POVAŽSKÁ BYSTRICA. Bytovky na Kukučínovej ulici, ktoré staval súkromný investor, patria od januára mestu. Ľudia dostali kľúče, platia nájom, v bytoch však nie je elektrina. Správca hovorí, že zhotoviteľ, teda súkromná firma, ktorá ich stavala, pravdepodobne nepodal žiadosť podľa správcu bytov na Stredoslovenskú distribučnú. Ide o energetickú spoločnosť v stredoslovenskom regióne, ktorá distribuuje elektrickú energiu.
Sprchujú sa pri sviečke alebo baterke
Mladá mamička Lenka, hovorí, že v nájomných bytovkách sú bez elektriny. „Pomáhame si ako sa dá. Chodíme občas prespávať aj k rodičom,“ hovorí. Sprchuje sa aj s deťmi pri sviečke alebo baterke. Variť, prať, zapnúť chladničku nemôžu. „Je to choré," dodáva. Zvončeky fungujú, na schodišti sa svieti, v bytoch nie. „Keď sme si chceli niečo robiť v byte, museli sme si požičiavať špeciálne vŕtačky na baterky. Sú to všetko peniaze navyše,“ hovorí Lenka.
Keď prídu deti z tréningov rýchlo robia úlohy pokiaľ je svetlo a neskôr svietia sviečkou. „Je trištvrte na deväť a ideme spať. Keď si chceme niečo prečítať, pomôže baterka.
Deti niektoré situácie považujú za romantické. Nie však raňajky, keď im chýba teplé kakao, lebo niet na čom zohrať mlieko. V bytoch je totiž elektrický sporák. „Nemôžeme si dopredu nakúpiť, či navariť. Nefunguje chladnička a teraz, keď už je teplejšie, mohlo by sa všetko pokaziť,“ hovorí Lenka.

Nevarí, neperie
Pani Zuzana potvrdzuje, že elektrina skutočne nefunguje.„Na elektrárňach mi povedali, že oni sú len dodávatelia a že elektromery ešte nemáme nahodené. Nájom sme však zaplatiť museli. Nevarím, neperieme alebo len v rukách,“ hovorí a kladie si otázku, ako im mohli dať kľúče a chcieť, aby platili nájom. „Nechápem to,“ dodáva Zuzana.
Pri malých deťoch je to zlé
Iný obyvateľ bytoviek sa pri otázke, ako sa býva bez elektriny len usmial. „Je to čudné, čo sa stalo, lebo nájom už platíme. Povedali nám, že sa na niečo pozabudlo,“ prezradil mladý otec Rasťo. Dodal, že pri prihlasovaní elektriny majú všetky inštitúcie navybavovanie lehoty, tak si možno počkajú aj dva mesiace. „Ak sú dve malé deti, je to dosť zlé. Prať, žehliť musíme u svokry alebo u mojich rodičov,“ dodáva.
Podľa Rasťa však prináša chýbajúca elektrina aj výhody. „Chalani zaľahnú skoro a spia. Žiadna televízia, počítač.“
Ako je to s bytovkami?
Bytovky staval súkromný investor. Pri príspevku zo štátu a úvere zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) použili iný postup, aký bol zaužívaný pri výstavbe nájomných bytoviek doteraz. Súkromná firma postavila
byty, po skolaudovaní objektov mesto požiadalo Štátny fond rozvoja bývania o úver a ministerstvo dopravy a výstavby o dotáciu. Po splnení podmienok a po prebehnutí všetkých administratívnych úkonov obe inštitúcie previedli finančné prostriedky na účet predávajúcemu, súkromnej firme. Majiteľom bytoviek sa stalo mesto, ktoré spláca aj úver.