PÚCHOV. Medzi kroky, ktorými sa púchovská samospráva chcela viac otvoriť verejnosti, patrí sprístupnenie rokovania komisií pri mestskom zastupiteľstve občanom.
Preto sa stotožnili s návrhom Lukáša Raníka, ktorý predložil doplnok k rokovaciemu poriadku komisií. Dobrý úmysel platil u niektorých komisií len chvíľu.
Nie všetci vydržali
Novelu rokovacieho poriadku komisie dodržiavali len čiastočne.
Ak sa Púchovčania chcú dozvedieť, kedy zasadá komisia výstavby, životného prostredia a územného plánovania, komisia dopravy, služieb a bytovej politiky, či komisia vzdelávania, kultúry a sociálneho zabezpečenia, nie je problém. Všetky tri komisie zverejňujú na webovej stránke mesta program a s odstupom času aj zápisnice.
Ďalšie komisie zrejme pochopili verejné rokovanie inak. Komisia športu prestala uverejňovať pozvánky vlani v auguste, komisia ochrany verejného poriadku nezverejnila ani jednu, komisia grantových a dotačných projektov iba jednu v novembri 2015.

Program je utajený
S otvorenosťou prestala aj ekonomická komisia, ktorej členom je i predkladateľ doplnku Lukáš Raník. Pozvánku s programom a zápisnicu uverejnila iba raz po schválení doplnku.
Pritom komisia je veľmi dôležitá, pretože rokuje aj o verejných financiách, rozpočte, majetku. Odvtedy sa obyvatelia to, o čom rokovala, už nemajú šancu dozvedieť.
Namiesto programu vždy visí iba oznam s dátum zasadnutia komisie s dovetkom. Vzhľadom na prerokovávaný obsah, komisia bude neverejná.
„Každý poslanec môže prísť na rokovanie komisie, pozýval som ich, prestali chodiť. Je to škoda. Poslanci majú prístup ku všetkému. Verejnosť má prístup k zápisniciam v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Zápisnice nie sú tajné, všetky sú na mestskom úrade,“ odpovedal na otázku, prečo nie sú zápisnice zverejňované, predseda komisie Daniel Lako.
Doplnok podľa neho nie je zákonná úprava, ale dobrovoľná úprava zastupiteľstva.
„Myslím, že z každej úpravy existujú aj zadné dvierka, a my na to máme dôvod, prečo to tak robíme. Zažili sme, hlavne na prvých verejných komisiách, stavy, ktoré už nikto nikdy nechce zažiť. Keď po verejnej časti sme vyzvali prítomných občanov, aby opustili priestor, jeden odmietol opustiť neverejné rokovanie, čím znemožnil rokovanie komisie. Preberáme veľmi veľa údajov, ktoré majú dôverný charakter, najmä s bankami.
Preto som sa rozhodol, že zasadnutia budú neverejné, nesiem za to plnú zodpovednosť,“ povedal s tým, že mesto je ekonomicky na tom veľmi dobre. Za štyri roky chcú znížiť úverovú zaťaženosť mesta a mestských spoločností o tri milióny eur.
Komisie by poriadok mali rešpektovať
Transparency International Slovensko (TIS), ktorá hodnotí transparentnosť samospráv, odporúča zapojiť verejnosť do rozhodovania aj formou sprístupnenia rokovania komisií zastupiteľstiev.
„V týchto orgánoch sa totiž často de facto vytvárajú rozhodnutia, o ktorých potom zastupiteľstvo už len hlasuje bez rozsiahlejšej diskusie,“ vysvetľuje Michal Piško z TIS. „Ak zastupiteľstvo rozhodne, že rokovanie komisií je verejné a stanoví to aj v rokovacom poriadku, členovia komisií by to mali rešpektovať a verejnosť vylúčiť len pri bodoch, kde rokujú o údajoch chránených zákonom, napríklad daňové, obchodné, bankové tajomstvo.
V opačnom prípade môže dochádzať k porušovaniu rokovacieho poriadku a zastupiteľstvo by malo urobiť nápravu problematickej praxe,“ dodal.