LADCE/PÚCHOV. V projekte Zelené oázy získali peniaze dve školy, Gymnázium v Púchove a Základná škola v Ladcoch. Púchovčania dostali dotáciu 2500 eur a v Ladcoch podporu 1200 eur.
Nevyužitý, poznačený výstavbou
V Ladcoch majú v školskom areáli pozemok, ktorý sa kedysi využíval ako políčko. Minulý rok prešiel totálnou demoláciou pre výstavbu kanalizácie. Zostal neobrobený, zarastený. „Je pri zadnom vstupe do školy. Aj z estetického hľadiska vyžaduje úpravu. Mrzí nás, že je nevyužitý,“ vysvetľuje riaditeľka Bronislava Majtánová, prečo sa pustili do zháňania peňazí cez Zelené oázy.
Vysvetľuje ešte, že školskú záhradu chceli tiež urobiť preto, aby u detí vypestovali silnejší vzťah k pôde. Aby chápali, aké dôležité, užitočné, ale aj namáhavé je dorábať plodiny, obživu. „Tiež ju budene využívať pri praktických ukážkach počas výučby biológie,“ hovorí Majtánová. Ona sama si spomína, ako chodili na pozemky v škole.
Čerešne, maliny a tiež bylinky
Tomáš Struňák, učiteľ biológie a koordinátor projektu, vysvetľuje, že deti bude určite motivovať k práci, ak budú môcť vypestované plody aj ochutnať, skonzumovať.
„Chceme zasadiť ovocné stromy. Najviac by tam malo byť čerešní, jabloní, sliviek. Tiež kry. Rozmýšľame nad malinami, prípadne egrešmi či čučoriedkami,“ vymenúva Struňák. Výber však závisí ešte aj od pripomienok záhradníkov, ktorí sľúbili odbornú pomoc.
„Máme naprojektovaný aj vyvýšený záhon pre bylinkovú záhradu. Cez leto si z nich môžu deti robiť rôzne limonády či ochutené bylinkové čaje,“ vysvetľuje učiteľ. Bylinky sa dajú tiež využiť do rôznych nátierok či šalátov v kuchynke, kde chodia žiaci na krúžok.
Škola získa aj náradie, teda motyky, rýle, hrable, vedrá a fúriky.
Pokračujú v oživovaní areálu
V púchovskom gymnáziu majú už dlhodobejšie rozbehnuté zaujímavé aktivity zamerané na ekológiu. Až teraz sa im podarilo získať peniaze v rámci Zelených oáz, na čo sú veľmi pyšní. „Považujeme za dôležité ukázať určité princípy, ako sa správať k prírode. V dnešnej dobe je to zvlášť dôležité,“ hovorí riaditeľ školy Miroslav Kubičár. Dodáva, že projekt Ekologicky krok za krokom pomôže nadviazať na to, čo už v minulosti urobili a doplniť to. V jednej budove školy už šetria vodu, splachujú s tým, čo naprší. „Máme veľký podzemný zásobník, kam ju zbierame. Tiež inštalované amfory po areáli a z nich polievame zeleň a rastliny, ktoré pestujeme. Máme tu dokonca vodotrysk a zelenú strechu,“ hovorí riaditeľ.
Nádrž a prístrešok pre bicykle
Z projektu chcú dokončiť jednu zavlažovaciu nádrž, ktorej súčasťou je aj výtvarná časť, slnečné hodiny.
Všeobecný trend je dnes návrat k doprave na bicykloch. A to aj pri chodení do práce či školy. Aj toto podporujú na púchovskom gymnáziu. Majú stojany na bicykle, ktoré museli počas rekonštrukcie školy zložiť. Teraz ich plánujú vrátiť.
Z dotácie pribudne pre ne zelený prístrešok obrastený popínavými rastlinami.
Amfory a záhradka
Tretie hlavné opatrenie je doplniť amfory k rínam školských budov, aby boli v každej časti školského pozemku. V zatienenej časti záhrady na rohu pri kruhovom objazde vysadia pôdopokryvné rastliny.
S malými žiakmi budú tiež pri telocvični vysádzať pás s rastlinami, ktorá patria do klasickej záhradky.
Pôjde o malé produkčné políčko, kde si vypestujú rajčiny, jahody, hrášok či iné plodiny.