PRUŽINA. Od vyvieračiek, ponorov a iných krasových javov v Strážovských vrchoch nie je ďaleko k jaskyniam.
Tie sú spolu s vodou špičkovej kvality podľa predsedu Slovenskej speleologickej spoločnosti Bohuslava Kortmana najväčším bohatstvom obce.
Stovky možno ešte neobjavili
„V okolí Pružiny objavili jaskyniari asi 150 krasových jaskýň, ďalšie desiatky možno čakajú na objavenie. Ide väčšinou o menšie jaskyne puklinového charakteru, ktoré nie sú prístupné verejnosti,“ povedal Kortman.
Výnimkou je podľa neho niekoľko výnimočne veľkých jaskýň.

„V 90. rokoch sme napriek skeptickým vyjadreniam krasológov, geológov a hydrológov objavili na Strážove vo výške viac ako tisíc metrov novú jaskyňu – Četníkovu svadbu, ktorá sa každým rokom rozrastala a dnes má už asi 1200 metrov. Jej priestory sú porovnateľné s mnohými známymi jaskyňami na Slovensku,“ povedal Kortman.
Posledné skúmania naznačujú, že Četníkova svadba ešte neodhalila celé svoje tajomstvo a je pravdepodobne prepojená s ďalšími jaskyňami.
Strážovské vrchy nie sú na jaskyne až také bohaté ako napríklad Slovenský kras, no práve pestrosť reliéfu, geomorfologická tvárnosť je veľmi typická pre Strážovské vrchy, čo sa prejavuje nielen na povrchu, ale aj v podzemí.
Najväčšími jaskyňami v okolí Pružiny sú Dúpna, Četníkova svadba, Jánošíkova jaskyňa, Otcova jaskyňa, Priepasť medzi kačkami a Strážovská priepasť. Sprístupnené sú len čiastočne s časovým obmedzením.
„Niektoré z nich sú hlboké priepasti, takže nie sú prístupné pre bezpečnosť turistov. Druhým dôvodom sú vzácne živočíchy a útvary, ktoré sa v jaskyniach skrývajú. Napríklad v pružinskej Dúpnej jaskyni žije deväť druhov netopierov,“

zdôvodnil Kortman ochranu jaskýň, ktoré už roky objavujú členovia považskobystrického jaskyniarskeho klubu Strážovské vrchy spolu s kolegami z Dubnice nad Váhom.
Neoceniteľný drahokam voda
Ďalším neoceniteľným pokladom okolia Pružiny je podľa Kortmana miestna voda.
Ako zdroj pitnej vody ho využívajú nielen okolité obce, ale aj Púchov či Dubnica nad Váhom.
Časť z nej sa vo firme niekoľko kilometrov pod Pružinou spracováva na komerčné účely.
Podľa odborníkov je to jedna z najkvalitnejších vôd na Slovensku, nepotrebuje žiadnu úpravu a ak sa aj upravuje, tak len preto, aby splnila štátne normy.
K raritám najvyššieho vrchu Strážovských vrchov Strážova patrí podľa Kortmana skutočnosť, že má niekoľko vrcholov, z ktorých každý má viac ako tisíc metrov a stretávajú sa na nich hranice piatich okresov – Ilavského, Púchovského, Považskobystrického, Žilinského a Prievidzského.