Pondelok, 15. október, 2018 | Meniny má Terézia

Finále bolo na dosah, PROTEFu ostal „iba“ bronz

V hokejbalovej extralige získal PROTEF Považská Bystrica prvú medailu.

Spoločné foto PROTEF Pov. Bystrica s pohárom za tretie miesto.(Zdroj: JOZEF ŠPROCHA)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Po pre mnohých nečakanom semifinálovom konci sme sezónu 2017 /2018 hodnotili s manažérom Martinom Kolekom.

Vlani ste s renovovaným trénerom dosiahli na play off, prečo došlo k zmene na tomto poste?

- Cieľom bol play off, preto sme siahli po Milanovi Ladiverovi, ktorý zažil v Nitre zlatú éru s viacerými titulmi. Bol úspešný nielen hráč v lige či reprezentácii, ale ma výsledky aj so slovenskou „šestnástkou“. Chceli sme na lavičku niekoho, ktorý tomu rozumie,. Prvú časť úlohy sa podarilo splniť, v play off nás vo štvrťfinále vyradil Kežmarok. Dve prehry doma sme nedokázali u súpera napraviť a po prehre v predĺžení nasledoval rýchly koniec a celkové 7. miesto, s čím spokojnosť nebola. Pred sezónou nás tréner Ladiver oslovil s tým, že okrem funkcie generálneho sekretára hokejbalovej únie šéfuje aréne v Krásne a má aj ďalšie aktivity a trénovaniu by sa nemohol venovať naplno. Oslovili sme nášho hráča Tomáša Regeca, či by sa na to podujal. Má trénerskú licenciu aj predpoklady, tak sme si ťľapli.

Prečítajte si tiež: Double team Považská Bystrica získal historický titul
Článok pokračuje pod video reklamou

S akými cieľmi ste vstupovali do nového ročníka?

- Nechceme dávať nadnesené vyhlásenia, cieľom bolo pokračovať v dobrej hre, postúpiť do play off a najmä skonsolidovať mužstvo. Hra bola solídna, ako jediní sme doma v základnej časti vyhrali všetky duely a zvonku priniesli poriadnu porciu bodov. Výsledkom bola neskutočná dvanásťzápasová víťazná šnúra, ktorá bola dôležitá pri ceste za víťazstvom v základnej časti. Chlapci podávali dobré výkony, ukázali srdca a bojovnosť, lebo viacero zápasov po nevydarenom začiatku dotiahli k výhre. Kolektív makal, držal pospolu a čo som veľmi rád, nikto sa nehral na hviezdu. Kým v minulosti niektorí hráči by radi hrávali iba doma a k vzdialenejším súperom nechceli cestovať, teraz to bolo inak. Hrať chceli všetci a všade.

V závere základnej časti ste prišiel k Tomášovi Regecovi ďalší tréner Juraj Firit. Prečo ste siahli k tomuto kroku, keď to mužstvu išlo nad očakávanie?

- Netreba za tým hľadať žiadnu senzáciu, chceli sme odľahčiť hlavného trénera, lebo štvoro očí vidí viac ako dve. Tréner získa väčší prehľad a nie je všetko iba na ňom. Krok s odstupom času hodnotím ako pozitívny, obaja si podelili kompetencie, do toho im nik nezasahoval a ich spolupráca fungovala výborne.

Prvým súperom v play off bol Martin. Verili ste v postup?

- V niektorých hráčov ešte zrejme ostala trpká skúsenosť z vlaňajšieho neúspechu s Kežmarkom. Možno aj preto nám prvý domáci duel nevyšiel. Viacerí nemali s play off skúsenosti a nepotešili ich ani informácie, že Martinčanov posilnia niektorí reprezentanti. Chalani chceli Tomášovi Čičalovi svadobný darček v podobe prvej výhry, no aj premotivovanosťou zápas prehrali. Večer sme sa ukázali na svadbe a hráči si vypočuli škodoradostné poznámky, to sú tí, čo prehrali s Martinom. Hoci druhý zápas sa vyvíjal podobne, aj za stavu 1:3 šesť minút pred koncom sme verili v obrat. Bušovský a Demáček nás posunuli do predĺženia a rozhodovali nájazdy. Jožko Bratina, ktorý je v tomto expert a v minulosti držal viacročnú sériu všetkých zneškodnených nájazdoch, keď ho prekonal dávno Martinčan Bielený. Skúšal to aj teraz, no Jožko ho prečítal. Rufati premenil ako jediný a do Martina sme išli za stavu 1:1.

Na Turci Vás čakal dvojzápas v hale, nemali ste obavy?

- Povrch nám vyhovoval, loptička neodskakovala. Domáci si verili, ale my sme už hrali svoju hru. Nastúpili sme bez porazeneckej nálady s vedomím, že ak sa vyhneme zbytočným vylúčeniam, vyhráme. Veľmi nám pomohli fanúšikovia, ktorých prišiel plný autobus a ďalší sa dopravili individuálne. Spravili oba dni neskutočnú atmosféru a aj vďaka nim sme vyhrali oba duely a čakali na semifinálového súpera.

LG Bratislava vyradil vlaňajšieho majstra Skalicu, nebrali ste to ako varovanie?

V základnej časti sme súpera dvakrát zdolali a k optimizmu pomohli aj úvodné dva domáce zápasy, ktoré chlapci bez väčších problémov vyhrali. Tretí zápas v Bratislave začali domáci dobre, viedli 2:0, no nám sa podarilo stav otočiť a päť minút pred koncom bolo 2:3. Po šťastnom góle po sérii dorážok sa loptička dostala do našej siete a išlo sa do predĺženia. Domáci hráč vyhral súboj za bránou, trafil šibenicu a séria pokračovala. Štvrtý zápas vyhrali LG 4:0, no mohlo to byť úplne inak. My sme v úvode zahodili tutovku a z protiútoku inkasovali. Namiesto vyrovnania na 1:1 sa loptička odrazila od hornej žŕdky a z protiútoku bolo 2:0. Šťastie si sadlo na bratislavskú striedačku a sedelo tam až do konca semifinále.

Piaty zápas je buď alebo, ako tento zápas s odstupom času hodnotíte?

- Už v 13. sekunde Piják zaskočil nekoncentrovaného brankára, ale to bolo naposledy. Ďalej sme už triafali iba ešte niekoľkokrát konštrukciu brány. Fantastickí diváci, ktorých na zápasoch ešte nikdy toľko nebolo, vytvorili skvelú kulisu, no zvýšiť sa nám nedarilo. O osude rozhodol sporný moment v závere druhej tretiny, keď inak veľmi dobrí rozhodcovia nepotrestali jasný faul na Juraja Ďurkech, súper získal loptičku a šťastne vyrovnal. Ako po zápase povedal strelec gólu Rímsky, chcel prihrať, no loptička si to namierila do našej brány. Po individuálnej chybe sme inkasovali druhý gól. Potom prišla nervozita, smola, nastrelené žrde a hostia sa tešili z finále. Nám už ostal iba smútok, pretože sme chceli ísť ďalej.

Získali ste prvú medailu s bronzovým leskom. Čo pre vás znamená?

- V prvom rade prepísanie histórie, lebo je prvá v kategórii mužov. Pred play off sme pomýšľali vyššie, no nestalo sa, aspoň sa máme kam posúvať. Hráči po zápase nemali veľmi chuť oslavovať, prehra bolela. Až keď večer prišli do baru juniori so zlatými medailami, uvedomili si, čo všetko dosiahli a tešili sa spolu.

Uvažovali ste už o tom, čo bude ďalej?

- Sezóna ešte pokračuje, hrá sa finále. Zatiaľ som ešte takmer nič neriešil, je to všetko čerstvé. Sezóna začína v septembri, nechcem nič predbiehať. Treba nechať vychladnúť hlavy a potom to budeme riešiť s chalanmi. Verím, že čo najviac hráčov z kádra ostane. Ak veľa hráčov neskončí, ani posilňovanie veľké nebude. Skladba tímu je dobrá, hráme pekný ale rovnako aj účinný hokejbal, tak by bolo kontraproduktívne robiť veľké zásahy. Ak posily tak také, aby boli prínosom. Rovnako na play off ak prídu nejakí hokejisti, tak nech sú posilami tak, ako boli bratia Ďurkechovci alebo Milan Dolinajec. V talóne sme mali Jakuba Lineta z Michaloviec, no ten sa zranil na hokeji tesne pred play off a rátať sme s ním nemohli.

Viaceré tímy pred sezónou majú nabité súpisky pre prípad, že by kvalitný hokejista mohol prísť pomôcť v play off. Je to aj Váš prípad?

- V posledných dvoch rokoch bolo cieľom ustáliť súpisku, aby na nej nebolo štyridsať hráčov a v prípade, že ideme do Svidníka, by prišlo dvanásť ľudí. Dnes nemá problém ísť hocikde ani jeden z hráčov, pokiaľ mu to zdravotný stav neznemožňuje. V kádri je zhruba 25 hráčov plus brankári. Hokejbal sa veľmi zrýchlil a pritvrdil. Viacerí hokejisti sa pri sledovaní našich zápasov vyjadrili, že na toto by sa nahovoriť nedali. Chrániče lakťov či nôh a prilba sú jedinými ochrannými pomôckami.

Disponujete skvelou brankárskou dvojicou, ako spolu vychádzajú?

Peter Buliš odchytal väčšinu sezóny sám a treba povedať, že fantasticky. Odmenou mu bolo, že dotiahol tím na prvé miesto po základnej časti a on bol vyhlásený za najlepšieho brankára zakladnej časti. Jozef Bratina mal zdravotné problémy, v zime dostal od lekárov zelenú, začal s tréningom a keď nastúpil bol tiež oporou. Hlavne v domácich zápasoch bol pripravený junior Martišek, no ak juniori a muži hrali na rozdielnych miestach, mali sme iba jedného gólmana. Verili sme, že sa Jožko Bratina vráti, preto sme neuvažovali tak ako vlani o žiadnom „cezpoľnom“ brankárovi. Naviac medzi oboma gólmanmi je skvelý vzťah, nezávidia si, podporujú jeden druhého. Poznajú sa od detstva. Podobne je to aj s ostatnými hráčmi. Aj keď sa vyskytnú problémy, vždy sa vyriešia v kolektíve. Vytvorila sa výborná partia, ktorá je predpokladom k úspechu. Verím, že o rok dosiahneme viac. Špeciálne poďakovanie patrí fanúšikom, ktorý nám celú sezónu verili a povzbudzovali nás na domácich zápasoch, ale aj u hostí. Na play off ešte pridali na obrátkach a to, akú atmosféru nám vytvorili doma ale aj v Martine a Bratislave bolo neskutočné a nezabudnuteľné! Právom potvrdili, že sú najlepší na Slovensku! Rovnako chcem poďakovať všetkým partnerom klubu a všetkým ľudom, ktorí zabezpečujú potrebné veci počas zápasov. Rád by som aj touto cestou pogratuloval juniorom z kategórie U 19 vedeným Martinom Melicherčíkom k historickému titulu majstrov Slovenska do 19 rokov!

Káder PROTEF Považská Bystrica 2017/18: brankári: Peter Buliš, Jozef Bratina, Patrik

Martišek, Stanislav Lančin, hráči: Tomáš Bajánek, Lukáš Bednár, Roman Bujdák, Michal Bušovský, František Čičala, Tomáš Čičala, Marek Demáček, Milan Dolinajec, Juraj

Ďurkech, Lukáš Ďurkech, Samuel Gabčo, Samuel Kocian, Vladimír Krčmárik, Tomáš Kukučka, Andrej Miške, Lukáš Piják, Ján Pružinský, Jakub Rufati, Simon Teska, Matej Turan, Karol Šamaj, Peter Škrabko, Ivan Švantner, Filip Šuvara, tréneri: Juraj Firit, Tomáš Regec. JOZEF ŠPROCHA

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Koľko minút pracujeme na jednu kávu či novú kuchyňu?
 2. Košická spoločnosť Ness formálne otvorila office v Poprade
 3. Kvíz o zatepľovaní zvládne iba odborník. Trúfate si?
 4. Domov sa skladá z detailov – dolaďte ten svoj na Moddome
 5. Ako znížiť spotrebu energie v obciach a mestách
 6. Odborári pokračujú v zbieraní podpisov za zastropovanie dôchodku
 7. Hyundai i20 – Ideálny parťák
 8. Vodič dostal jasný odkaz: Na cyklotrase sa neparkuje
 9. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 10. Mesto pravidelne mešká s úhradou dotácií pre Partizán Bardejov
 1. Výhody virtuálneho sídla spoločnosti
 2. Medzinárodný týždeň na EU v Bratislave
 3. Košická spoločnosť Ness formálne otvorila office v Poprade
 4. Ako znížiť spotrebu energie v obciach a mestách
 5. Koľko minút pracujeme na jednu kávu či novú kuchyňu?
 6. Hyundai i20 – Ideálny parťák
 7. Kvíz o zatepľovaní zvládne iba odborník. Trúfate si?
 8. Domov sa skladá z detailov – dolaďte ten svoj na Moddome
 9. Odborári pokračujú v zbieraní podpisov za zastropovanie dôchodku
 10. Registrácia ochrannej známky
 1. Odborníčka na výživu: Večera maximálne 4 hodiny pred spánkom 21 378
 2. Sládok Pilsner Urquell: Neviem prečo zdokonalovať Prazdroj 13 689
 3. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 11 312
 4. Kvíz o zatepľovaní zvládne iba odborník. Trúfate si? 11 156
 5. Vodič dostal jasný odkaz: Na cyklotrase sa neparkuje 6 754
 6. Nepodceňujte príznaky psoriázy 4 937
 7. Prečo úspešní odchádzajú od nedokončených úloh? 2 496
 8. Odborári pokračujú v zbieraní podpisov za zastropovanie dôchodku 2 276
 9. Dlhopisy s fixným výnosom 6,6 % p.a. 2 094
 10. Koľko minút pracujeme na jednu kávu či novú kuchyňu? 1 847

Téma: Fotogaléria


Hlavné správy z MY Považská

Považania v 3. kole Vyzývacieho pohára proti hráčom Pressana

Považskobystrickí hádzanári spoznali počas víkendu svojho súpera vo Vyzývacom pohári mužov 2018/2019.

Ráno zrazilo auto cyklistov

Pri dopravnej nehode zrazilo dnes ráno osobné auto dvoch cyklistov.

Čo sa dočítate v novinách?

Aktuálne informácie z okresov Považská Bystrica, Púchov a Ilava nájdete každý týždeň vo vašom týždenníku MY Noviny stredného Považia (OBZOR).

Parkovací automat opäť nefungoval. Vymenia ho?

Minulý týždeň opäť nefungoval automat na hlavnom parkovisku v centre mesta. Problémy sú tu opakovane. Pýtali sme sa, kedy ho vymenia.

Veľký prehľad mládežníckeho futbalu

Ako hrali mladí futbalisti v súťažiach SFZ a ZsFZ.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Poľovníka na Orave v lese napadol medveď

Muž leží s mnohopočetnými tržnými ranami v trstenskej nemocnici.

V Hriňovej našli bronzovú dýku starú asi tritisíc rokov

V horskom prostredí Hriňovej ide o prvý takýto nález.

Hokejový talent hrával aj vo Švédsku či Fínsku: Radšej budem amatérom

Hokejista Martin Pavlíček pôsobil vo viacerých destináciách Európy.

Vybrali SME

Už ste čítali?