POVAŽSKÁ BYSTRICA. Niekoľko záchranných zložiek, aj tých dobrovoľných, sa zúčastnilo nedávno vo Veľkom Rovnom pátracej akcie.
Hľadali muža, ktorý sa dlhšie neozýval manželke ani deťom, po práci sa domov nevrátil.
Pri pátraní po nezvestnom pomáhala aj Kynologická záchranná brigáda z Považskej Bystrice.
Záchranár a predseda brigády Slavomír Turčány hovorí, že aj pri tejto akcii sa ukázalo ako užitočné, ak majú ľudia nasadení do takejto akcie k dispozícii moderné aplikácie v mobilných telefónoch, ktoré pomáhajú pri vyhľadávaní a vedia s nimi narábať.
Neprišiel domov, neozýval sa
Manžel pani Jany bol nezvestný niekoľko dní.
„Nevrátil sa domov podvečer po práci. Nedvíhal ani telefón. Vybrala som sa ho hľadať najprv len s deťmi, no nemali sme šťastie,“ spomína si pani Janka.

Keď sa neobjavil ani neozval celú noc ani nasledujúci deň, žena už nečakala, obrátila sa na políciu. Rozbehla sa nakoniec rozsiahla vyhľadávacia akcia.
„Netušila som, koľko ľudí príde, aby nám pomohli. Boli tu dobrovoľné hasičské zložky, aj dobrovoľníci so záchranárskymi psami. Veľmi sa snažili aj policajti,“ hovorí mamina dvoch detí.
Nakoniec ho našli, je vďačná za pomoc
Manžela nakoniec našli, keď prečesávala na tretí deň terén väčšia skupina, ktorá bola rozhodnutá pustiť sa aj ďalej, a to smerom z Veľkého Rovného až na Kolárovice.
„Odpojil sa jeden muž,“ spomína si pani Jana. Chcel popozerať ešte miesta, ktoré dobre pozná, lebo je miestny poľovník a má prechodený terén. „Asi po dvadsiatich minútach mi volal, že manžela našiel,“ hovorí pani Jana. Dodáva, že zažila niečo podobné prvýkrát v živote a verí, že aj posledný.
„Chcem sa poďakovať všetkým za nasadenie a obrovskú snahu. Väčšina prišla dobrovoľne bez nároku na nejakú kompenzáciu, aby pomohli,“ hovorí. Snaha pomôcť ju veľmi povzbudila.
„Mnohí pomáhajú na vlastné náklady a na úkor vlastných dovoleniek. Klobúk dolu, že sa snažia takto v núdzi pomôcť niekomu, kto to potrebuje. “
Hľadali aj považskobystrickí dobrovoľní záchranári
Akcie sa zúčastnila aj naša považskobystrická dobrovoľná kynologická brigáda.
„Prišli sme popoludní, na druhý deň, ako sa muž doma neobjavil. Dali mi mapu

oblasti. Ľudí som musel rozdeliť na jednotlivé skupiny. Určil som úseky, v ktorých budú prehľadávať,“ povedal Slavomír Turčány z dobrovoľnej kynologickej brigády s tým, že o spoluprácu ich požiadala polícia.
Moderná aplikácia bola tiež užitočná
Turčány ukazuje mapu oblasti, kde hľadali. Vidieť na nej terén a v ňom naznačené okruhy hľadania, tiež farebné čiary. „To sú jednotlivé dráhy, ktorými sa pohybovali záchranári v teréne. Ich pohyb je zaznačený preto, lebo mali aplikáciu na vyhľadávanie,“ vysvetľuje Turčány.
Dodáva, že ide o veľkú pomoc pri podobných akciách. Využili ju aj pri hľadaní strateného muža vo Veľkom Rovnom. „Vďaka nej som bol s niektorými ľuďmi, ktorí prehľadávali so psami, stále v spojení. V mobile sa mi zobrazovalo, kadiaľ jednotliví dobrovoľní záchranári prehľadávajú, po akom teréne chodia. Vedel som ich aktuálne podľa momentálnych potrieb navigovať na hluché miesta, ktoré ešte nepreskúmali,“ hovorí Turčány.
Podobné aplikácie sú veľmi užitočné. Pomáhajú a zišli by sa určite všetkým dobrovoľným záchranárskym zložkám.
„Zraniť sa môže aj človek, ktorý pátra, prípadne môže mať nejaký problém. Ak by sa mu niečo stalo, vieme aj jeho rýchlo nájsť,“ hovorí Turčány.
Záchranár dokáže dokonca vďaka aplikácii poslať fotky stôp, na ktoré narazí, tašky, batoha, častí oblečenia aj so súradnicami, kde sú a nemusí sa vracať na miesto rozdelenia.
Ušetria tak čas. Ten je pri podobných akciách, hlavne ak sa blíži tma či zlé počasie, drahocenný.

„Keby boli ľudia aj na toto školení a mali aplikácie, vyhľadávanie by bolo ľahšie, rýchlejšie, lepšie by sa dalo organizovať a bolo by operatívnejšie,“ hovorí Turčány.
Okrem toho chcú organizovať častejšie školenia pre dobrovoľné zložky.
Dôležité sú podľa neho aj spoločné cvičenia.
Aj pri akcii vo Veľkom Rovnom sa dokázali hlavne členovia brigády, ktorí už spolu niečo absolvovali, rýchlejšie zohrať, zorganizovať.
Treba ich viac podporiť
Po akcii vo Veľkom Rovnom prišli záchrannej brigáde ešte tri ďalšie hlásenia, že potrebujú ich pomoc.
„Akoby sa vtedy roztrhlo vrece so stratenými ľuďmi,“ hovorí Turčány.
Dobrovoľní záchranári prídu ochotne pomôcť, často na úkor vlastného voľna či dovolenky. Aj oni by však potrebovali väčšiu pomoc a silenejšie zázemie, aby sa mohli stretávať častejšie pri spoločných cvičeniach, zabezpečiť si lepšie vybavenie.
Pracovali by potom určite ešte rýchlejšie, boli by operatívnejší.
„Až teraz som pochopila, ako sú takéto zložky potrebné. Mali by mať určite väčšiu podporu štátu a nás všetkých. Nikdy nikto nevie, kedy bude tiež potrebovať pomoc,“ dodáva pani Jana z Veľkého Rovného.