Drotárstvo učí aj v Tichomorí

Keby ste náhodou leteli filipínskymi či čínskymi aerolinkami, dostanete sa možno k zaujímavému suveníru. Drôtenému anjelovi s perličkami. Vyrábajú ich síce filipínske deti, ale za pomoci slovenského lektora z Beluše.

S deťmi na FilipínachS deťmi na Filipínach (Zdroj: Archív Milana Jankoviča)

BELUŠA. Milan Jankovič zapletá. Očko po očku. Nepotrebuje však ihlice, ani háčik. Jeho pletenie je z tvrdšieho, chlapskejšieho materiálu. Z drôtu. Drotárči už sedemnásť rokov, začal, keď mal šestnásť. Jeho Krista v životnej veľkosti obdivovali aj na Filipínach. Momentálne vzniká Panna Mária. Zhotoviť chce tiež trojrozmerné dielo s výjavom poslednej večere.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najlepšia je práca s drôtom

Milan Jankovič je mladý muž, ktorý srší obrovským optimizmom. Venuje sa úpravám sadov a záhrad, košikárstvu, ako mladší sa dostal v Prahe aj k modelingu. Najviac ho však chytila práca s drôtom. Vytvára diela z materiálu, ktorý je pre našu krajinu symbolický. Veď slovenskí drotári kedysi precestovali celý svet a ich prácu si veľmi vážili.

SkryťVypnúť reklamu

Mladý muž teraz tiež cestuje. Nie však preto, aby drôtoval hrnce. Cestuje, aby naučil charakteristické slovenské remeslo aj ľudí ďaleko od rodnej krajiny. A deťom dáva drôtenú nádej na iný život.

Drôtení anjeli a iné vecičky

Na Filipíny sa vybral Milan Jankovič naposledy na pol roka. Bola to už jeho tretia návšteva. Prešiel aj so svojimi priateľmi z Filipín viacero škôl, v každej strávil asi týždeň. Dve boli pre hluchonemé deti. „Učil som ich základné drotárske techniky. Spolu sme vyrábali malého anjela z drôtu. Malo by sa to potom predávať v lietadlách, aby sme pomohli deťom aj školám. Zároveň sa naše drotárske umenie dostáva takto do sveta,“ hovorí mladý muž.

Prečítajte si tiež: Keď jej zistili ťažkú chorobu bola tehotná, zdôrazňuje prevenciu Čítajte 

Ak sa človek rozhodne pre dobrú vec, stávajú sa v živote aj krásne náhody. S riaditeľom filipínskych aeroliniek sa zoznámil napríklad na večierku, kde ho pozvali priatelia. Slovo dalo slovo a prišlo k dohode. Milan verí, že sa naplní a pomôže tak deťom. „Po základnej škole majú problém nájsť si prácu. Buď by robili na farmách, nejaké pomocné práce, alebo by sa len bezcieľne túlali po uliciach,“ hovorí Milan.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta k sebestačnosti

Milan Jankovič hovorí, že na Filipínach pôsobia všelijaké nadácie, ktoré sa snažia pomôcť deťom v núdzi. „Ja som im chcel dať niečo, aby boli sebestačné,“ zdôvodňuje svoje pohnútky.

Deti by však nevyrábali len predmety z drôtu, ale aj rôzne ich charakteristické spomienkové predmety. Tiež by sa venovali výrobe ratanového nábytku z prírodného aj umelého ratanu. Slovenský remeselník totiž učil malých Filipínčanov aj techniky pletenia z prútia. Pletenie z drôtu a prútia je dosť

Prečítajte si tiež: Putovanie v znamení slivky Čítajte 

podobné. „Keď videli, čo dokážu za hodinu urobiť, boli deti veľmi prekvapené, veľmi ich to tešilo. Bolo to pre nich niečo exotické.“ Ako zručného remeselníka, ktorý rád odovzdáva svoje skúsenosti, ho poznajú aj vo viacerých slovenských školách. Na Filipíny sa chce mladý muž vrátiť, aby tu vyučil aj svojich nástupcov.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta k drotárstvu

Milan Jankovič začínal ako každý výrobou menších vecí z drôtu. Robil vázičky, misky, svietniky aj šperky. „V Beluši bola v 18. storočí škola pre remeselníkov, vychýrená aj v Európe. Môj pradedko tam robil majstra a môj dedko chcel, aby som sa naučil remeslo. Mal som trinásť rokov a išiel som tam. Učil som sa rýchlo a už ako šestnásťročný som robil inštruktora pre ďalšie kurzy.“

Aj menšie veci, Kristus je už naozaj kumštom

Po menších predmetoch, ktoré vyrobil, prišli čoskoro tie väčšie. Keď chodí učiť deti po školách, nosí so sebou napríklad obrovského drôteného žraloka. Vytvoril aj dielo, ktoré je v drotárskej obci naozajstným kumštom. Sochu drôteného Krista. „Je vysoká asi 1,8 metra a váži 31 kilogramov,“ hovorí mladý muž. Keby sme rozložili drôt, ktorý je v nej zmotaný, natiahnuť by sa dal na neuveriteľných 16-tisíc metrov.

Krista robil dvanásť a pol mesiaca. Sochu potom ešte povrchovo upravoval. Celá výroba diela tak trvala asi 13 mesiacov. „Robil som celé dni. Už som ani nevedel, do akej polohy sa mám dať. Príšerne ma bolel chrbát. Pri práci som sedel, stál, dokonca aj ležal,“ spomína si. Čím väčší kus však mal za sebou, tým viac ho to hnalo dopredu.

„Mal som ho sebou aj na Filipínach. 26. decembra 2014 ho požehnali v Manile, v Malate Church,“ hovorí Milan.

Sochy, ktorá bola vystavená, sa chcel podľa mladého drotára každý dotknúť, chytiť si ju. Zahraniční turisti mu dávali dokonca lukratívne ponuky, aby sochu predal. Zdalo sa im to nezvyčajné. Milan však nerobí tieto diela na predaj.

Energia a chuť do práce na ďalšej soche

Cesta po Filipínach nabila mladého drotára energiou. Zistil, že to, čo robí, má význam. Odhodlal sa na ďalšiu umelecky a remeselne náročnú úlohu, urobiť sochu Panny Márie. „Pozeral som omše z Fatimy a videl som na nich zaujímavú sochu Panny Márie. Bola z kovu. Pôsobila veľmi nadpozemsky, ako sa leskla. Ja by som chcel urobiť niečo podobné, ale z drôtu,“ hovorí mladý

Prečítajte si tiež: Známe hodiny majú svoju menšiu dvojičku Čítajte 

muž a vysvetľuje, ako bude vytvárať svoje nezvyčajné dielo. „A srdce by mala krištáľové. Chcem, aby sa zviditeľnilo nielen slovenské drotárstvo, ale aj sklárske umenie.“

Zo sochy mal mladý drotár hotovú v čase našej návštevy hlavu. Celé dielo chce dokončiť na jeseň. Panna Mária bude vysoká 1,7 metra a ťažšia ako Kristus, lebo bude mať aj veľa závojov.

„Ak pôjde všetko dobre, vystavovať by som ju chcel po Slovensku. Rád by som ju však ukázal aj vo Francúzsku, Ríme a pocestuje so mnou zase aj na Filipíny.“

Dielo na šesť rokov

V Tichomorí by opäť rád nejaký čas pobudol, aby si vychoval svojich inštruktorov. Potom sa plánuje vrátiť na Slovensko a pustiť sa do ďalšieho diela z drôtu. Tu už bude postáv viac. Pôjde totiž o výjav Poslednej večere. Túto prácu odhaduje na šesť rokov a potrebovať bude aj pomocníkov, ktorí by mu pomáhali s menej náročnými vecami.

O prvej ceste na Filipíny a socha na cintoríne

Milan spomína, ako sa dostal do Prahy, kde sa venoval modelingu. Tam sa zoznámil s filipínskym dizajnérom. Často s ním spolupracoval. Zaujímal sa aj o históriu, cez ktorú sa dostal k ďalším priateľom a kontaktom.

Potom prišla ponuka od Filipínčanky, ktorá organizuje zájazdy pre strednú Európu. Zaujalo ju, čo mladý Slovák robí a onedlho prišla prvá cesta na Filipíny. Tie si jeho srdce celkom získali. Hlavne pre srdečných a spontánnych ľudí, ktorí tu žijú.

Mladý Belušan však nezabúda ani na svoju rodnú obec. Aj tu nájdete jeho sochu. Na miestnom cintoríne. Tento Ježiš je menší, ale rovnako zaujímavý. Ak si ho chcete pozrieť, odporúčame vybrať sa sem za tmy. Má totiž aj svietiace srdce.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 18 289
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 855
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 721
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 361
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 617
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 2 912
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 603
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 553
  1. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  2. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  3. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  4. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  5. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  6. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  7. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  8. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 726
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 311
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 72 817
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 662
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 676
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 546
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 730
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 493
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Ilustračné foto, Jasmínka.

Pozrite si milé zábery našich najmenších.


Ilustračné foto

Najvyššia chorobnosť na ARO bola minulý týždeň v TSK v okrese Trenčín.


TASR
Dielo Reflexe na Signál festivale v Prahe

Prvý ročník Light Art Festivalu premení mesto na veľkú svetelnú galériu.


Prehľad výsledkov, komentárov, hráčov zápasu a tabuliek od II. po VIII. ligu.


  1. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  2. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  3. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  4. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  5. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  6. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  7. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  8. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 726
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 311
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 72 817
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 662
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 676
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 546
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 730
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 493
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu