LADCE. Na hore Butkov nad Ladcami a Belušou je Skalné sanktuárium Božieho milosrdenstva.
Ide o územie kameňolomu, ktoré je už vyňaté z dobývacieho priestoru. Sakrálne objekty sa začali stavať pred piatimi rokmi a postupne pribúdajú. Monumentálny kríž, kaplnku Božieho milosrdenstva, pamätníky sv. Faustíny a sv. Jána Pavla II., kamennú krížovú cestu Božieho milosrdenstva. Počas tradičnej májovej púte požehnali aj sochu Panny Márie – Matky milosrdenstva. Aj s podstavcom je vysoká deväť metrov.
Na bicykli aj s fotoaparátom
Kopec na Butkov vyšiel Jozef Trizuliak na bicykli. Má už nejaký ten rôčik, nerobilo mu to však žiadny problém. „Bol som tu na púti aj vlani. Veriaci z Považskej Bystrice, z Rozkvetu, sme tu mali pred dvomi rokmi aj omšu. Vždy sa sem rád vyberiem.“ Krížovú cestu si tiež prešiel viackrát, aj pešo. Teraz sa veľmi tešil, aký pohľad sa mu naskytne na dielo, ktoré pribudlo.
Ambróza Gabča z Považskej Bystrice lákal objekt hlavne ako fotografa. Snímky sa snažil robiť zo všetkých možných pohľadov. Pozrieť sa prišiel aj s manželkou.

Krížová cesta aj krásne výhľady
„Som kúsok odtiaľto, chcela som sa ísť pozrieť na novú sochu, ale aj pútnicke miesto samotné,“ prezradila Oľga Janošová zo Zbyňova v žilinskom regióne. Dodala, že robí animátorku pre birmovancov a určite im bude referovať, ako miesto vyzerá a čo sa dialo. „Dúfam, že to bude pekná pozvánka na takéto netradičné miesto,“ dodala. Na Butkove bola prvýkrát. S kamarátom si urobili aj súkromnú krížovú cestu.
Petr Havlíček z dedinky pri Olomouci si myslí, že Butkov je zvláštne miesto. „Sú tu aj nádherné výhľady. Opísať sa to dá len ťažko, treba to všetko vidieť,“ skonštatoval.
Spolužiačky
Agnesa Pohančiníková prišla z Čierneho z čadčianskeho regiónu. Podujatie na Butkove absolvovala už druhýkrát. „Socha je nádherná. Minulý rok som si prešla aj krížovú cestu a bol to veľký zážitok,“ skonštatovala. Čakala na spolužiačku, s ktorou sa zvyknú na Butkove stretávať. „Pomáha pri organizovaní, je odtiaľto. Rada vždy prídem,“ dodala. Tento rok sa na Butkove stretli po 52 rokoch štyri spolužiačky zo školy.

Všetko je Božie milosrdenstvo
Po krížovej cesta stúpala pomalým tempom hore aj 82 ročná Viktória Červencová zo Štiavnika pri Bytči. „Bola som pred dvoma týždňami aj v Krakove na púti. Už desiaty raz,“ prezradila. Dodala, že nohy ju nebolia a k lekárovi nechodí. „Všetko je to Božie milosrdenstvo, že mám také zdravie,“ dodala.
Teta spomenula smutnú udalosť v rodine, keď jej za pol roka jej zomreli obe deti, syn aj dcéra. „Len viera ma drží pri živote,“ povedala s odhodlaním. Dodala ešte, že ľuďom chýba slušnosť a pokora, vládne pýcha.
Do rozprestretých rúk sa zmestíme všetci
Na Butkov prišlo tento rok asi 6000 pútnikov zo všetkých regiónov a diecéz Slovenska, tiež z Poľska, Čiech a Rakúska, aj za účasti desiatok kňazov a rehoľníkov. Púť sa konala v predvečer sviatku Zoslania Ducha Svätého. Po prvý raz boli medzi účastníkmi aj motocykloví pútnici z rehole saleziánov z Krakova.
Sochu Panny Márie požehnal biskup Tomáš Galis. „Dnešným dňom akoby symbolicky dopĺňame výjav z Golgoty. Aj sem na Butkov prichádza ku krížu Mária. A podobne ako sa pri Ježišovom kríži stala Jánovou matkou, tak je v istom zmysle prítomná pri kríži každého z nás,“ odznelo z úst biskupa Galisa.
Dodal ešte, že do jej rozprestretých rúk sa zmestíme všetci, nech sme z ktoréhokoľvek regiónu Slovenska či zo zahraničia.
Poďakovanie
Anton Barcík, generálny riaditeľ miestnej cementárne v Ladcoch, sa poďakoval všetkým, ktorí sa zúčastnili budovania Skalného sanktuária. „Dokázali ste, že každý z nás môže v plynúcom čase, ktorý nám bol darovaný, meniť svet, kde žije a pracuje,“ povedal Barcík s tým, že na hore zanechali jedinečnú duchovnú stopu aj pre budúce generácie. Osobitne poďakoval autorovi sochy, akademickému sochárovi Vladimírovi Višváderovi z Bratislavy.
Sochu Panny Márie vytvoril Višváder v rokoch 2017 – 2018 z kamennej hmoty, ktorej podstatu tvorí cement a mletý vápenec. Šesť metrov vysoká socha je umiestnená na trojmetrovom podstavci s textom z Denníčka sv. Faustíny. „Som nielen Kráľovnou neba, ale aj Matkou milosrdenstva a tvojou matkou.“ Pamätník dopĺňa ruženec ako symbol jednej z najmocnejších modlitieb, ktorými nás Matka Božia priťahuje k jej Jednorodenému Synovi.
Program
Duchovnú slávnosť hudobne a spevácky sprevádzali spevácky zbor The Gospel Family z Novej Dubnice, Kysucký prameň z Oščadnice, speváčka Hanka Servická a sólisti opery SND Ivan Ožvát a František Balun.