Druhá najväčšia obec na Slovensku nemá čistiareň, so splaškami je problém

Čistiareň odpadových vôd v Beluši museli zatvoriť. Druhá najväčšia obec na Slovensku nemá zodpovedajúcu čističku, odkanalizovaná je len na osemnásť percent.

Aj končia obsahy žúmp nevedno kde, ľudia ubližujú sami sebe a často o tom ani netušia. Odborníčka na vody varuje. Aj končia obsahy žúmp nevedno kde, ľudia ubližujú sami sebe a často o tom ani netušia. Odborníčka na vody varuje. (Zdroj: PETITPRESS)

BELUŠA. Čistiareň odpadových vôd v obci nestíhala, splašky podľa vodárov nevyhovovali. Uzavreli ju. Belušania musia teraz voziť ďalej, náklady narástli. Ľudia stratili záujem, obsah žúmp končí na neznámych miestach. Považská vodárenská spoločnosť sľubuje, že pripravujú projekty rozšírenia a stavať by mali budúci rok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zámery pri spustení služby

Firma, ktorú zastupuje Michal Martinák, sa zaoberá medzinárodným obchodom s pneumatikami. Pred časom kúpili techniku a začali robiť vývozy žúmp v Beluši. „Kúpili sme auto preto, aby sa stala služba niečím normálnym. Nie je to naša podnikateľská činnosť, robíme niečo úplne iné,“ vysvetľuje Martinák. O zárobku popri činnosti, ktorú robia, sa vraj nedá hovoriť. „Mali sme jednoducho pocit, že dovtedy to robila firma, ktorá nemala potrebné vybavenie a nestíhala kapacitne uspokojiť všetkých záujemcov, ktorí chceli splaškovú vodu zlikvidovať ekologicky,“ vysvetľuje Martinák.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že je všeobecne známe, ako často odpadová voda končí. Že ju vypúšťajú len tak do prostredia. „Kopec ľudí to pustí aj do záhrady alebo k susedom,“ hovorí Martinák s tým, že mal aj osobne zlé skúsenosti, preto začal s poskytovaním služby.

Prečítajte si tiež: Ťažba môže celkom zabiť potenciál rekreačnej oblasti Čítajte 

Vyššie náklady, klesá záujem

Ľudia vyvážali do belušskej čističky. Teraz sem už voziť nemôžu, nútení sú merať cestu do Streženíc pri Púchove. „Ľuďom sa zvýšili náklady a ochota zbaviť sa vody normálne je logicky nižšia. Robí to asi dvadsať eur na jednom vývoze, čo je pre dôchodcov, ale aj bežné rodiny nie malá čiastka, ak majú vývoz robiť viackrát,“ hovorí Martinák. Keď začali so službou, spustili aj kampaň. Snažili sa vysvetliť, čo môže znamenať, ak sa splašková voda púšťa, kde nepatrí. „Veľa ľudí na vývoz nabehlo. Odvtedy, ako sme zvýšili cenu, začína byť problém,“ hovorí Martinák.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvody zastavenia vývozu

Ján Balušík, riaditeľ Považskej vodárenskej spoločnosti, hovorí, že vývoz splaškov do belušskej čistiarne odpadových vôd zastavili z kapacitných dôvodov, ale aj pre kvalitu dovážaných splaškov, ktorá nevyhovovala. „Po kontrolách sme museli pristúpiť k zmene zmluvy. Obyvatelia z Beluše môžu vyvážať splašky k Púchovu, do čistiarne, ktorá kapacitne vyhovuje,“ hovorí Balušík s tým, že táto má tridsaťtisíc ekvivalentných obyvateľov, teda oveľa väčšiu kapacitu ako belušská a kontinuálne narieďovanie.

Naozaj málo

V Beluši to teraz vychádza podľa riaditeľa na jeden až dva fekálne vozy na deň, čo je pri veľkosti obce naozaj málo. „Pri zvozoch predošlej spoločnosti neboli problémy, lebo vývozov nebolo toľko. Môžeme doviezť len toľko, koľko čistička unesie. V Púchove zatiaľ niečo podobné nehrozí,“ hovorí Balušík.

SkryťVypnúť reklamu

Belušská čistiareň ich trápi. „Tento rok ju riešime projekčne. Budem žiadať ako riaditeľ, aby boli vyčlenené peniaze na rozšírenie kapacity. Projekt by sme realizovali budúci rok už stavebne a z vlastných peňazí,“ prisľúbil riaditeľ Balušík. Vstupovať do eurofondov by bolo podľa neho nepriechodné.

Čistiareň v Beluši stavali v 80. rokoch. „Slúžiť mala pre stred mesta a robila sa aj pre diaľnicu. Bolo to dosť chybné, pretože počítali s dažďovými vodami z diaľnice, čo nie je dobré pre čistiareň ani pre nás,“ hovorí Balušík.

Belušská čistička je na 2900 ekvivalentných obyvateľov a obec má 6100 obyvateľov. Riaditeľ Balušík hovorí, že problematika odpadových vôd je zložitý problém a ak sa nebude intenzívnejšie budovať kanalizácia, problémov bude stále viac.

Eurofondy nedostali

Obec Beluša má aj kanalizáciu vybudovanú len na osemnásť percent. Patrí pritom počtom obyvateľov k tým, na ktoré sa vzťahujú záväzky Európskej únie na úplné odkanalizovanie. „V roku 2011 obec vypracovala a podala žiadosť na eurofondy na rozšírenie kanalizácie. Vtedy prišiel papier, že pre nedostatok alokovaných finančných prostriedkov žiadosti nevyhovejú, štát nenašiel peniaze,“ hovorí starosta obce Ján Prekop.

Kanalizáciu, ktorá už je vybudovaná, aj čistiareň odpadových vôd, prevádzkuje Považská vodárenská spoločnosť. „My máme len 3,5-percentný podiel, aj keď sme druhou najväčšou obcou na Slovensku a najväčšou v Trenčianskom kraji,“ hovorí Prekop.

Nesplnené záväzky

Považská vodárenská spoločnosť podľa Prekopa prisľúbila, že vybudujú čistiareň na 6000 ekvivalentov a kanalizáciu. „Hlavný zberač je už hotový. Veľmi na to čakáme, lebo vývoz je pre občana najdrahší. Navyše, čo ide do čističky z kanalizácie, nie je také problémové ako vývoz dvojročnej vyhnitej žumpy. Obce nad 2000 obyvateľov mali byť do roku 2015 celkovo odkanalizované,“ povedal Prekop.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 92 214
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 824
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 502
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 709
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 583
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 251
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 621
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Kraslice so vzormi z Domaniže.

Umelkyňa ich tvorí podľa domanižských vzorov.


Šofér jazdil pod vplyvom alkoholu.

Ďalšieho podguráženého vodiča chytili v Považskej Bystrici.


Ilustračné foto

Ich počet klesol medziročne o 16.


TASR
Kubínski turisti na Jilemnického 25-ke.

Zmeny sa udiali v dôsledku zosuvu skál v úžine.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu