PÚCHOV. Motívom tohtoročnej literárnej túry sú Emócie, výber literárnych diel prispôsobili čitateľskému publiku všetkých vekových kategórií. Organizátori pripravili pre návštevníkov, okrem tradičného losovania o knižné ceny, i scénické čítanie. Vyvrcholením programu bol koncert kapely Juraja Vačka.
Na piatich miestach
Pre záujemcov pripravili päť rôznych miest, kde si mohli vypočuť úryvky z piatich knižných titulov. Novým stanovišťom oproti minulým ročníkom sa stala bývalá väznica na Mestskom úrade, kde Miroslav Malina predčítal z knihy Slon mizne a návštevníci na vlastnej koži pocítili ilúziu samoty. K novinkám patril i CO kryt, v ktorom Katarína Bizoňová a Martina Drábiková predstavili neobyčajným, scénickým čítaním titul Vojna nemá ženskú tvár.
Emócie
Základnou myšlienkou tretej Noci s literatúrou sa stali Emócie, ktorých všetky podoby, ako nádej, viera, spokojnosť, samota, intimita, strach, zdesenie, láska i ľúbenie, vystihli práve vybrané knižné tituly.
Ako povedala režisérka kultúrneho podujatia Lucia Panáčková, rok čo rok sú prípravy oveľa ľahšie. „Ako prvú sme si opäť zvolili tému. Z emócií sme vybrali pozitívne i negatívne, a k tým sme následne hľadali jednotlivé tituly. Ku konkrétnym knihám a emóciám prirodzene vyplynulo, akí ľudia sa na ich predčítanie budú svojou osobnosťou hodiť,“ vysvetlila.
Pre malých i veľkých
Na organizácii akcie sa už tradične podieľalo i Divadelné štúdio Červené vankúše. Ťažšie témy čítali väčšinou dospelí – „starí divadelníci“. V kinosále Domu kultúry Púchov sa k malému okrúhlemu stolu a lampe na čítanie usadila Mária Gáboríková z považskobystrickej mestskej knižnice, ktorá svojím príjemným, rozprávkovým hlasom predčítala z knihy Strom, ktorý dáva, prezentujúc nádej, vieru a vôľu. „Povedali sme si, že Máriu Gáboríkovú musíme do projektu zapojiť, pretože nás zaujala svojou milotou a dobrotou. Už keď vošla do miestnosti, prišlo s ňou aj slnko a povedali sme si, že tu tento rok naozaj musí byť,“ povedala Lucia Panáčková.
Okrem toho, že Mária Gáboríková v knižnici číta deťom z iných literárnych diel, ona sama je autorkou dvoch detských kníh (Zvedavé húsky, Čudo čudovaté, pozn. red.) „Príbeh, ktorý sme teraz čítali, je úžasný. Myslím si, že ešte krajšie je dávať ako prijímať. Pokiaľ sú deti vnímavé, tak si uvedomujú, že možno i hlasom rozlíšiť, či je človek dobrý alebo zlý a je dôležité im aj toto povedať,“ hovorí Mária Gáboríková.
Literatúra patrí k spôsobu života
V predajni kreatívnych potrieb Zvonček tandemovo predčítali z knihy Listy Milene Eňa a Petr Joachymstálovci. Lásku, ľúbenie a milotu prezentovali v československom jazyku, čo vďačne spestrilo pôžitok z ukážky: „Keďže manžel je z Moravy a ja odtiaľto, vznikol nápad, že by to mohlo zaznieť československy, iba v závere som si ja svoju reč prehodila do češtiny. Osobne si myslím, že je veľmi dobré, keď sa kombinujú oba jazyky, pretože súčasné deti češtine veľmi nerozumejú, “ ozrejmuje Eňa Joachymstálová.
V prvom kole čítania publikum vraj najskôr nepochopilo, že ide o jeden súvislý text a nie dialóg. Zároveň však dodáva, že Franz Kafka je naozaj ťažko stráviteľný a pochopiteľný svojím naratívnym štýlom. „Literatúra bola odjakživa našou súčasťou, teraz je zatlačená do úzadia modernými technológiami. Myslím si, že keby deti odmalička častejšie čítali, súčasná generácia by mala i viac čo povedať, pretože mnohokrát v knihách otočených hore nohami hľadajú enter, aby ju čo najrýchlejšie prelistovali,“ doplnila Joachymstálová.
Marec – mesiac knihy
Marec ako mesiac knihy vznikol predovšetkým z myšlienky podporiť trvalý záujem o knihy. S tým už po viac ako šesťdesiatich rokoch od jeho vyhlásenia nemajú problém ani mladší či starší návštevníci púchovskej literárnej noci: „Knihu Vojna nemá ženskú tvár som čítala pred dvoma rokmi a bola som skutočne zvedavá, ako sa podarí predčítajúcim zachytiť ten strach a úzkosť, ktorú vyvoláva. Po scénickom čítaní odchádzam plná dojmov a ešte teraz mi naskakuje husia koža,“ povedala účastníčka Sandra.
Na detskú literatúru si prišli posedieť i maturanti. „Prešiel som i tie vážnejšie stanovištia, a z pohľadu prednesu ma dostala pani Gáboríková s nadčasovým príbehom pre deti i dospelých, o štedrom strome a nespokojnom chlapcovi,“ povedal Oliver.
Snahou organizátorov bolo posunúť Noc s literatúrou zase o kus vpred, a ako dodáva i sama Lucia Panáčková, verí, že sa im to týmto ročníkom znovu podarilo. To potvrdzuje i fakt, že počet poslucháčov sa na jednotlivých stanovištiach zvýšil a komorné priestory jednotlivých čitateľských zastávok boli plne obsadené.
Autor: Laura Krošláková