POVAŽSKÁ BYSTRICA. Všetky turbíny Nosickej priehrady spustili v roku 1958. Milanovi Belásovi sa podarilo zozbierať fotografický materiál, ktorý dokumentuje výstavbu jedného z najvýznamnejších diel Vážskej kaskády. Je v nej 450 fotografií.
Vzácny zdroj
Autorovi knihy Priehrada Nosice Milanovi Belásovi sa podarilo získať vzácny zdroj.
„Počas výstavby robili budovatelia aj kroniku. Mala ju jedna pani z Považskej Bystrice. Dnes už nežije. Podarilo sa mi ju od nej kúpiť,“ hovorí Belás. Dodáva, že v nej boli aj snímky fotografa a publicistu Ladislava Noela.

„Keby som sa k tomuto zdroju nedostal, ktovie, kde by skončil.“
Kniha zachytáva, ako ľudia vlakmi prichádzali na miesto výstavby, ako pracovali, bývali, zabávali sa, športovali, liečili sa. „Najprv postavili ubytovňu pre ľudí, aby mohli pracovať. Išlo o drevené baraky. Až potom sa robilo všetko ostatné,“ hovorí Belás.
Zachytené sú tu aj úplne začiatky výstavby. Ľudia si môžu na fotografiách pripomenúť, ako vyzeral kraj medzi Považskou Bystricou a Púchovom predtým, než vyrástol prie-hradný múr a územie zaliala voda.
Vzácne sú napríklad aj čiernobiele spomienky na dnes už neexistujúce obce Okrut či starý Milochov.
Hviezda existovala
Nad priehradou sa na jednom z vrchov týči aj zvláštna stavba, vlastne už zrúcanina, ktorú si ľudia mýlia s hradom či strážnou vežou. Ide o zvyšky meteorologickej stanice, ktorá kedysi počas výstavby diela fungovala.

Pri nej na skalnom brale stála v čase výstavby aj veľká hviezda. „Pri socialistických stavbách musela byť hviezda. Je pravdou, že aj svietila,“ dodáva Belás. Hviezda aj meteo-rologická stanica sú tiež zachytené na fotografiách.
Stavitelia priehrady nevybudovali len samotné dielo, ale aj novú obec Milochov, amfiteáter v Púchove, preložiť museli železničnú trať, postavili nemocnicu v Púchove.
Všetko toto je tiež zdokumentované na fotografických záberoch. Rovnako archeologické vykopávky či nálezy prameňa, ktorý bol dôležitý pre vznik kúpeľov Nimnica.
Staré kúpalisko, svadba aj Mináčov román
„Vďaka snímkam zo športových podujatí, ktoré organizovali pre budovateľov, si môžu čitatelia zaspomínať aj na staré kúpalisko v Považskej Bystrici v Strojárenskej štvrti, ktoré už neexistuje,“ hovorí Belás.
Zaujímavé sú aj portréty ľudí, ktorí na priehrade pracovali, fotografie legitimácií či dokonca svadby, ktoré sa tu konali.
Na Priehradu mládeže prišiel predstaviť svoj mládežnícky román z výstavby Vladimír Mináč. Ide o Modré vlny. V knihe sú zábery aj z tejto udalosti. Zaujímavých záberov je v publikácii, ktorá vychádza pri príležitosti okrúhleho výročia diela, však oveľa viac.