POVAŽSKÁ BYSTRICA. Detské divadelné súbory nemajú veľa možností prezentovať sa na verejnosti, ani porovnávať sa so svojimi rovesníkmi. Veľkou príležitosťou pre ne je preto Rozprávkové javisko, ktoré každý rok pripravuje Považské osvetové stredisko.
Je to čoraz ťažšie
Väčšina súborov je už stálicou, menia sa len ich členovia. Medzi ne určite patrí aj detské divadelné štúdio Ochotníček z Púchova. Jeho vedúcim je od roku 1991 Peter Hudák. Dlhoročné skúsenosti pravidelne zúročuje na súťažných prehliadkach, aj keď priznáva, že je to čoraz ťažšie. „Čím ďalej tým ťažšie sa motivujú deti, ktoré sú už tínedžermi. Osobne nie som veľmi spokojný s tým, kam sme sa dostali. Ja už nemám toľko voľného času, ani deti už nie sú také disciplinované,“ povedal.
Ochotníček sa na prehliadke predstavil s hrou Sedem havranov. „Mne sa veľmi páčili filozofické východiská, ktoré ponúkla sfilmovaná rozprávka o siedmich zhavranelých bratoch. Preto sme sa snažili tému spracovať vážnejšie aj my. Vniesli sme do nej myšlienku potreby rodiny, spolupatričnosti v nej, empatie, obetí a vnímania rodiny ako základu pre každého z nás. Druhou paralelou je vnímanie slova, ktoré dokáže urobiť veľa zlého,“ vysvetlil s tým, že chcel najmä deťom ukázať, že sa nemajú pozerať na ostatných, ale na seba, ako sa správajú.
Na tvorbe sa podieľali aj deti
K stáliciam patrí aj detský divadelný súbor Bebčiná z Novej Dubnice. Vedúca malých divadelníkov Miriam Martináková prišla na prehliadku s dvomi kolektívmi. Aj ona má s prácou s deťmi dlhoročné skúsenosti. „Veľmi si vážim robotu

každého, kto pracuje s deťmi,“ povedala.
S vystúpeniami oboch kolektívov bola spokojná. Menšie deti sa predstavili s hrou Kto šetrí, má... Martináková spresnila, že vznikla na základe rozhovoru s deťmi, ako si sporia. „V hre prezentovali naozaj svoje myšlienky.“
Opäť aj so súborom
Súbor Domino z Považskej Bystrice chodieval na prehliadku pravidelne, ale v poslednom období len so scénickými miniatúrami. Tie si pripravil aj teraz. Predstavili sa s nimi Karolínka Oselská, pre ktorú to bola premiéra, a už skúsená divadelníčka Natália Filová.
Po troch rokoch na javisku vystúpil aj súbor Domino. „Je to mladý súbor, tak som mala malú dušičku. Ich skúsenostiam zodpovedala aj nenáročná hra Ne-osamelá. Pre deti to bola zároveň aj premiéra. Ale musím povedať, že boli veľmi zlaté,“ povedala vedúca súboru Eva Žibrúnová.
Nebolo to jednoduché
Divadelné súbory v našom regióne majú tradične veľmi vysokú úroveň, čo potvrdila aj členka poroty Elena Bakošová. „Inscenácie, s akými sa súbory predstavili na tomto ročníku, sú doslova zázrakom. Veľmi ťažko sa nám rozhodovalo, čo je len potvrdením mojich slov, že kvalita inscenačnej práce, výberu, práce s deťmi je skvelá a je vzorom pre celé Slovensko,“ zhodnotila súťažiacich.

Odborná porota odporučila na postup do krajského kola súbor Bebčina z Novej Dubnice za inscenáciu Nech lietajú. Zhodne na druhom mieste skončili detské divadelné štúdio Ochotníček a jeho Sedem havranov a Bebčiná Kto šetrí, má... „Keďže je obmedzený počet účastníkov krajského kola, vzhľadom na domáce zázemie sme odporučili ako druhého postupujúceho súbor Ochotníček. Okrem súborov na krajskú prehliadku postupujú v scénických miniatúrach Karolína Oselská a Natália Filova z Domina,“ povedala Bakošová.
Krajské kolo organizuje opäť Považské osvetové stredisko a uskutoční sa 20. apríla v Púchove. „Víťaz postúpi do celoslovenského kola v Šali,“ dodala Mária Martikáňová z osvetového strediska.
Dospelí pre deti
Súťaž o postup na krajskú prehliadku Tália pod Bojnickým zámkom mali aj dospelé súbory, ktoré hrajú pre deti. Na nej zastupoval náš región súbor Divadlo M z Púchova.