Vojdete do sveta, ktorý má akoby ešte len prísť

Petra Lomnická a Michal Janiga sú mladí umelci, ktorí vystavujú spoločne svoje diela v MG Art galérii v Považskej Bystrici. On je sochár, ona maliarka. Tvoria pár a súznenie cítiť z celej výstavy. Vystavovať spolu bol prirodzený nápad.

Dvaja mladí autori sú pár. Súznenie cítiť aj na výstave. Dvaja mladí autori sú pár. Súznenie cítiť aj na výstave. (Zdroj: BERNADETTA PITOŇÁKOVÁ)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Petra Lomnická a Michal Janiga spolu študovali na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Maliarka je z Čiech a sochár má korene na Považí, v Považskej Bystrici a Pružine.

Spolu boli aj na študijnom pobyte v Carrare – meste mramoru v Taliansku, nedávno na sochárskom sympóziu v Nórsku. Od portrétov a postáv sa obaja postupne prepracovali k abstrakcii, ktorá dráždi, provokuje, posúva človeka niekam do bytia-nebytia.

Z línií na obrazoch Petry Lomnickej cítiť čistotu, zmysel pre poriadok, ale aj určitý nepokoj a bezmocnosť z toho, čo sa nedá uchopiť, čo nezávislo plynie a stráca sa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Michal Janiga prináša silu zeme, ktorá odkrýva netušené, niečo naturálne, čo dráždi a zároveň dáva istotu. Spolu vyznieva všetko veľmi pôsobivo a návštevník sa ocitá v svete, ktorý je neskutočný a akoby mal ešte len prísť.

Od Nepomeckého trochu inam

Kurátor výstavy Milan Mazúr pripomína, že Michal začínal tak, ako by mal začať každý mladý umelec od základu. Portrétnymi bustami, štúdiami alebo reliéfmi. „Urobil niekoľko portrétov, postáv v životnej veľkosti , aj úžasného Nepomuckého do rodnej dediny. Išiel však ďalej,“ vysvetľuje Mazúr. Na výstave má diela z nórskeho kameňa larvikittu. Vytvoril ich v tejto škandinávskej krajine na sympóziu, kde bol v roku 2017. To je už abstrakcia.

„Prišli sme do veľkého kameňolomu a boli v ňom kamene, aké som nikdy nevidel. Boli krásne. Obrovské hrubé bloky, vysoké a široké ako veľká miestnosť,“ hovorí Michal. Už to ho uchvátilo. Cítil z horniny ohromnú silu. Cítil krajinu.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší šok prišiel, keď sa objavil majiteľ lomu a povedal, aby si umelci vybrali čokoľvek, čo sa im páči, hocijaký kus. „Sochár miluje materiál, bol som ako v siedmom nebi,“ spomína si Michal. V Nórsku po ňom zostala socha, šesť metrov dlhý monolit, ktorý pripomína krídlo. Viaceré jeho diela na výstave pôsobia ako obrovské šperky obrov, ktorými je krajina na severe povestná.

„Tvaroval som ich, osekával, niečo nechal tak. Páči sa mi na kameni jeho prirodzená divokosť, expresívna linka, ktorá sa vytvorí, keď sa kameň zlomí a zasvieti naň slnko. Je plná drámy, odrazov.

Toto som sa snažil umocniť, zvýrazniť, zachytiť a pridať kus pocitov a predstáv,“ hovorí mladý umelec, ktorý rešpektuje osobitosť a jedinečnosť prírody, aj netušené náhody, ktoré ponúka.

SkryťVypnúť reklamu

V ateliéri pôsobili diela z toho, čo ponúka vnútro zeme, ako niečo neskutočné, nadpozemské, ťažko uchopiteľné až nadprirodzené. Ide o drsnú krásu, plnú zlomov a bojov prírody aj človeka, ktorý ho opracovával. Obrazy jeho priateľky umocňujú výraz a dávajú mu trochu jemnejší tón. Abstraktné obrazy robia kamene zase viac expresívnymi.

Za zdanlivo neskutočným je stále človek

Petra Lomnická začínala ako figuralistka, portrétistka, u ktorej stále viac prevažovalo expresívne vyjadrenie.

Jej najnovšie diela diela, ktoré sú teraz vystavené, vznikali na báze experimentu a sú rýdzou abstrakciou. Farby nanáša Petra na drôtené sito tak, aby odovzdala posolstvo citu a tých najčerstvejších emócií v čistých a priamočiarych líniách, geste, sile, okamžiku. Ako sama hovorí, za zdanlivo neskutočným sa však stále skrýva skutočné, teda človek.

Diela nám dávajú možnosť nechať voľne plynúť predstavy, vyznieť pocity. Nevedie nás nič iné len to, čo vidíme, z videného vytušíme a filtrujeme srdcom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 11 899
  2. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 754
  3. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 583
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 908
  5. Hodnotenie profesionála: Cestovali sme po Kanárskych ostrovoch 4 720
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 709
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 588
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 498
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Obráťte sa radšej na autobazár.


Ilustračné foto.

V Poľnohospodárskom družstve Vršatec v obci Pruské v Ilavskom okrese spustili opatrenia proti zavlečeniu a šíreniu slintačky a krívačky ešte skôr, ako ich nariadili štátne orgány.


TASR
Tréner Roman Stantien

Dubničania si museli v kabíne vysvetliť priority, že prvoradý je tímový úspech.


Matej Puček fotí divokú zver.

Navštívil sedem kontinentov.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu