POVAŽSKÁ BYSTRICA. Príroda v okolí Pružiny je nádherná. Skalnaté bralá, hlboké lesy a čistučké potoky. Zo zdrojov pitnej vody v tejto oblasti zásobujú napríklad potrubím vodohospodári celý Púchov a Dubnice. Voda však vytvorila v krasovo-vápencovom pohorí aj tajomný podzemný svet. Ten odkrýva človek len postupne. Výlet do jaskyne je vždy zážitkom. Dúpna jaskyňa sa nachádza vo svahu Čierneho vrchu . Býva otvorená aj pre verejnosť, konajú sa tu tiež koncerty.
Zaujímavosti a tajomstvá
Návštevníci podzemného skvostu na Považí, Dúpnej jaskyne, môžu cez v útrobách zeme vidieť veľa zaujímavého. „Je to najznámejšia jaskyňa

Strážovských vrchov. Je asi tristo metrov dlhá a priestory sú dosť veľké. Patrí k najstarším na Slovensku. Vek odhadujú na päť až desať miliónov rokov,“ hovorí Bohuslav Kortman z Jaskyniarskeho klubu Strážovské vrchy. Dúpna ukrýva dokonca aj prírodný liek. „Ja ho volám jaskynné mlieko alebo tvaroh, ale je to vlastne nerast - mäkký sinter. Ľudia ho kedysi používali aj ako liek na dýchacie cesty,“ spresňuje Kortman.
V jaskyni sú aj mohutné kvapľové útvary najrozličnejších tvarov, ale tiež menšie zaujímavé útvary. Aj súčasné obyvateľstvo jaskyne je vzácne. „Zimuje tu až deväť druhov jaskynných netopierov. Je ich tu asi dvesto až tristo exemplárov,“ hovorí Kortman. Útočisko však hľadali v dávnej minulosti v jaskyni aj oveľa väčšie zvieratá, robili tu aj paleontologický výskum. „Potvrdili sa nálezy kostí

nielen jaskynného medveďa, ale aj leva. Staré sú odhadom 20-tisíc rokov,“ hovorí Kortman.
Náučný chodník
Návšteva tohto miesta plného prírodných zaujímavostí a rôznych tajomstiev teda určite stojí zato. Jej história je spojená aj s menom Karola Brančíka, župného lekára, zakladateľa Trenčianskeho múzea, hudobníka a prírodovedca. „Ľudia si môžu urobiť aj zaujímavú túru po náučnom chodníku, ktorý nesie jeho meno,“ odporúča ešte Kortman. Dodal, že ľudia majú možnosť navštíviť aj jaskyniarsku základňu v Priedhorí, kde sú zaujímavé exponáty z jaskyne.
Ak sa chcete vybrať na návštevu jaskyne, bez sprievodu sa dnu nedostanete. Návštevu treba vopred dohodnúť s jaskyniarmi na tel. č. 0905 488 028, večer aj 042/432 10 64 alebo na emailovej adrese bohuslav.kortman@speleostrazov.sk.
Podujatia, keď sa dostanete dnu
Jaskyniari v spolupráci s inými inštitúciami organizujú aj tradičné podujatia počas ktorých býva jaskyňa otvorená, nasvietená a usporadúvajú sa tu aj koncerty. Takýmto podujatím je napríklad Zelená-modrá, ktorú pripravujú na 30. júna a 1.

júla. „Podujatia v jaskyni budú počas druhého akcie,“ informoval Bohuslav Kortman. Strážovské vrcholenie býva tradične na jeseň, tento rok vychádza na 7. októbra v nedeľu. V lete bude navyše ešte od 22. až 26. augusta v Priedhorí Jaskyniarsky týždeň 2018. Ide o celoslovenské podujatie predovšetkým pre jaskyniarov, ale pozrieť sa môžu prísť podľa Bohuslava Kortmana aj iní ľudia. Aj počas tohto podujatia bude jaskyňa otvorená a bude v nej koncert. Predbežne stanovili termín na štvrtok a piatok 24. a 25. augusta.