PÚCHOV. K jarným podujatiam v meste už osem rokov patrí veľkonočný jarmok. Kým pešiu zónu obsadili ľudoví remeselníci s rôznymi výrobkami, najčastejšie spojenými s Veľkou nocou, pódium patrilo najmä deťom a folkloristom. „Tento ročník je s prívlastkom jari, ktorú už naozaj potrebujeme,“ hovorí manažérka kultúry Mika Vargová. „Podtitulom tohtoročného jarmoku je –

Novú jar privítajme, dobre sa po celý rok majme. To je možno aj na súčasnú dobu trochu symbolické,“ doplnila.
Symboly jari
Aj kultúrny program bol v jarnom duchu. Otvorili ho kuriatko a zajačik, po ňom nasledovalo bábkové Divadlo Zajačikov veľkonočný príbeh. „Ako každý rok, aj teraz dostali priestor deti z materských a základných škôl, centra voľného času a základnej umeleckej školy. Predstavili sa aj členovia púchovských detských folklórnych súborov a hudieb a speváčka Mirka Miškechová,“ opísala ďalšiu časť programu Vargová.
Heš, Morena, vitaj jar
Hoci všetky vystúpenia mali u divákov úspech, najviac očakávané bolo vynášanie Moreny. Keď sa začali dievčatá z folklórnych skupín zoraďovať do sprievodu, upútali aj pozornosť tých, ktorí sa skôr zaujímali o tovar na jarmoku. Postupne sa pridávali k sprievodu, aby spolu s nimi vyprevadili zimu. Jej symbol – Morenu niesli dievčatá v krojoch.
Tak ako zima nechcela stále odísť, nedarilo sa ani zapáliť jej symbol. Až po niekoľkých pokusoch ju zapálili a stovky Púchovčanov sledovalo jej cestu dole Váhom.
Odprevadili zimu a zároveň privítali jar. Dievčatá pri Váhu ozdobili stuhami „letečko“, ktoré je symbolom jari a so spevom ho priniesli k najstaršej lipe pri kostole.
Symboly zimy a jari
Bohyňa zimy
Morena bola staroslovanská bohyňa zimy a smrti, ktorej vláda sa končila na jar. Aj dnes je tradičným rituálom pri rozlúčke so zimou vynášanie Moreny a jej upálenie alebo utopenie. Staroslovanskou bohyňou jari a života bola Živa, sestra Moreny. Prebúdzala sa na jar a jej vláda končila jeseňou.
Letečko
Táto pučiaca či zelená halúzka ozdobená stužkami symbolizovala blížiacu sa jar a bola protipólom Moreny. S letečkom chodili v minulosti dospievajúce dievčatá, najčastejšie po zničení Moreny, aby hospodárom zaželali dobré hospodárstvo a zdravie v rodine. Niekedy s ním len prešli cez dedinu, aby oznámili príchod teplejších dní.