Možno vzrušenie pre rodiča, ale otrava pre dieťa. Odmietajú to

Sú rodiny s deťmi, pre ktoré je trávenie voľna v nákupno-zábavných centrách pravé orechové. Priniesla to doba, ktorá ženie ľudí do spotreby. Niekto tomu prepadne, niekto nie.

S deťmi sa na víkend treba vybrať do lesa. Určite je to lepšie, ako tráviť ho v obchodno-nákupnom centre. Tieto deti strávili s rodičmi niekoľko dní na ceste hrebeňom hôr. S deťmi sa na víkend treba vybrať do lesa. Určite je to lepšie, ako tráviť ho v obchodno-nákupnom centre. Tieto deti strávili s rodičmi niekoľko dní na ceste hrebeňom hôr. (Zdroj: ARCHÍV IVY SEMANČÍKOVEJ)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Skupina mamičiek sa rozhodla bojovať proti fenoménu nakupovania aj filmom, ktorý sa premietal na rôznych festivaloch o horách a cestovaní. Film S deťmi cez hory natočili mladí filmári Matej Andraško a Martin Kukučka.

„Je to životné nastavenie. Ak si raz človek povie, že chce ísť do lesa, bude tam chodiť aj napriek tomu, že má malé dieťa. Nedá sa inak.“ To sú slová Ivy Semančíkovej, ktorá ako jedna z mamičiek absolvovala detsko-rodičovskú hrebeňovku. Spali v stane, nepotrebovali kopec vecí na hranie, lebo príroda je veľké hračkárstvo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prečítajte si tiež: Najviac platíme za potraviny a bývanie, najmenej za vzdelanie Čítajte 

Rodinkám, ktoré takto strávili víkend, nesedia nákupné centrá a už vôbec nechápu ten prívlastok zábavné.

Tráviť čas v takýchto zariadeniach vôbec nepovažujú za zábavu. Iva zároveň popiera, že by patrili k fanatickým bio ľudom. „Žijeme normálne v meste, ale pnutie k prírode tu je,“ hovorí Iva.

O svojom putovaní po horskom hrebeni natočili aj film, aby dali ľuďom návod, ako sa odtrhnúť od konzumu. Tiež aby im dodali odvahu, že sa to dá, aj keď nikdy do prírody nechodili a majú malé deti. V lese je určite oveľa menej nástrah, ktoré môžu deťom ublížiť, ako v nákupno-zábavnom centre. Film zožal veľký úspech na festivale Horomilfest.

Prečítajte si tiež: Súťažia hlavne deti, podujatie na Kohútke však čaká zmena Čítajte 

Prívlastok zábavné nechápe

Iva Semančíková bola vo veľkom nákupno-zábavnom centre len raz v živote.

„Bolo to pre prebaľovanie a myslím, že v Žiline. Predpokladala som, že tam budú mať prebaľovací pult. Danko mal vtedy asi šesť týždňov,“ hovorí mladá mamina.

SkryťVypnúť reklamu

K prívlastku zábavné centrum má vážne výhrady. „Nemyslím si, že by obiehanie obchodov bola pre deti zábava. Potrebujú podnetné prostredie, kde si môžu nájsť niečo, aby sa mohli zahrať, objavovať. Ak im maminy dovolia, aby si v obchodoch robili, čo chcú, určite by si aj tam našli spôsob, ako sa zabaviť. Len čo obsluha obchodu?“ pýta sa Iva.

Dodáva, že zostáva len obmedzenie, teda sedenie v kočiari alebo postávanie pri rodičoch. Nekonečná nuda. Druhá vec sú podľa Ivy detské kútiky. „Neviem však, ako to v nich funguje, lebo my tam nechodíme. Neviem, či by tu môj syn vydržal sám,“ hovorí Iva. Podľa nej nie je v poriadku, ak ide rodič do detského kútika cielene, aby sa dieťaťa zbavil na niekoľko hodín, aby mal čas pre seba.

„Je to pomsta voči malému človeku, ktorý je odrazu sám, bez rodiča, s ktorým túži tráviť voľný čas. Ono sa vie samo zahrať, ale prítomnosť mamy či ocina potrebuje. Samozrejme, ak si človek potrebuje nutne niečo kúpiť, tak na chvíľu to neublíži, ale na dlhý čas to neuznávam.“

SkryťVypnúť reklamu

Trávenie času v uzavretom priestore, keď nie je dieťa na čerstvom vzduchu, nie je dobré ani po fyzickej stránke. Takéto deti môžu trpieť nechutenstvom. To Semančíkovci nepoznajú.

„Nemáme problémy, že by Danko nechcel jesť. Mám aj to šťastie, že má danú chuť k jedlu aj geneticky. Ak sú však maminy, ktoré majú s týmto problém, ťažko môžu očakávať, že sa to po pobyte v obchodno-zábavnom centre zlepší.“

Prečítajte si tiež: Vynovili ihrisko, budovali ho iní mladí ľudia z grantu Čítajte 

Prírodné prostredie

Semančíkovci chodia pravidelne na výlety do prírody aj s inými rodičmi a ich deťmi. „Pobyt na čerstvom vzduchu a fyzická námaha, ktorú musia deti vynaložiť, podporuje ich chuť do jedla. Tiež ak vidia jesť iné deti, skôr sa aj ony najedia.“

Prírodné prostredie je navyše podľa Ivy veľmi podnetné a prirodzene. Stále sa tam niečo nájde. Nepotrebujú hračky. Stačí palica, kvietky, voda, kamienky... „So všetkým, čo dieťa obklopuje, sa vie zahrať,“ vysvetlila Iva. „Dieťa je veľmi tvorivé, nájde si, čo ho zaujíma. A žiadny rodič určite s ním preto nepotrebuje chodiť do nejakého nákupno-zábavného centra. Tam zábavu podľa mňa nenájdu. Chápem, že niekto môže mať paniku z toho, ak by mal ísť na výlet do prírody, že čo tam bude s dieťaťom robiť.“

Ak nemal taký návyk, dokáže sa podľa Ivy rýchlo adaptovať. Možno aj za pomoci dobrej partie. „Vrelo to všetkým odporúčam. Sú to nádherné chvíle. Nejde o to prekonať závratné vzdialenosť, ale dať dieťaťu priestor pre objavovanie, hru v prirodzenom, zdravom prostredí.“

Prečítajte si tiež: Deti budú mať Gulliverovu lyžicu aj iné špeciality Čítajte 

Vlastne len potraviny

Rovnaký názor má mamina Evka Čičkánová. „Chcem, aby z môjho dieťaťa vyrástol vnímavý a slušný človek. Konzum zabíja prirodzenú kreativitu a živosť u dieťaťa,“ myslí si. Pobyt v obchodno-nákup-nom centre môže byť dokonca preň aj stresujúci. Prírodné prostredie dáva možnosti na odpozorovanie toho, ako funguje naozajstný život.

„Tu sa vyvíja zdravo. Preto do nákupných centier nechodíme.“ Nakupovanie vôbec nie je u Čičkánovcov hobby, nezahlcujú si ním zbytočne čas. „Aj nákupy potravín robíme nie často. Radšej niekoľko veľkých. To deti tolerujú, lebo si vtedy môžu niečo kúpiť, na čo majú chuť. Nakupovanie však rozhodne nie je cieľom nášho života, ako nás o tom presviedčajú reklamné pútače či šoty v televízii,“ hovorí Eva.

A oblečenie? To nakupujú málokedy. „Riešime to z druhej ruky, oblečenie mi posúvajú kamarátky. Neznášam chodiť po obchodoch a ani sa to nedá. Keď využijete šatstvo, ktoré sa niekomu už nechodí ešte vy, tak aj recykluje a to je podľa mňa fajn.“

Mánia a stres pred sviatkami a po nich

Eva sa vracia aj k nedávnym veľkonočným sviatkom a nakupovaniu.

„Bola som šokovaná z toho, ako ľudia riešili nedávno vec, že sú cez sviatky zatvorené obchody. Však nikto neumrie, ak nebude dva dni nakupovať,“ hovorí s úsmevom a krúti hlavou nad tým, čo sa dialo v obchodoch deň pred voľnom a po ňom. Človek môže byť podľa mladej maminy rád, že nemusí ísť do práce, môže tráviť čas s rodinou.

„A je to dobré aj pre predavačky, ktoré majú rodinu a potrebuje s ňou byť. Nechápem, ako niekomu vadí, že nebude mať čerstvé rožky. No tak si ich kúpim viac a dám ich do mrazničky. Ráno ich vytiahnem a sú ako čerstvo upečené.“

Užite s deťmi detstvo

Katka Jurdíková si tiež nevie predstaviť, že by mala víkend stráviť v zábavno-nákupnom centre.

„Samozrejme, že človek si potrebuje aj niekedy nakúpiť, ale stráviť tam dva dni? Chodenie po obchodoch a s deťmi nie je pre mňa určite zábavné. Mne samotnej je príjemnejšie vonku a myslím si, že aj mojím deťom,“ vysvetľuje.

Dodáva, že chce, aby boli čo najviac spolu, aby si čas, keď sú deti deťmi, čo najviac ako rodina užili. „Vonku je to fajn, lepšie im aj chutí jesť.“ Odkazuje rodičom: Zabudnite na obchody, vyberte sa radšej na výlet.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na Marka oharka do jarka
  2. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 256
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 10 614
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 236
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 305
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 334
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 929
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 148
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 030
  1. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  2. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  3. Ivan R. V. Rumánek: Chamás či Hamás?
  4. Martin Škopec Antal: Slovenská opozičná politika: "Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa..."
  5. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  6. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 506
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 153
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 67 481
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 226
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 559
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 691
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 309
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 820
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Ilustračné foto

Najvyššia chorobnosť na ARO bola minulý týždeň v TSK v okrese Trenčín.


TASR
Dielo Reflexe na Signál festivale v Prahe

Prvý ročník Light Art Festivalu premení mesto na veľkú svetelnú galériu.


Prehľad výsledkov, komentárov, hráčov zápasu a tabuliek od II. po VIII. ligu.


Ilustračné foto.

Šelmu videli pri cintoríne.


1
  1. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  2. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  3. Ivan R. V. Rumánek: Chamás či Hamás?
  4. Martin Škopec Antal: Slovenská opozičná politika: "Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa..."
  5. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  6. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 506
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 153
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 67 481
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 226
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 559
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 691
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 309
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 820
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu