POVAŽSKÁ BYSTRICA. Nárast finančných prostriedkov, ktoré potrebuje mesto na likvidáciu čiernych skládok, spôsobila aj zmena zákona o odpadoch. Mesto muselo upraviť svoje všeobecne záväzné nariadenie. Dovtedy boli obyvatelia zvyknutí dávať napríklad aj nadrozmerný odpad či elektroodpad ku stojiskám na nádoby s odpadom. Od 1. júla 2016 je tento spôsob odovzdávania odpadu na území mesta zakázaný a takto uložený odpad sa tiež považuje za čiernu skládku.
Budú pokutovať, potrebujú spoluprácu obyvateľov
Hovorkyňa mesta Iveta Kováčiková vysvetľuje, že považskobystrická radnica dala ľuďom určitý čas, aby si na zmenu zákona aj nariadenia mesta o nakladaní s odpadmi zvykli. „Mestská polícia nechcela ľudí hneď pokutovať, keď zistila páchateľov, ktorí sa napríklad nepovoleným spôsobom zbavovali stavebného odpadu, riešila situáciu dohovorom a previnilci museli odpad odstrániť,“ hovorí Kováčiková. Dodáva, že situácie je však katastrofálna, čierne skládky vedľa stojísk neustále pribúdajú. Mestská polícia je preto pripravená pristúpiť k pokutovaniu týchto prehreškov. Dôležitá je však aj súčinnosť občanov.
„Budeme vďační tým, ktorí nám takéto konanie nahlásia a nebudú ľahostajní k svojmu okoliu. Nie je naším cieľom ľudí pokutovať, no donekonečna sa to tolerovať nedá,“ konštatuje náčelník mestskej polície Juraj Lieskovský.

Nechcú platiť
Mesto sa snaží priebežne likvidovať aj menšie skládky, využíva tiež ľudí v rámci verejnoprospešných prác, pomáhajú aj dobrovoľníci. „Problém vytvárania čiernych skládok je spôsobený najmä ľahostajnosťou ľudí. Obyvatelia by si mali uvedomiť, že vytváraním čiernych skládok škodia životnému prostrediu a tiež, že nemalé financie z rozpočtu mesta na ich likvidáciu by mohli slúžiť na lepšie účely,“ hovorí Kováčiková.
S tým, že to robia jednotlivci, často sa však najmä podnikateľské subjekty snažia zbaviť odpadu tak, aby preniesli náklady za likvidáciu na mesto.

Kam s odpadom?
Obyvatelia Považskej Bystrice a integrovaných častí môžu podľa Kováčikovej využívať zberný dvor v lokalite Zámostie a taktiež zberné miesta v Orlovom a Milochove, na Dedovci a v Považskej Teplej, kde sa nadrozmerného či stavebného odpadu zbavia bezplatne. „Mesto taktiež organizuje jarný a jesenný zber, počas ktorého môžu ľudia využívať pristavené veľkokapacitné kontajnery.“