ILAVA. V teplých mesiacoch je plastových či tetrapakových obalov v kontajneroch viac. Technické služby mesta však majú problémy s častejším odvozom odpadu, odkázané sú na služby externej firmy, ktorá nemôže vždy operatívne vyhovieť.
Ľudia sa dožadujú viacerých vývozov. Malo by sa to zmeniť.
Problém v teplých mesiacoch
Mesačne vyprodukujú v Ilave len plastov asi tri tony. V teplých mesiacoch množstvo ešte narastá. Podobne je to napríklad aj s tetrapakom či papierom. Zber raz za mesiac už nestačí. „Narážame na problémy, lebo ľudia sa dožadujú častejších vývozov. Plasty však putujú do firmy v Košeci, ktorá to lisuje a posiela na ďalšie spracovanie do Žiliny. Košecká firma má asi problémy spracovávať veľké objemy, tak nás odsúva,“ vysvetľuje Jozef Toman, vedúci oddelenia technických služieb v Ilave. Dodáva, že firma sa odvoláva na kalendár zberu, ktorý si robí mesto na celý rok a odovzdáva ho už v januári. Technické služby nemajú problém zbierať odpad aj častejšie. „Len ho nemáme ďalej kde posúvať,“ vysvetľuje Toman.

Technické služby prišli s návrhom zaobstarať si vlastný lis na zberný dvor. Chcú pritom ísť inou cestou ako okolité mestá. Tam majú vybudovanú miestnosť, kde je lis umiestnený a navážajú sem jednotlivé komodity.
„My chceme kúpiť paketovací lis jednokomorový, mobilný, ktorý si dokážeme previezť na miesto, kde ho potrebujeme mať, priamo ku kontajneru. Tam odpad zlisovať, potom kocky naložiť na auto a odviezť odberateľovi,“ vysvetľuje Toman.
Lepší vývoz a šetrenie
Odpadol by tak jeden medzičlánok prevozu veľkobjemových kontajnerov, tiež by sa vylúčila viazanosť na firmu, ktorá nie je vždy ochotná vyhovieť.
„Budeme samostatní a budeme si môcť lisovanie plastov urobiť vtedy, keď to budeme potrebovať. Tiež sme v podstate pri prevode plastov, papiera, tetrapakov vozili vlastne aj veľa vzduchu, lebo obyvatelia obaly nestláčali dôsledne. Aj toto nám generovalo straty,“ hovorí Toman.
Navyše, ako odpad pribúda, zvyšuje sa podľa riaditeľa aj cena za spracovanie od firmy, s ktorou mesto spolupracuje.
„Obdržali sme, aj keď len telefonicky, oznámenie, že zvažujú opätovné navýšenie poplatkov,“ hovorí Toman. Najprv to bolo 50 eur, neskôr 80 a teraz hovorí riaditeľ o 120 eurách. Technické služby mesta by tak mohli ušetriť a lepšie vyhovieť obyvateľom pri vývoze.
Poslanci schválili zámer nákupu lisu pre technické služby na májovom zasadnutí. Z rozpočtu vyčlenili 10-tisíc eur.
Na dodávateľa bude samozrejme ešte súťaž.
Rozhodnutie z minulosti
V minulosti zabezpečili technické služby na zberný dvor váhu, čo sa neskôr ukázalo tiež ako správne rozhodnutie.
„Vieme si stopercentne odsledovať, koľko produkujeme odpadu a nie sme odkázaní na váženie necertifikovanými váhami. Ak sa pokazí na zbernom dvore váha, čo sa nedávno stalo, akceptujú dokonca naše váženie,“ hovorí Toman s tým, že vďaka tomu neprerábajú.