensku, bude mať určite podieľ na vzostupe nových nádorových ochorení.

Aké sú najmodernejšie trendy v liečbe onkologických ochorení?

Onkologický výskum je jeden s najviac napredujúcich v medicíne. Pomaly každý mesiac je nejaký nový liek alebo rozšírenie portfólia existujúceho lieku na iný druh rakoviny. Ako som spomenul, liečba rakoviny je multiodborová. A v každom odbore je niečo nové. V chirurgii prichádzajú nové operačné prístupy, náhrady tkanív biokompatibilnými materiálmi, robotická chirurgia. V diagnostike sa zlepšuje citlivosť CT a MR vyšetrení, sú nové rádioaktívne značené látky, ktoré označia iba nádor v tele, taktiež nové rádioaktívne „lieky“, ktoré cielene nádor zničia. V radiačnej onkológii je trend k super presnému, rýchlemu a šetrnejšiemu ožiareniu pacienta. Najviac sa pohla dopredu klinická onkológia. Prichádzajú cielené lieky s výbornými výsledkami a menšími nežiaducimi účinkami.

Svetové kliniky začali používať systém Watson. Môžete vysvetliť o čo ide ? A má podľa vás umelá inteligencia budúcnosť v liečení onkologických pacientov?

Som trochu skeptický ohľadom náhrady lekára počítačmi. Aj keď medicína je v súčastnosti založená na vedeckých princípoch, ostáva stále „umením“. Žiaden počítač vám nezhodnotí pacienta tak ako lekár, jeho pocity, neverbálnu komunikáciu, ktorá prebehne počas vyšetrenia, očakávania od liečby, preferencie. V skratke, Watson je softwér, do ktorého vložíte typ a štádium rakoviny a dozviete sa najlepšiu liečbu. Základ liečby podľa typu a štádia vie každý onkológ, zriedkavejšie diagnózy si vie lekár vyhľadať v medzinárodných odoporúčaniach. Obávam sa, že spoliehanie sa na takýto systém môže viesť k „profesionálnemu zakrpateniu“ a aj k možným chybám v liečbe.

Stretávate sa v spádovej oblasti pre Trenčín s ojedinelými prípadmi onkologických ochorení, ktoré si vyžadujú spoluprácu alebo konzultácie s lekármi zo zahraničia?

Väčšina lekárov už ovláda angličtinu, snaží sa vzdelávať a nadväzovať kontakty aj za hranicami. Sám som pracoval päť rokov v Írsku a Anglicku. V dnešnej dobe nie je problém prekonzultovať stanovenie diagnózy a liečbu aj s inými špecialistami v zahraničí. Máme erudovaných patológov v Trenčíne, ale niektoré zriedkavé nálezy konzultujú so svojími kolegami za hranicami. Predsa, Slovensko je malá krajina a na presné stanovenie niektorých nádorov tu nemá nikto kompletné vybavenie. Takisto sa vzorky krvi posielajú na genetické vyšetrenie do zahraničia, ak takéto vyšetrenie nie je možné urobiť na Slovensku. Úzko spolupracujeme s Národným onkologickým ústavom v Bratislave, kde, ak treba, posielame pacientov na špecializovanú liečbu.

Je dnes možné rakovinu úplne vyliečiť?

Áno, je to možné u niektorých typov nádorového ochorenia, aj v pokročilom štádiu. Ide o niektoré nádory lymfatických uzlín, nádory štítnej žlazy, semeníkov, niektoré detské nádory a podobne.

Ako sa staviate k alternatívnym metódam liečby nádorových ochorení? Fungujú niektoré, alebo naopak, môžu byť nebezpečné?

Ak definujeme alternatívnu liečbu ako inú ako konvenčnú, tak s takýmto prístupom máme iba zlé skúsenosti. Pacienti sa liečia sami doma, v spolupráci s ich príbuznými, prípadne liečiteľmi a k nám prichádzajú v pokročilom, už medicínsky tažko ovplyvniteľnom stave. Zatiaľ žiadna iná alternatívna liečba neprekonala chirurgický zákrok, ožarovanie alebo medikamentóznu liečbu nádorového ochorenia. Alternatívna liečba, teda zavrhnutie konvenčnej liečby, nevedie k vyliečeniu pacienta.

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 740
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 069
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 902
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 617
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 675
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 104
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 099
  1. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  2. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  3. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  4. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  5. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  6. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  7. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 298
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 686
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 164
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 432
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 387
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 153
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Do nádob patria použité rastlinné i živočíšne oleje a tuky z domácností, repkový, slnečnicový či olivový olej alebo maslo, masť či výpek.


TASR
Unikátna mestská výzdoba.

Podľa obyvateľov je to najkrajšia výzdoba za posledné roky.


V príprave sa Sedmerovec stretol aj s dorastom Dubnice.

Pred začiatkom odvetnej časti oblastnej 8. ligy ObFZ Považská Bystrica sme nazreli do príprav Sedmerovca, Ilavy, Pružiny, Bodinej, Jasenice, Vrchteplej, Lednice, Kvašova B a Ilavy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


  1. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  2. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  3. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  4. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  5. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  6. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  7. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 298
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 686
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 164
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 432
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 387
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 153
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu