POVAŽSKÁ BYSTRICA. Ministerstvo životného prostredia zastavilo vlani projekt mesta na budovanie kanalizácie v zostávajúcich mestských častiach. Zdroje museli preto hľadať inde.

Projekt nakoniec financujú z peňazí Považskej vodárenskej spoločnosti, prispelo tiež mesto.
Kanalizácia je hotová z väčšej časti už v Dolnom Moštenci, tento rok chcú pokračovať v Hornom Moštenci a na budúci v Považskej Teplej. Tu však museli opravovať pôvodný projekt.
Kanalizácia v Moštencoch
Kanalizáciu v Dolnom Moštenci robili ešte minulý rok, teraz začnú s asfaltovaním ciest.
Siete budovala Považská vodárenská spoločnosť, mesto dá zo svojich zdrojov do poriadku cesty.
V Dolnom Moštenci nie sú ešte odkanalizované dve ulice, tie sú v pláne až o rok.
„Ide o ulicu za kostolom a smerom k družstvu,“ hovorí Peter Zvak, poslanec tejto mestskej časti.
Pre práce v Hornom Moštenci hľadá mesto v súťaži dodávateľa prác. S

kanalizáciou začnú nad domom kultúry, a potom budú pokračovať na Bednárovej ulici.
V Dolnom Moštenci sa podľa Zvaka plánujú na kanalizáciu pripojiť všetci obyvatelia.
Cestu začnú podľa slov primátora Karola Janas asfaltovať po skončení verejnej súťaže na dodávateľa práce, pravdepodobne o týždeň.
Považská Teplá nakoniec
Moštence a Považská Teplá sú posledné mestské časti Považskej Bystrice, kde nebola kanalizácia. V Považskej Teplej plánujú začať so stavbou na budúci rok. Musia však prerobiť projekt.
„Ten pôvodný nepočítal s rekonštrukciou železničnej trate a tiež s prácami, ktoré sa robili pri budovaní diaľnice,“ informoval primátor Janas.
Najprv vybudujú prepoj medzi Považskou Bystricou a Považskou Teplou. Bude to náročné, pretože musia urobiť niekoľkokilometrové potrubie, vrátane prečerpávacej stanice. Považská Teplá je vzdialená od mesta asi štyri kilometre.
Zamietnutie a dôvody
Mesto chcelo budovať kanalizáciu v zostávajúcich častiach z eurofondov. Ministerstvo životného prostredia však dalo projektom opakovane stop. Možnosť čerpania definitívne padla začiatkom minulého roka. Problém s financovaním sa ťahal už roky. So zámerom prišlo už bývalé vedenie mesta pred vyše desiatimi rokmi. Veľa sa o tom diskutovalo aj v zastupiteľstve. „Považská Bystrica nie je a ani nikdy nebola oprávneným žiadateľom eurofondov na túto akciu,“ informoval primátor mesta Karol Janas.
Dodal, že kritériá sú nastavené veľmi prísne. „Hovoria o tom, že Považská Bystrica by mala byť odkanalizovaná pred začatím

eurofondov na 90, respektíve 80 percent. My sme boli v čase, keď sme žiadali, odkanalizovaní na 93 percent. Teda bez práva žiadať o eurofondy,“ objasnil Janas. Aby mohla Považská Bystrica žiadať o dotáciu podľa percent, vymysleli v minulosti podľa Janasa desaťtisíc prípojok v bývalých Považských strojárňach, ktoré by neslúžili obyvateľstvu. Pri opätovnom podávaní žiadosti už za jeho vedenia oprášili existujúci projekt. Prípojky v strojárňach im neuznali.
Aké prostriedky bude musieť vynaložiť mesto na budovanie kanalizácie v spomínaných lokalitách, nevedel primátor Janas uviesť.
VYJADRENIE MINISTERSTVA
Ministerstvo životného prostredia potvrdilo, že sa mesto opakovane uchádzalo o eurofondy. „Mestu sme v minulosti schválili dotáciu na rozšírenie verejnej kanalizácie v rámci operačného programu Životné prostredie na roky 2007 až 2013,“ informoval hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.
Dodal ale, že dotáciu znížili o výdavky na vybudovanie kanalizácie v mestských častiach Horný a Dolný Moštenec. Potvrdil, že problémom boli prípojky v strojárňach a tiež, že mesto pre percento odkanalizovania svojho územia nie je oprávneným žiadateľom. V súvislosti s projektom spomenul ešte jednu skutočnosť. „Tento, v minulosti schválený projekt, Považská Bystrica mimoriadne ukončila. Dôvodom boli aj problémy žiadateľa vo verejnom obstarávaní.“ (DP)