LEDNICKÉ ROVNE. V obci už nežije veľa ľudí, ktorí sa osobne poznali s Antonom Vankom. Zomrel veľmi mladý pri leteckej havárii vo Veľkej Británii v roku 1944.

Na vojnového hrdinu, ktorý bojoval na strane spojencov proti fašizmu, však nezabudli. Pripomínať ho bude pamätník v parčíku pred obecným úradom.
Niekoľkomesačná príprava
V minulosti už bola snaha postaviť vojnovému hrdinovi pamätník, ale zámer sa neuskutočnil. Podarilo sa to až jeho prasynovcovi Karolovi Vankovi. Príprava podľa jeho slov trvala niekoľko mesiacov.
Pôvodne mal pamätník stáť na mieste rodného domu Antona Vanka. „To sa poslancom nezdalo vhodné, lebo stál na odbočke do Súhradky,“ vysvetlil starosta obce Marián Horečný. Obecné zastupiteľstvo sa napokon dohodlo, že pamätník postavia v parčíku pred obecným úradom.
Odhalenie pamätníka
Pamätník odhalili k 100. výročiu narodenia Antona Vanka a symbolicky v predvečer osláv 73. výročia ukončenia II. svetovej vojny.
„Spôsob jeho úteku zo Slovenska, ťažký prechod cez Turecko, Palestínu, Sýriu, Egypt až do Anglicka je hodný hollywoodskeho filmu,“ hovorí Antonov prasynovec Karol Vanko. „Dokonca hrozilo, že sa mu ani nepodarí splniť jeho sen. Na úteku dostal maláriu, takmer na ňu umrel,“ spomenul ťažké chvíle svojho prastrýka na ceste do Veľkej Británie, Karol Vanko s tým, že tento útek zachytili aj vo viacerých knihách.
Bojoval za mier a slobodu
Na odhalení pamätníka sa zúčastnil aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Andrew Garth v sprievode vojenského pridelenca plukovníka Michaela Longstaffa, ktorý je tiež pilotom RAF.
„Podplukovník Anton Vanko bojoval spolu s pilotmi RAF za slobodu a demokraciu, v ktorej dnes žijeme,“ prihovoril sa k účastníkom Andrew Garth.
Zdôraznil, že pred okupáciou odišlo 8-tisíc Slovákov a Čechov, ktorí bojovali po boku spojencov. Mnohí z nich sa pridali k RAF, jedným z nich je Anton Vanko.
„Je to príbeh odvážnych ľudí, ktorí utiekli do Británie, aby bojovali za svoj domov. Vďaka nim si dnes môžeme užívať slobodu a mier. Britský ľud im bude navždy vďačný,“ povedal.
Odvahu a nezabudnuteľnú úlohu ľudí, ktorí bojovali proti fašizmu, ocenil aj predseda samosprávneho kraja Jaroslav Baška.
„Dnes žijeme v dobe, keď si myslíme, že mier je samozrejmosť. Ale vidíme v okolitom svete, že mier je vzácnosť, pretože dnes je nový fenomén. Nie sú svetové vojny, ale lokálny terorizmus, boje. Preto si musíme vážiť históriu, predkov a ľudí, ktorí bojovali práve za to, aby sme sa my mali dobre, mohli žiť v pokoji a užívať si mier. Takýmto človekom bol aj Anton Vanko,“ dodal.
Kto bol Anton Vanko?
Lietanie bolo snom Antona Vanka už v mladosti. Počas II. svetovej vojny k tomu pribudol ďalší sen. Chcel ukoristiť lietadlo a prejsť k spojencom do Veľkej Británie. Rovnaký sen mali aj ďalší kamaráti. Splnil sa im 18. apríla 1943.
Po strastiplnej ceste sa im podarilo dostať sa do Veľkej Británie. Anton Vanko sa dostal do britského kráľovského letectva, kde proti fašistom bojoval na lietadle Spitfire v 312. stíhacej peruti RAF až do 8. decembra 1944. Počas štartu po zrážke s iným lietadlom tragicky na letisku Bradwell Bay zahynul. V tom čase mal iba 26 rokov. Pochovali ho na vojenskom cintoríne Brookwood pri Londýne so všetkými vojenskými poctami. Za jeho hrdinstvo mu okrem iných ocenení udelili najvyššie vojenské vyznamenanie Československý vojnový kríž 1939, ako aj hodnosť podplukovník in memoriam.