BRVNIŠTE/ZUBÁK. Od minulého týždňa majú v obci prístroj, vďaka ktorému sa už raz podarilo zachrániť ľudský život. Veliteľ miestnych hasičov Marián Jágrik hovorí s úsmevom na tvári, že mali svoje, brvnišťské fondy. Pozbierali sa dobrovoľní hasiči, ale aj veľa ľudí z dediny.
Udalosť v obci
Brvništskí hasiči chcú byť viac nápomocní aj pri záchrane ľudských životov. Minulý rok absolvovali kurz prvej pomoci. Už tam padol návrh zadovážiť do obce defibrilátor. V myšlienke ich posilnila aj udalosť, ktorá sa stala v obci.

„Defibrilátor už raz zachránil ľudský život. Starší pán, ktorý pozeral doma televízne noviny, zrazu odpadol. Doma bol, našťastie, syn. Starého pána začali ihneď resuscitovať, no nedarilo sa im. Volali aj záchranku, ale do Brvnišťa je to dosť ďaleko,“ spomína si na udalosť z minulosti veliteľ miestnych hasičov Marián Jágrik. Dodáva, že nakoniec pomohla zdravotná sestra zo záchranky, ktorá býva v obci.
„Keď jej telefonovali, prišla rýchlo a mala so sebou aj defibrilátor. Starému pánovi ho hneď nasadili. Po dvoch výbojoch prišiel k vedomiu. Do príchodu záchranky už normálne komunikoval,“ hovorí Jágrik s tým, že ktovie, ako by to všetko dopadlo, nebyť zdravotnej sestry, ale aj prístroja.
Zbierka
Táto udalosť hasičov len utvrdila v tom, že takýto prístroj v obci potrebujú. Zdroje na kúpu však nemali. Začala najprv dobrovoľná zbierka medzi nimi a nakoniec sa pridali aj obyvatelia obce.

Peniaze vyzbierali nielen na kvalitný prístroj, ale aj na zaškolenie hasičov a verejnosti, aby s ním vedeli správne zaobchádzať.
„Nezáleží, kto koľko dal. Podstatné je, že ľudia radi prispeli na dobrú vec. Ceníme si každé jedno euro,“ hovorí veliteľ dobrovoľných hasičov.
Budú si istejší
Daniel Šamaj, referent mládeže v hasičskom zbore, dodáva, že pri záchrane života ide často o sekundy.
„Budeme si istejší, keď pôjdeme pomáhať. Toto je veľmi užitočná pomôcka pre záchranu života,“ hovorí s tým, že aj vďaka nej budú môcť určite lepšie naplniť poslanie, ktoré ich zaväzuje.
Ocenili aktivitu
V dedine organizujú veľa podujatí, kde sa stretáva množstvo ľudí.
Aktívni sú aj hasiči, niekde priamo organizujú alebo pomáhajú. Aj pri takýchto podujatiach sa nový prístroj môže hodiť.
„Určite je to dobrá vec, ak môže zachrániť životy. Aj môj manžel mal už problémy. Môžeme pokojnejšie spávať,“ povedala obyvateľka obce Vlasta Jágriková. Milan Santuš si myslí, že pomôcť môže hlavne starším ľuďom, ktorí sú často sami.
O prospešnú vec ide aj podľa Jozefa Pobočíka. „Môže byť na osoh, hlavne ak sú v rodine ľudia, ktorí majú problémy so srdcom a tlakom. Tak je to aj u nás. Takže je to fajn,“ konštatuje mladý muž.
Dobrý nápad
Starostka obce Dagmar Mikudíková hovorí, že v Brvništi majú veľa dôchodcov a aktivita hasičov bola veľmi rozumná vec. „Starých ľudí máme vyše tristo a vek

je pri problémoch, kde môže prístroj pomôcť, tiež určujúci faktor. Myšlienka, ktorá napadla hasičom, je úžasná. Patrí im naozaj veľké poďakovanie,“ hovorí starostka.
Než dorazí do obce sanitka z väčšej diaľky, defibrilátor môže pomôcť.
Rýchlu zdravotnú pomoc zrušili v Papradnianskej doline približne pred piatimi rokmi.
Majú ho aj inde
V okrese je Brvnište pravdepodobne prvá obec, kde si zadovážili takýto prístroj. V púchovskom regióne bola prvá lastovička v Zubáku. Majú ho od jesene minulého roka.
„Oslovili sme niekoľkých podnikateľov a tí radi prispeli. Chvalabohu sme ho ešte nepotrebovali,“ hovorí starosta Pavol Gelo. Pred kúpou prediskutovali vec s lekárom zo záchranky aj s primárom interného oddelenia považskobystrickej nemocnice. „Keď bude prístroj aj rok či dva nepoužitý, a potom pomôže, čo i len raz, je to dobre,“ dodáva Gelo.
V prípade záchrany života ide podľa starostu o minúty a rýchla zdravotná pomoc je až v Púchove, Beluši alebo Ilave, považskobystická či trenčianska nemocnica tiež dosť ďaleko.