POVAŽSKÁ BYSTRICA. Vzdať hold Zemi sa dá rôznym spôsobom. Žiaci, ktorí sa zapojili do desiateho ročníka Ekojarmoku, sa zhodli v tom, že najvhodnejšou formou je ochrana životného prostredia.
A priniesli aj kopu dobrých nápadov, ako to dosiahnuť.
Dve výročia
Tento rok má podujatie dve okrúhle výročia. Prvým je samotný Ekojarmok, ktorý sa tento rok konal už desiaty raz.
Tradícia prezentácie dobrých nápadov na zlepšenie životného prostredia z pohľadu žiakov je však oveľa dlhšia. Vznikla ako súťaž Ekopyramída pred dvadsiatimi piatimi rokmi.
Práve ona bola podnetom na Ekojarmok, pretože deti mali výborné projekty, ktoré nemali kde prezentovať.
Podľa Pavla Petríka z odboru životného prostredia okresného úradu sa v tomto roku zapojilo dvanásť škôl, ktoré vytvorili 24 súťažných družstiev.

Zdravá výživa z vlastnej záhradky
Základná škola SNP v Považskej Bystrici sa na ekojarmoku predstavila zdravou výživou. Lucia Kapitániková prezradila, že ich škola sa prezentuje zdravím, v školskej záhrade pestujú vlastnú zeleninu aj bylinky.
Tie priniesli aj na jarmok a hneď sa rozchytali. Kristína Majeríková z Dolného Lieskova bola trochu sklamaná, že sa jej ušla len mäta pieporná, citrónová sa už minula.
So zdravou výživou súvisel aj jeden z projektov Súkromnej základnej školy DSA Považská Bystrica. „Žiaci druhého stupňa sa zamerali na problematiku veľkochovu a mäsa vo veľkých obchodných reťazcoch. Pozerali sme množstvo filmov, prezentácií a zistili, že zvieratká vo veľkochovoch naozaj trpia. Trochu ma to od mäsa odradilo, ale domáce u babky mi ešte chutí,“ povedala Sandra Kiššová s tým, že prvý stupeň v ich škole sa zameral na problematiku plastov v dnešnej dobe.

Včielky a motýle
Púchovské centrum voľného času je známe aj mladými včelármi. „Priniesli sme aj živé včielky, pretože deti sa ťažko dostanú k úľom. Aspoň takouto formou sa môžu poučiť o ich zaujímavom živote, ktorý je pre nás stále vzorom,“ predstavila stánok CVČ Eva Kováčová.
Hmyz hral dôležitú úlohu aj v Základnej škole Považská Teplá. „Zaoberali sme sa hlavne motýľmi a kliešťami,“ informovala Nela Hoblíková.
Ďalšie zaujímavé projekty
V stánku Základnej školy Slovanská Považská Bystrica sa pristavovali malí návštevníci často a obdivovali vystavené výrobky. Aj tie sa veľmi rýchlo míňali. Podľa Margaréty Zigovej najväčší záujem bol o guličky z bavlnky a srdiečka.
Pozornosti neušiel ani projekt Základnej školy nemocničná o skleníkovom efekte. „Chceli sme sa presvedčiť, či skleníkový efekt má skutočne také dôsledky na prírodu, ako sa hovorí. Je to pravda. V laboratórnych podmienkach sme urobilo viacero pokusov, ktoré to potvrdili,“ povedala Laura Pinterová.

Hodnotenie Ekopyramídy
Všetky projekty hodnotila odborná porota. Podľa Marty Rehúšovej z Centra voľného času Považská Bystrica sa im veľmi ťažko rozhodovalo, pretože práce boli na vysokej úrovni.
Museli preto klásť aj doplňujúce otázky. Ocenených bolo napokon oveľa viac, nielen v dvoch súťažných kategóriách. Víťazom v kategórii A sa stala Základná škola slovenských partizánov s projektom Modrá planéta, v kategórii B Základná škola Dominika Tatarku z Plevníka-Drienového a projekt regionálne potraviny